| anonim_4396 a întrebat:

Nu am semnat niciun proces verbal, doar datele mi-au fost luate de jandarmi. In cat timp sa ma astept cu procesul verbal la domiciliu? Multumesc

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai de asteptat ceva.
Potrivit OG 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, aplicarea sanctiunii se poate face in termen de 6 luni de la data contraventiei. Numai bine!

| WeaponGirl a răspuns:

Nu pot sa va inteleg. De ce nu semnati procesele verbale? Semnare proceselor verbale NU inseamna ca iti asumi faptele inscrise il el, inseamna doar ca ai luat la cunostinta despre existenta lui si din acel moment incepe sa se scurga un termen de 15 zile in care tu poti sa faci contestatie. Nesemnare procesului nu inseamna decat amanare acestei date in care tu poti depune contestatie. De obicei dupa 2-3 maxim 4 zile (nu dureaza 6 luni sa iti gaseasca adresa dupa datele din buletinlaughing ) o sa-l gasesti afisat la domiciliu si din momentul acela se scurge acel termen de 15 zile in care tu poti sa faci contestatie daca doresti! Data viitoare sa il semnezi ca nu rezolvi nimic cu asta!winking Numai bine!

| MykySUD97 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Pentru ca, de cele mai multe ori, procesele verbale se fac in lipsa noastra și nu avem cum sa le semnam! Ni se ia datele spunând ca sunt controale de rutină și ne pomenim cu amenzi și procese verbale acasă, prin poștă! Numai bine?