| MaStErShOt a întrebat:

Parcarea unui bloc este considerata drum public? Gen daca cineva fara carnet conduce o masina in parcare si vine politia, ii poate face ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt inchise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;"
Fata de acestea prevederi cred ca se impun doua ipoteze in cazul parcarii de la un bloc:
1. Daca parcarea este pe teren proprietate publica sau privata a unitatii administrativ-teritoriale atunci poate fi considerata drum public.
2. Daca parcarea este pe teren proprietate privata a proprietarilor blocului atunci nu poate fi considerata drum public.

6 răspunsuri:
| catablondu a răspuns:

Indiferent de locul in care te urci la volan, daca nu ai actele corespunzatoare, respective permis, rovinieta la zi etc poti fi tras la raspundere.

| VladGH a răspuns:

Indiferent unde nu te-ai afla, trebuie sa ai carnet ca sa te urci la volanul unei masini. In special in locurile publice unde este mai multa lume.

| Danzell a răspuns:

Aaa da? heloo nici nu se pune problema. de condus fara carnet poti conduce doar cu un instructor, sau in poligon

| Eusinimenialtul a răspuns:

Da, e un loc public. happy

| darrio2007 a răspuns:

Da.Un vecin de-al meu a scos masina din garaj si a miscat-o cativa metri langa bloc.Nu avea de gand sa plece cu ea.Doar sa o spele.Bause.Si s-a gasit un politai sa ii puna alcooltestul. Abia a scapat fara amenda.Asa ca ai grija.

| Dhemon a răspuns:

Pai oriunde te afli daca conduci... si nu ai carnet poti fi tras la raspundere