| Lovelypeaches100 a întrebat:

Nu sunt la curent cu politica romana sau cu oricare politica de altfel, deci va intreb, cand vor fi alegerile pentru noul presedinte si cine candideaza? Mai spuneti-mi si cine ce aduce pe masa. Va rog spuneti-mi pareri openminded si nu incercati sa faceti reclama unui candidat. Imi puteti spune cu cine veti vota voi, dar chiar vreau sa stiu, cine ce face, in caz ca eu ar trebui sa votez( nu e cazul, nu am 18) sa stiu cu cine mi-ar placea. Nu imi vorbiti de bine de o persoana si de restul de rau, asta e la fel ca si privirea calului, doar in fata.(sunt sigur ca fiecare candidat se focuseaza pe un anumit lucru, care le-ar aduca bine multora si unei minoritati rau, sau viceversa) va rog nu dezbateti orice mai complex decat ceea ce v-am cerut.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe 12 începe campania electorala. Sunt 14 candidati, nici nu are rost sa ii insiram aici. Urmaresti timp de 1 luna campania si vezi care te convinge. Nu uita sa le sapi puțin si trecutul...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceri cam mult aici. Sunt 14 candidați. Unii de exemplu aproape complet necunoscuți, pe care îi vor vota probabil familiile lor, și cam atât. Astfel nu prea merită atenție.
Cei ce contează sunt cei ce au șanse să ajungă în turul 2 al alegerilor.
Aceștia sunt Claus Johannis și Viorica Dăncilă.
Viorica Dăncilă promite pensii și salarii mari, dar nu spune din ce o să le plătească, deocamdată ele se plătesc din împrumuturi făcute în străinătate care apoi trebuie date înapoi, deci tot de pe spinarea noastră. Apoi se exprimă ca o analfabetă, dacă ajunge președinte, face țara de râs. Astfel cu ea nu votez. Îmi mai rămâne o opțiune.

| Lovelypeaches100 explică (pentru sadrian46):

Problema e ca mie personal Klaus Iohannis mi-a dat impresia de un om lipsit de emotie, nepasator, si egoist. Pe de alta parte numele lui nici nu a mai prea aparut la stiri de ani, deci nu a mai facut nimic. Ca persoana nu imi prea place.

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

Viorica Dancila o alta proasta care a ajuns prin mare noroc ce este astazi si se vrea presedinte, nu ca am ceva cu femeile din politica dar asta si cu rovana plumb intr-o tara civilizata si corecta ar fi fost maturatoare de strada, nu imi este rusine nici cu nenorocita care a stricat invatamantul Ecaterina Andoronescu.
Per general parerea mea este ca femeile nu au ce cauta in politica, femeile pot fi medici buni, avocati buni, arhitecti buni DAR nu si politicieni!
Nici cu candidatii barbati la presidentiale nu imi este rusine!
De aceea cred ca voi mai sta pe ganduri pana sa votez sau nu votez deloc happy
In alte tari precum SUA, candidatii trebuie sa dovedeasca ca sunt oameni bogati si mai ales cum au devenit bogati inainte de a intra in politica, la noi devin bogati dupa ce intra in politica si ocupa functii, deci toti sunt niste corupti si nenorociti, unii dintre ei au ajuns la 4-5 viloaice si pana sa intre in Parlament stateau cu chirie, si eu sa ma deranjez sa ma duc sa pun stampila pe nenorocitii astia?
Paluga "Santa" klaus Iohanis sa nu uitam ca a vandut copii in trecut prin strainatate de a ajuns la 6 case si asa mai departe.

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, și? Țara trebuie condusă de cineva. Nu te duci tu la vot, vor decide alții și pentru tine.

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

Sper sa decida bine happy

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Fara Dan Barna?

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Și cu el.

| AC4S4 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu-i mai numiti pe altii prosti cat timp credeti argumentele de tipul "Iohannis a vandut copii".

| Simpatic a răspuns (pentru AC4S4):

Mr. pe inteligenta nu iti faci 7 case in Romania, el nu a vandut ca la piata ci a tranzactionat precum in fotbal, din pix si foaie, a permis strainilor sa cumpere parol sa adopte copii, pe care apoi ii foloeau cum doreau, deci tot un proxenet amarat dar la costum.
Sigur s-a vazut si ca presedinte ce a realizat adica nimic, dar nu am ceva cu partidul dumnealui nici ceilalti presedinti de pana acum nu au facut nimic in ultimii 30 de ani.
Ultimul presedinte care a avut realizari in materie de absolut tot ce s-a construit a fost Ceausescu, astia doar au distrus.
Un presedinte al Romaniei ar trebui ales dupa creiterii comuniste intr-un fel adica nu va mai permite rablelor sa iasa si sa intre in tara cand vor, nu vor mai lasa strainii sa cumpere pamant cu miile de hectare in tara noastra, v-a reusi cumva sa distruga infractorii din parlament, si nu va mai fi sluja STRAINILOR, doar acela va fi un adevarat presedinte, pana acum noi am avut sclavi si marionete!
Nu sunt comunist din contra, dar am spus ca un reper pentru ca multi au uitat ce a facut ceausescu comparativ cu presedintii din democratie, si eu sunt PRO democratie, dar nu la tigania actuala.
Multumesc celor care inteleg ce vreau sa spun, mai putin celor care imi sublinieaza cuvintele mot-a-mot, ca sunt sigur ca unii vor spune acum neintelegand ce am zis ca sunt comunist happy
Tara asta are nevoie de corectitudine si de justitie nu de slugi si de boarfe care nu muncesc dar iti dau la tampla seara pe intuneric sau aceleasi boarfe care fac asta in UE si apoi se sparg aici in figuri ca ce casa sau ce masina au, uite unde a dus democratia proasta.
Sa avem democratie dar una care nu incurca libertatea cu infractiunea.

| Lovelypeaches100 explică (pentru Simpatic):

Am spus clar sa nu va dezbateti propunerile contra si pro cuiva aici, este enervant, daca o sa continui sa scrii romane, i sa sterg chiar eu intrebarea ca sa nu nai ai la ce comenta

| AC4S4 a răspuns (pentru Simpatic):

Dovezi că Iohannis a fost implicat în trafic de copii nu sunt.
Casele le are datorită prețului mic al lor pe vremea aceea (fiind sas). Controverse or fi, dar noi vorbim de căsuțele lui Iohannis (achiziționate în zeci de ani poate), în timp ce alții vorbesc despre tranzacții cu apartamente și 800.000 de lei cu ușurință.

| Bizon95 a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=candidati+prezidentiale+2019
campania electorala deja a pre-inceput, e inca departe de spam-ul care va fi dupa ce incepe oficial, dar deja am vazut o tona de afise prin biuciuresti, mari cat cuprinde cu JAVRA NOASTA NENOROCITA SI HOATA e cel/cea mai mare si mai tare

| AC4S4 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/......2nia,_2019
Aici aveti detalii despre viitoarele alegeri prezidentiale.
O sa spun cate ceva despre principalii 5 candidati:
- Iohannis - S-a remarcat mult in discutiile despre justitie si anti-PSD. Tare tind sa cred ca daca aceste subiect dispar, domnul Iohannis nu mai prea are ce discuta. Nu stim clar ce idei are, ce pozitii politice are.
- Dancila - Aceasta doamna spune ca este "Alaturi de fiecare roman", insa a uitat complet de infrastructura sau orice alt domeniu ce ar duce la un trai mai bun. A dat pensii si salarii din bani imprumutati. Cu asta se lauda, toata lumea stie ca aceste pensii si salarii crescute in scop electoral au un impact negativ asupra economiei, dansa se preface ca nu aude.
- Barna - Domnul Barna tinde sa creada ca este un salvator al Romaniei. Da, ce a facut PSD in ultimul timp a fost un pericol pentru Romania. Insa, astfel de lucruri s-au mai intamplat. In timp ce alti oameni, mai demult, erau impotriva USL-ului si apropierilor acestuia de Rusia-Turcia, domnul Barna era interesat sa faca bani. Acum, acesta vine ca un "mare salvator".
- Diaconu - Un candidat simplu. Nu vine cu nimic interesant. Spune lucruri foarte generale. Este un adept al sistemului. Chiar era intrebat de cineva "Uitati ca pe Constitutia actuala apar blocaje si nelamuriri, nu trebuie schimbata?", domnul Diaconu raspunde "Ce sa facem daca asa e legea, nu schimbam, nu". E un domn care sta pe loc, ii convine starea actuala.
- Paleologu - Un candidat simplu, dar cu idei clare. Vorbeste deschis despre cum a facut bani, despre trecutul sau. A fost mereu impotriva atacurilor la justitie, si recent, si in 2008-2009, mereu. Nu spune lucruri neclare sau abstracte, raspunde la obiect pe cat posibil. Nu da raspunsuri "conform partidului". Au fost multe cazuri in care politicienii afirmau ceva contrat ideilor partidului, iar dupa 1-2 zile revin si rectifica ceea ce au spus.

De mentionat ca o reforma Constitutionala este necesara. Dintre candidatii de mai sus, doar Dancila si Diaconu nu doresc o reforma. Ei doresc sa ramanen la starea actuala.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ai Google, ia si citeste.

| Lovelypeaches100 explică:

Terminati plmea