| ArKaDaTa a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva daca este ok sa port acest tricou pe strada adica daca o sa am probleme cu politia cu nazisti ma descurc https://uk.images.search.yahoo.com/search/images; _ylt=AwrJS5fCQYRbg3sA3A4M34lQ; _ylu=X3oDMTE2dDFjdTIxBGNvbG8DaXIyBHBvcwMxBHZ0aWQDVUlVS0M wMV8xBHNlYwNwaXZz? p=dead+kennedys+nazi+punks+t+shirt&fr2=piv-web&fr=mcafee #id=1&iurl=https%3A%2F%2F...tion=click

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este in regula si te sfatuiesc sa n-o faci, fapta ar putea fi considerata infractiune, ti-am citat prevederea la cealalta intrebare.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai atunci ar trebui sa ai probleme si daca porti un tricou pe care scrie de exemplu "Spune NU rasismului". Ca tricoul de care zice el transmite un mesaj anti nazism, nu pro.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Holiday):

In opinia ta daca esti contra rasismului este acelasi lucru cu a fi rasist?
Si nu mai face pe troll-ul, este deja a treia sau a patra oara cand o faci la raspunsurile mele.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

"In opinia ta daca esti contra rasismului este acelasi lucru cu a fi rasist?"

Mesajul de pe tricou e anti nazist, repet, ca vad ca intelegi mai greu. Ai inteles macar ce mesaj este pe tricou? Mai scuteste-ma cu troll-ul si cu din astea, ca ai momente cand le dai in bara cu succes. Iar raspunsurile tale cand sunt proaste, asta e, ti-o mai iei.
Sunt satul de atotstiutori de astia ca tine, care au impresia ca nu gresesc si daca o fac mai si persista.
Nu zice nimeni, ai niste notiuni despre anumite lucruri, dar uneori interpretarile tale referitoare la acele lucruri lasa de dorit. Ca nu e suficient sa dai citate din legi daca nu le si intelegi, sau nu intelegi situatia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Holiday):

Este pentru ultima data cand te mai bag in seama.
N-am dat raspunsuri gresite si citez prevederile legale tocmai pentru ca utilizatorul care a pus intrebarea sa vada ca raspunsul meu nu este din burta, asa cum sunt raspunsurile altora, inclusiv multe din ale tale, cel putin cele pe care le-am vazut.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci consideri ca mesajul:

"Punkeri nazisti, mergeti la dracu"(traducere libera si aproximativa, dar corecta)"

contravine in vreun fel legii invocate de tine?
Da sau, nu? Simplu. Ca de fapt despre asta e vorba.
In rest, bla, bla, bla, imi iau jucariile si plec, am mai auzxit si de la altii, stai linistit, nu esti primul.

"N-am dat raspunsuri gresite..."

Da sigur, buna gluma.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Holiday):

Esti absolut de coma! Eu m-am referit la simbolurile naziste, nu la mesaj, de altfel nu stiu engleza si n-aveam cum sti mesajul.
Acum sunt sigur ca esti troll si am sa te ignor!

| Holiday a răspuns:

@ofticosu (se stie el)
Intrebarea:
"Poate sa mi spuna cineva daca este ok sa port acest tricou pe strada..."

Si raspunsul lui:
"Nu este in regula si te sfatuiesc sa n-o faci, fapta ar putea fi considerata infractiune..."

Dupa care, stai ca de fapt habar n-am despre ce vorbesc:

"Eu m-am referit la simbolurile naziste, nu la mesaj, de altfel nu stiu engleza si n-aveam cum sti mesajul."

Dupa care inspumat de furia incompetentei:

"Acum sunt sigur ca esti troll si am sa te ignor!"

Tataie, cand bati campii si mai stai si cu coada in sus, e jenant.
Nu orice zvastica e infractiune, cum nu orice absolvent de drept care a invatat sa faca copy/paste din legi stie sa le si interpreteze.