| alexma a întrebat:

Pot să îmi dau tatăl în judecată? Abia am împlinit vârsta de 20 de ani. Tatăl meu nu s-a implicat deloc în creșterea mea, nu mi-a dat niciodată pensia alimentară. Din hotărârea de divorț reiese că e obligat să-mi dea pensie alimentară dar nu a plătit-o niciodată. Aș dori să știu dacă pot să îl dau în judecată pentru asta acum și care este procedura exactă în acest caz. Pot să îi cer bani, daune? Există dovezi, martori...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l actionezi pe tata in judecata si sa-i soliciti pensie alimentara pe perioada facultatii, dar nu mai mult de varsta de 26 de ani. Va trebui sa faci o cerere la judecatoria de domiciliu si sa anexezi copii dupa vechea hotarare judecatoreasca, certificatul de nastere, actul de identitate si o adeverinta de la facultate.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce-ai asteptat pana acum.
Poti sa-l dai in judecata pentru pensie alimentara doar daca urmezi studii superioare.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Marius_1973):

Usor, tinere. "Amicul" tau este jurist si oricum i-a raspuns corect. Chiar foarte corect. Si eu as fi intrebat-o de ce abia acum.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian_Marius_1973):

Scrii sa te afli in treaba, fara sa ai habar de chestiune. Dupa 18 ani titulara a actiunii este fiica, doar pe timpul minoritatii mama exercita actiunea in numele fiicei. Mai studiaza dreptul si poate o sa stii cate ceva.
Si nu sunt amicul tau, poate ti-as fi putut fi bunic.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti un adevarat tutimid. Imi dau seama ca n-ai facut dreptul, astfel aflai ca in aceasta cauza nu se aplica Codul penal ci Codul civil si ca nu mai exista Codul familiei, acesta a fost abrogat la intrarea in vigoare a noului Cod civil, de aproape 2 ani.
Si cu expresia vinzi castraveti la gradinar, o stiu foarte bine de cativa zeci de ani, doar ca nu sunt de acord cu ultima parte si de aceea am pus-o doar prima.
Si cu asta am terminat, n-are rost sa ma incurc cu nestiutori, necivilizati si agramati.

Răspuns utilizator avertizat
| CryStAll_7863 a răspuns:

Nu o lua in nume de rau, dar ce mai rezolvi acum daca l-ai da in judecata? Esti adult, nu mai depinzi de parintii tai. Pensia alimentara trebuia sa o plateasca cat timp erai minor, nu mai ai motive sa dezgropi mortii acumwinking

| alexma explică (pentru CryStAll_7863):

Să ai tu un tată care să nu te sune nici măcar de ziua ta dar să te întâlnești cu el pe stradă și mai discutămwinking nu e un moft, nu mi-a lipsit niciodată nimic dar nu mi se pare corect ca alții să se chinuie cu mine să am parte de ce-i mai bun și o educație, iar lui să nu îi pese. și să mai aibă tupeul să se laude cu mine și realizările mele. nu mi-a păsat până când s-a ajuns la nesimțire maximă din partea lui, venită recent

| CryStAll_7863 a răspuns (pentru alexma):

Nu este un moft. Dar sa zicem ca daca l-ai da in judecata si l-ai baga in inchisoare, ce ai rezolva? decat ca stii ca te-ai razbunat. Pana la urma tot tatal tau ramane ca vorba aia, sangele apa nu se face. Nu vad logica in a face asta. Tu acuma faci ce vrei, eu decat iti dadeam un sfat.

| alexma explică:

Sunt studentă în anul 2 la zi/buget happy

| alexma explică:

Da, urmez studii superioare, sunt studentă în anul 2 la zi la buget
am înțeles că se poate, mă interesează care este exact procedura, ce acte trebuie să strâng, de unde, unde le depun etc.etc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexma):

Poti sa-l actionezi pe tata in judecata si sa-i soliciti pensie alimentara pe perioada facultatii, dar nu mai mult de varsta de 26 de ani. Va trebui sa faci o cerere la judecatoria de domiciliu si sa anexezi copii dupa vechea hotarare judecatoreasca, certificatul de nastere, actul de identitate si o adeverinta de la facultate.