| AlexDorinel a întrebat:

Pro/contra ca salariul minim sa fie jumate din salariu mediu brut.(Cum vrea UE)

Adică salariu mediu brut e 5500 lei și salariu minim ar trebui sa fie aproape 3000 lei.

Ar fi bine sau nu?

51 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

­nu. salariul minim ar trebui sa fie 0

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi pe mama dracului. Ce inflatie avem acum - declansata in mare de maririle fara fundament initiate de pesedei, in caz ca nu iti functioneaza bine neuronul la ora asta - si ce o sa avem si dupa o mizerie de-asta cu 3000. O sa treaca si mai multi in zona neagra a economiei sau, daca au o bruma pus deoparte si putin respect de sine, o sa se care oriunde. Daca nu o omoara astia pe Maia Sandu, dupa alegerile din 2024 tare m-as cara si eu cu toate pana la Chisinau sau vreun orasel mai mic si trist. happy

| Vasile2003 a răspuns:

În unele industrii este deja salariul ăsta minim obligatoriu... logic că ar fi ok sa fie pentru toate

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Ce-ți pasă ție Dorinele de salariul minim?
Tu vei fi pe șomaj și ajutor social până la adânci bătrâneți!
hee hee

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

­pentru ca asta e minimul de efort pe care poate sa il depuna cineva

| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Or să cadă patronii pe spate, de plăcere, când or să audă că vrei să intri TU în câmpul muncii!
Fără să știi să faci ceva ai să ai mașină de seviciu, secretară și 1.000€ pe lună primul salariu!
Of valoarea ta!
laughing
Fii sincer și zine și nouă ce fumezi?

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

2.500 - 2.600 lei / lună - net câștigă un profesor cu definitivat și 3 ani vechime în muncă! După ce a trecut 5 ani prin facultate (licență+masterat)!

Tu care știi să faci "nimic" oare cât crezi că vei câștiga?
Nu cumva 1.700 lei / lună?

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dorineleeee! Tu ești rupt rău de realitate!

Ori mergi la medic să-ți dea niște pastile, să-ți revii, ori te apuci urgent de băutură! Altă șansă nu ai!
Lichioru dă viorele Mona va fi cel mai bun prieten al tău!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ahahahaha. Eu ma refer la cum voteaza baietii fata de noi si la Maia Sandu care a inceput sa faca curatenie pe acolo. Auzi tu la el, sa atraga bau-bau Moldova in UE. Atita vreme cit Rusia nu cade urit de tot, Moldova nu va fi vreodata parte a UE-ului si nici nu se va reuni cu Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Mhm mergi tu în India, Bangladesh, Vietnam, Thailanda sa vezi cat au aia salariul minim și după fa fițe.

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

Eu aș fi mulțumit dacă ar fi 3000 RON net

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce nu intelegi tu fiindca e obosit neuronul e ca daca eu dau drumul la robinetul de apa calda la etajul 4, dureaza vreo cateva minute pana ajunge apa calda la mine, timp in care curge rece. Daca guvernele de asa-zis dreapta fac imprumuturi ca sa plateasca pentru timpeniile facute de alea de stinga, cresterea desigur ca va fi vizibila DUPA ce pleaca ele, adica fix cand vine la guvernare - ia ghici? - da, STINGA!
P.S. Banca Mondiala - cel mai mare creditor al Moldovei - nu are treaba cu UE-ul.
Bonus. Ia zi tu ce guvern aveam cand era inflatia galopanta in anii '90?

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mhm stai sa aibă și bani și resurse.

| salieri84 a răspuns:

Stiti cum sunteti voi astia, care-i ''hraniti'' tampeniile troluțului incoerent? Precum desteptii din zicala cu nebunul, care arunca o piatra in apa.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Impartial