| Nico001 a întrebat:

O sa implinesc curand 18 ani. Provin din plasament familial iar odata cu impinirea a 18 ani vreau sa plec de acasa sa ma descurc de una singura deoarece mi-ar fi mai bine decat sa stau sa ma munceasca parintii adoptivi si sa isi bata joc de mine in continuare.
Vreau sa dau la facultate si mi-as dori sa obtin si bursa de ajutor social pentru copii care provin din plasament familial. Faza este ca cei de la facultate imi cer adeverinte de venit ale parintilor prin care sa demonstrez ca acestia nu obtin mai mult de 1200 lei/membru de familie. Ei au venitul acesta dar eu daca urmeaza sa plec de acasa, ce treaba mai am eu cu venitul lor? Nu mi-au dat niciodata bani pe mana, ba chiar ma lasa uneori sa infometez deoarece eu nu mai am bani din bursa pe care o primesc de la liceu (100 lei pe luna). Ce pot sa fac? Cum pot sa demonstrez la facultate ca nu mai am nicio treaba cu acestia?

Răspuns Câştigător
| Samedaniel33 a răspuns:

In primul rand trebuie sa vezi cum te descurci financiar pana obti bursa.
Fiecare facultate are serviciu de secretariat.
Te prezinti acolo si le explici exact ceea ce ai scris aici, fara sa-ti fie rusine. Ei te vor indruma si iti vor spune ce trebuie sa faci. Sunt multe fete in situatia ta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca ai treaba cu venitul parintilor, de altfel acestia sunt obligati sa te sustina pe toata durata studiilor, liceale si apoi universitare, dar nu mai mult de 26 de ani.
Tocmai de aceea la facultate iti solicita adeverintele de venit ale parintilor si nu o sa primesti bursa sociala fara acestea.

| Nico001 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar eu nu am nicio treaba cu ei. nici acum si mai ales dupa ce voi pleca de acasa

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nico001):

Se pare ca nu m-ai inteles. Indiferent ca ramai sau pleci ei tot parintii tai sunt.

| sierra1 a răspuns:

Dacă bursa se acordă pe baza actelor de care spui, fă rost de acte și i-ai salutat din mers