| viorica_1541 a întrebat:

Ma numesc Viorica, am lucrat in indistria usoara, ca tesator covoare manuale. Pe perioada cat am lucrat nu mi s-a dat grupa a 2 de munca, ulterior dupa ce s-a inchis institutia, lichidatorul a eliberat adeverinta de grupa a 2 la multe colege, eu nu am stiut, acum am aflat, lichidatorul a terminat contractul, nu se mai ocupa cu asa ceva. Intrebare: Unde ma pot adresa pentru obtinerea acestei adeverinte. Multumesc. Viorica Petrea

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Eu sunt in aceeasi situatie cu grupa 2 dar am obtinut adeverinta deoarece institutia mea nu sa desfiintat. Tu ai pirdut aceasta sansa daca spui ca sa desfiintat institutia. e f greu sa mai obtii ceva poate undeva in arhiva institutiei daca mai este. Aceasta adeverinta iti foloseste doar cind vei iesi la pensie la limita de virsta. te ar fi as la vechime atit cit aveai dar... nu stiu ce sfat sa ti dau doar un drum la I t m sa intrebi sa ti dea un sfat de acolo cineva te, mai astept sa aflu ce ia rezolvat. E bine sa nu mai intirzii cu aceasta pb umbla si cauta urgent arhiva succes

2 răspunsuri:
| DiMoDi a răspuns:

Nu există! Lichidatorul îşi termină treaba NUMAI DUPĂ ce a rezolvat TOATE aspectele legate de activitatea firmei lichidate, deci şi problemele de personal! Dacă refuză să îţi rezolve problema, sesizează inspectorii Directiei Muncii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă din judeţul tău. Nu ar strica să ceri si sprijinul presei din oraşul tău. asta va "strica imaginea" firmei lichidatoare care a lăsat treaba neterminată... X-(

| viorica_1541 explică:

Firma lichidatoare a avut contract de 5 ani. Am sunat la ei si mi-au zis ca nu ma mai pot ajuta. Multumesc