Întrebare recomandată | RazzyFUnik a întrebat:

Locuiesc intr-un apartament in Bucuresti la parter. Toate tevile comune trec prin casa mea.
Imi pot obliga vecinul de langa mine sa isi traga conexiune la apa calda si rece din subsol ( si implicit sa o anuleze pe cea care trece de la mine, prin perete, la el)?
Legea imi da acest drept? Imi puteti da link cu legislatia in vigoare in ceea ce priveste acest aspect?
Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-l poti obliga, dar te poti intelege cu el in acest sens.
Ai cumparat apartamentul asa cum este, fiind de acord cu tot ce exista in apartament si nu poti face schimbari care ar afecta pe vecini, fara acordul acestora.
Incearca o intelegere amiabila cu vecinul.

| Ex89 a răspuns:

Nu poti obliga vecinul sa isi schimbe tevile pentru ca blocul asa a fost proiectat daca era improvizatie de-a lui atunci pute-ai sa il obligi, poti doar sa vorbesti cu vecinul tau daca este de acord sa isi schimbe teviile, trebuie sa primesti aprobarea de la primarie si sa ii anunti pe cei de la apa sa vina sa iti schimbe teviile, din pacate nu am link cu legislatia

| StonemAlly a răspuns:

Nu am legislatia dar din moment ce asta este arhitectura blocului sunt destul de sigura ca nu il poti obliga dpdv legal. Poate doar sa te intelegi cu el dar si atunci e mare bataie de cap: vorbit cu administratia, cu primaria, cu cei de la apahappy