| alexalx1234 a întrebat:

Părere? Sunt șanse să ne atace sau e știre falsă? https://observatornews.ro/......61670.html

17 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca Rusia ar face vreo miscare spre o tara membra NATO, ar iesi foarte naspa pentru ei. Deja au esuat in Ucraina, nu cred ca mai doresc alte complicatii.
Daaar... Au dovedit ca nu au pic de rationament. Ar fi in stare sa inceapa si alte operatiuni fara rost, doar de dragul scandalului.

| Drimmero a răspuns:

Ce sa atace rusii ca aia n-au mai vazut mancare de aproape 2 saptamani, au venit cu niste martoage de tancuri de ma mir ca n-au venit calare pe cai si cu sabia in brau ca pe vremea lui Napeleon.

| J0B0MAT a răspuns:

Normal că sunt șanse, oricine spune altfel se minte singur. La TV, guvernul are datoria de a nu instaura panica.
Și dacă ne atacă ce?! Nu mai fiți așa fricoși! Aia e, luptăm!

| Drimmero a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu duce Rusia un conflict cu Nato, ei abia fac fata cu personal mai numeros in fata Ucrainei, ce sa mai vorbim de un conflict in fata unui adversar care are atat personal militar mult mai numeros, dar si tehnica militara net superioara, cu alte cuvinte, a belit plua daca sufla la noi sau oricare stat Nato.

| De3ox a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ai informații oficiale sigure că e posibil sa fim atacați, sau îți dai doar cu părerea? Menționează te rog că este strict părerea ta și nu mai mări panica deja existenta.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Drimmero):

Uff, și chiar aș fi vrut să beau niște sânge de rus.

| J0B0MAT a răspuns (pentru De3ox):

Dar are cineva informații sigure oficiale? Toată lumea își dă cu părerea. Oficial ziceau că nu invadează Ucraina.
Dar lumea când vrea să se panicheze, când li se pune pistolul la cap?!

| De3ox a răspuns (pentru J0B0MAT):

Informațiile oficiale sunt cele date de autorități, nu de presă. Cine "ziceau că nu invadează Ucraina"? că din câte îmi amintesc președintele Americii spunea cu o lună înainte de invazie că are informații sigure că va exista o invazie, președintele României anunța poporul român aflat în Ucraina să se întoarcă de urgență în țară, și președintele Ucrainei își pregătea armata...deci invazia a fost anunțată, dar oamenii nu credeau ce spun autoritățile ci mai degrabă ce delireaza televiziunile de știri din Romania.

| J0B0MAT a răspuns (pentru De3ox):

Au spus că ar avea informații.
Autoritățile din Ucraina de exemplu nu au spus nicio secundă că sigur vor fi atacați. Majoritatea oamenilor nu se așteptau.
NATO și UE au declarat că nu se așteptau sigur.

| De3ox a răspuns (pentru J0B0MAT):

Suntem prea "mici" ca să știm noi adevărul jocurilor pe care le joacă cei "mari", noi putem doar să îndurăm și sa suferim, au ei grija sa ne de-a dezastru după dezastru, pandemie, apoi război, apoi cine știe ce plan au, (am citit zilele trecute un articol despre NASA care a angajat nu știu câți teologi și preoți care ar putea pregăti populația în cazul descoperirii extratereștrilor) deci după acest război care urmează să ne pregătim poate de vreo așa zisă invazie a extratereștrilor, de acum o v-om tine doar in nenorociri, trebuie sa diminueze populația planetei. O fi sau nu teoria conspirației, doar Dumnezeu știe, in el ne încredem. Mi-a făcut plăcere să dezbatem subiectul acesta dar deja am creat chat aici. Mult succes pe mai departe, numai bine?

| Drimmero a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ii gasesti in Ucraina, fac foamea pe acolo in niste martoage de tancuri din Paleozoic.

| J0B0MAT a răspuns (pentru De3ox):

Să avem puțină speranță si încredere!
Mulțumesc, numai bine!

| Brizbriz a răspuns:

Nu am auzit de stirea asta
NU AM AUZIT de nici o intentie oarecare sa fie pus ORICE aeroport la dispozitia Ucrainei, mai ales cand in Ucraina NU ZBOARA NIMIC, de ceva vreme, si in jurul Ucrainei la fel, cat timp rusii au SUPREMATIA aeriana (suprematie inseamna control absolut al aerului)
https://www.flightradar24.com/48.66,26.58/5
fa zoom peste Ucraina, e asa din prima zi de razboi

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Adevarul e ca diferenta e foarte mare dintre cele doua armate:

Ucraina are 160.000 de trupe si 1.000.000 in rezerva
67 de avioane de lupta
35 de elicoptere de lupta
2.400 de tancuri
10.000 de vehicule militare: hamare, camioane, distrugatoare
2.000 de tunuri de artilerie
20 de nave de razboi

Rusia are 120.000 de trupe si 2.000.000 in rezerva
1.570 de avioane de lupta
540 de elicoptere de lupta
18.000 de tancuri
27.000 de vehicule militare
4.400 de tunuri de artilerie
215 nave de razboi

https://www.youtube.com/watch?v=CyT7Q0vGVxM&ab_channel=MilitaryUpdate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stirea e reala dar facuta in stilul clickbait
este un avertisment nu o declaratie de razboi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa ne atace?
Nu cred ca au motiv.
Dar, daca tot ai intrebat, nu sunt sanse sa ne atace prea curand nici daca ar vrea neaparat. Greu, greu sa se mai miste de-acolo. Nu sunt sanse nici sa-si mai adune armata din Ukraina. Aia pe-acolo ramane. Apoi sa ne mai atace pe noi...

| De3ox a răspuns:

In prezent este destul de sigur că Rusia nu dorește un război cu NATO, deci toate aceste știri sunt doar zvonuri menite să creeze panica. Propaganda de război. Nu v-om fi atacați, NATO nu se implica in mod activ în războiul Rsia-Ucraina. Informeaza-te doar din surse sigure, știrile vând doar informații pentru audiență.
Aici ai site-ul oficial al Ministerului afacerilor externe :
https://www.mae.ro/

Mult succes!