| HarukoMariusDaniel a întrebat:

Pot sa dau bacul daca am bulentin preventiv, nu? La competente am fost primit.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ai carte de identitate provizorie (preventiv inseamna cu totul altceva). Si aceasta este act de identitate perfect valabil, daca este in termenul de valabilitate, asa ca te poti prezenta cu aceasta CI la examene.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unde ai invatat sa scrii? Cum sa scrii bulentin, se spune buletin, Daca ai buletinul expirat normal ca nu te va primii, deoarece un act expirat nu valoreaza nimic. Iar preventiv folosesti in alte circumstante acest cuvint, cand esti arestat preventiv pentru o fraudă. Ce varsta ai? Du te sa i ti faci sau sa i ti innoiesti buletinul la evidenta populatiei la politie la sectia de care apartii din sectorul tau te duci sa vezi ce acte ai nevoie pentru un buletin nou si valabil.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

"provizoriu". M-am incurcat eu.
A fost o problema cu " programul informatic " al politiei si nu mi se gasea strada, asa ca m-am ales cu o carte de identitate provizorie.
Am fost si trebuie sa astept, ca ei sa isi rezolve problema din computer.
La competente se uitau putin "crutis" profesorii cand se uitau pe asa zisul meu buletin.
M-am grabit laughing acum am observat " bulentinul meu"...