| adrianpetrican a întrebat:

Pentru inselaciune pot autoritatile sa puna sechestru pe contul bancar dupa 5 ani de la prescrierea faptei? daca in termen de un an cat a mai ramas nu primesc citatie acasa de la politie numai pot fi pedepsit?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce intervine prescriptia raspunderii penale nu se mai pot lua nici un fel de masuri impotriva infractorului, deci nici sechestrul.
Pentru infractiune de inselaciune prescriptia este de 5 ani de la data savarsirii faptei. Infractorul poate fi pedepsit oricand in perioada respectiva, chiar cu o zi inainte de implinirea termenului de prescriptie.