| AlexDorinel a întrebat:

Moldovenii sunt jumate rusi jumate romani?
Stiu ca republica Moldova a aparut dupa caderea URSS

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt asa, vezi exact pe ro. wikipedia, la Republica Moldova.

| Simpatic a răspuns:

Cam pe acolo

| sierra1 a răspuns:

Min 9/10 ruși

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Harfagre):

Adică tot la concluzia mea ajungi

| Werrich a răspuns:

Învață istoria, Ștefan cel Mare era moldovean și nu exista URSS in timpul lui.

| romeo78 a răspuns:

Moldova a fost teritoriu dacic. După dispariția imperiului roman, au apărut alte imperii. Inclusiv, leșii, actual, polonezi.
Moldova, datorită faptului că este împărțită în două de marele Prut, cele două teritorii au avut parte de diverse inflențe, conduceri.
Rușii sunt una din etniile minoritare majoritare, datorită faptului că nu a existat doar o o singură ocupație rusească, cea dintre 1940-1989. A mai existat o ocupație rusească, cea țaristă, din 1812 până în 1918.
Iar, după 1989, a existat un moment prielnic, ca și la 1918 de unificare, dar au lipsit patrioții de pe ambele maluri ale Prutului care să facă acest lucru.
În prezent, e imposibil așa ceva.

| Meme10Meme a răspuns:

Romani rusificati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici chiar. Depinde de fiecare. Nu poti generaliza așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva pe acolo. Dar sa folosim termenul de Slav nu Rus. Iar Rusia se considera "Protectorul" Slaviilor.

Răspuns utilizator avertizat
| itzdayeon a răspuns:

Bunicii mei sunt din Republica Moldova si ii vizitez foarte des. Ai dreptate, moldovenii sunt jumatate rusi si jumatate români. In unele oraşe se pot gasi chiar mai multi ruşi decat români. Şcolile sunt împărţite in doua parti pot spune : o parte sunt elevi ruşi si alta parte români.