| Marcu_Ioan_1960 a întrebat:

Mama are 90 ani si inca nu a fost evaluata de medic pentru dementa. A fost admisa intr-un azil langa Timisoara si managerul a cerut mamei sa semneze actele. Sora mea vrea sa introduca un act aditional pentru un contract luna de luna, nu pe 6 luni. Are mama legal dreptul sa semneze si ce putere are actul aditional, care este mentionat in contractul pe 6 luni ca o posibilitate de folosire? Multumesc frumos.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta are dreptul sa semneze actul aditional la contract, daca a avut dreptul sa semneze contractul, inseamna ca uneori are discernamant. Daca nu are discernamant trebuie sa aiba un reprezentant legal, poate fi si sora ta, daca este numita de o instanta.
Si actul aditional face parte din contract si are aceeasi putere juridica.