| Salisa a întrebat:

Buna ziua. Lucrez la o firma ca Asistent manager, pe contract scrie ca sunt in proba 90 de zile. Intrebarea mea este daca pot sa imi dau demisia la zi. Sau sa plec cand vreau eu.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba ambele parti pot inceta contractul individual de munca fara nici un motiv, cu o simpla notificare, conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
„ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."

| Frank51 a răspuns:

Pe contract mai scrie și că se poate încheia unilateral, ciudat că n-ai citit până acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica tu nu stii ce ai semnat?

| Salisa explică (pentru anonim_4396):

Dacă nu stii sa răspunzi sa ajuți, de ce mai răspunzi? Mi-e sila de oameni ca voi.

| Mopmop a răspuns (pentru Salisa):

Degeaba te enervezi. Omul are dreptate! E simplu sa iei copia contractului si sa il mai citesti o data. Stai... sa nu spui te rog ca nu ai o copie a contractului...

| Salisa explică (pentru Mopmop):

Și atunci de ce mai există site-ul asta daca în momentul în care pun o întrebare, primesc asa răspunsuri? Este problema mea daca am citit contractul, daca il am sau nu, am pus o intrebare, daca vrei sa ma ajuti cu un răspuns care o sa imi folosească, multumesc, dacă nu la revedere. Alte discuții nu își au rostul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salisa):

In niciun caz site-ul asta nu exista ca sa te incurajeze sa fii inconstienta sau iresponsabila.