| wolder a întrebat:

Ma puteti ajuta sa-mi ziceti codul penal privind consumul de droguri?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Infractiunile in legatura cu drogurile nu sunt prevazute in Codul penal ci in Legea nr.143/2000, privind prevenirea si combaterea traficului si consumului ilicit de droguri, cu md. si compl. ulterioare.
Nu se pedepseste consumul propriu zis ci detinerea in vederea consumului, citez:
"ART.2.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea ori alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
ART.4.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani."

| JohnnyBi a răspuns:

Amuzant cum este legal consumul dar ilegale posesia sau detinerea? laughing. ca sa consumi trebuie sa detii, dar consumul este legal rolling on the floor. asta te ajuta doar intr-un singur caz. daca ti se fac teste toxicologice si se gasesc substantele respective, nimeni nu iti face nimic. atat. in rest, ai asupra ta, fumezi in momentul (am zis doar fumezi, ma rog, utilizezi) in care te prinde organul, automat este posesie/detinere, nu mai conteaza consumul.

| wolder explică (pentru JohnnyBi):

Si dupa ce te-a prins care ar fi procedura?

| JohnnyBi a răspuns (pentru wolder):

La consum? nimic. cu jointul in mana (posesie/detinere) te iau la sectie ca este flagrant. daca esti minor ti se suna parintii

| wolder explică (pentru JohnnyBi):

Si daca esti chemat cu parintii la procuratura, care ar fi procedura?
Ai cumva nevoie de un avocat?
ce se va intampla mai departe?

| JohnnyBi a răspuns (pentru wolder):

Da. De avocat ai nevoie. E capabil sa te reprezinte mult mai bine decat daca ai face-o singur. Daca esti chemat te-au prins cu detinere de droguri. Singur s-ar putea sa iti faci mai mult rau decat bine

| wolder explică (pentru JohnnyBi):

Asta intreb daca esti prins cu detinere si esti chemat...mai departe ce se petrece?
si e ok sa mergi acolo cu un avoct da bine sau te incriminezi singur mai rau?

| JohnnyBi a răspuns (pentru wolder):

Din cate stiu eu in legea 143/2000 privind drogurile iti trebuie avovat si daca nu ai unul ti se va da din ofixiu. Preferabil e sa ai avocat de la inceput ca stie ce sa iti zica sa declari. Singur o dai i bara si declaratiile conteaza. Esti chemat, se fac expertize, se iau declaratii si aici poate incepe procesul sau sa iti dea neinceperea urmaririi si scapi de dosar penal. De aceea zic. Un avocat bun are sanse sa te scoata. Singur nu prea

| wolder explică (pentru JohnnyBi):

Au venit citatiile acasa acum si este chemat si suspectul si fratele sau si scrie pe citatie ca e doar `parte`. adica?

| JohnnyBi a răspuns (pentru wolder):

Suspectul este invinuit ca parte. Fratele poate fi coautor, instigator sau martor. Depinde. Orice persoana mentionata are o parte...desi ma insel ca se refera la martor ca la parte...nu am ajuns cu invatatul atat de departe inca laughing