| Dragosdoar a întrebat:

Protestele alea anti-psd de pe 10 august 2018 au fost pasnice? Voi ce ziceti? Eu nu prea le-am vazut pasnice...Probabil jandarmii au gresit un pic, dar si agitatorii aia i-au provocat
#opinie nepopulara

91 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Vrei flama iubtule?!?
sau te-ai nascut ieri si ai vazut asta la tembelizor?
esti jandarm?
sau PeSeDist?

jandarmii aia au gresit un pic rau, cand au batut cu rautate, protestatari "violenti" care ERAU IN GENUNCHI CU MAINILE SUS!

saracutii jandarmi, oropsiti si amarati si care traiesc dupa motto:
"Nu-i batuta ca la noi"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au greșit un pic cand băteau oameni fara aparare? Imbecil mai esti.

| Dragosdoar explică (pentru suntserios):

Si cand multimea arunca cu obiecte in jandarmi?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Trebuia sa ii bata pe aia nu femei si nevinovati fara apărare. Simplu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e vorba de opinie nepopulara, ci de opinie nedocumentata. Daca nu vrei sa faci flame si atita tot, esti baiat mare vad, ia si te documenteaza un pic. Totul a fost orchestrat de catre pesedei si "protestatarii" care aruncau cu chestii in jandarmi erau tot de-ai lor. Exista tone de materiale video si marturii de la fata locului.

| Drimmero a răspuns:

Vad ca unii nici acum nu ati inteles absolut nimic din acel protest. Jandarmeria a primit ordin politic sa faca acel macel, au fost si jandarmi civili intre protestatari si instigau, ba mai mult decat atat, jandarmeria a facut front comun cu anumiti ultrasi pentru a intra mai repede intre ei, niste mizerii care nu au inteles ce inseamna fenomenul Ultras, au ales pentru niste bani sa fie din aceeasi oala cu infractorii, au calcat pe propriile principii pentru o mizerie politica, rusine maxima! Practic au lasat cativa instigatori ca sa aiba motiv in plus pentru a porni un macel, dar asta e mizilic pe langa ce abuz au comis ei gazand si lovind oameni care protestau pasnic, au aruncat si cu niste materiale pirotehnice militare, practic erau un fel de petarde care la explozie aruncau niste chestii metalice, multora li s-au infipt fragmentele alea metalice in picioare, maini, puteau sa omoare o multime de oameni. In ce tara normala si civilizata vezi ca o institutie precum jandarmeria sa ia la omor la propriu cetatenii tarii? Cuvantul lor a fost ' asta ne e ordinul!', totul a fost politic, oamenii au protestat pasnic pana sa dea cu gaze total aiurea, chiar si asa tot au continuat sa fie pasnici oamenii, ii intrebau pe jandarmi de ce dau cu gaze si ei inaintau cu scuturile spre ei la intimidare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a intervenit exact conform legii adunarilor publice, lucru constatat si de procurorul caruia i-a fost infirmata solutia, probabil dupa alegeri va fi clasat din nou ori va fi trimis in judecata la misto si va sta cu anii la camera preliminara

| Dragosdoar explică (pentru Drimmero):

Poti sa mi trimiti filmari si sa-mi arati intervalele de timp?

| Drimmero a răspuns (pentru Dragosdoar):

Https://www.youtube.com/watch?v=aLtBSc3F0VQ
E ca un rezumat al evenimentelor, pacat ca de la inceput nu sunt imagini sa se vada clar abuzul lor, dar tot se vede cum incep sa dea cu gaze in stanga si dreapta, cei care au fost acolo stiu toata povestea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nevermore e un jeg uman pro-pesedist, nu ai ce rezona cu el. Dupa el cred ca si minerii in 1990 au actionat conform legii... unei legi oarecare. A, da, legii pumnului. Uite materiale de studiu. Ia-le pe indelete, ia notite, mai discutam miine. Spor!
https://ziare.com/......ii-1549850
https://recorder.ro/tara-care-si-calca-oamenii-in-picioare/
https://www.digi24.ro/......da-1184057
https://www.youtube.com/watch?v=RDccHsGYmkE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Dupa ce vezi din filmari, compara starea de fapt cu prevederile legale:
Capitolul IV Asigurarea ordinii pe timpul desfăşurării adunărilor publice
Articolul 16
Comandanţii organelor locale de poliţie şi jandarmerie sau persoanele desemnate de aceştia au obligaţia de a asigura protecţia participanţilor şi de a stabili împreună cu organizatorii măsurile ce trebuie luate pentru desfăşurarea adunărilor publice declarate, în condiţii de deplină ordine.
Articolul 17
În cazul în care adunările publice îşi pierd caracterul paşnic şi civilizat, poliţia şi trupele de jandarmi vor interveni pentru împiedicarea sau neutralizarea manifestărilor ce tulbură grav ordinea şi liniştea publică, pun în pericol viaţa, integritatea corporală a cetăţenilor, a trupelor de ordine sau ameninţă cu devastări ori distrugeri de clădiri şi alte bunuri de interes public sau privat.
Articolul 18
În cazurile prevăzute de art. 17, organele de ordine vor interveni folosind, în condiţiile legii şi în raport cu situaţiile create, mijloacele tehnice din dotare.
Articolul 19
Intervenţia în forţă va fi aprobată de prefect sau de înlocuitorul acestuia la solicitarea comandantului forţelor de jandarmi care asigură măsurile de ordine publică la locul adunării publice.
Aprobarea intervenţiei în forţă nu este necesară în cazul în care asupra forţelor de ordine se exercită violenţe care pun în pericol iminent viaţa, integritatea corporală sau sănătatea acestora ori a altor persoane sau când există indicii temeinice că participanţii pregătesc sau au comis o faptă ilegală.
Articolul 20
Folosirea forţei se va face numai după avertizarea şi somarea participanţilor de a se dispersa, de către ofiţerul de jandarmi desemnat ca şef al dispozitivului de ordine. Pentru executarea dispersării se lasă la dispoziţie participanţilor un timp corespunzător, determinat în raport cu numărul acestora şi cu căile de afluire.
Avertizarea şi somarea nu sunt necesare în cazul în care asupra organelor de ordine se exercită violenţe ori acestea se află într-un pericol iminent.
Articolul 21
Avertizarea constă în folosirea de semnale sonore sau luminoase şi atragerea atenţiei participanţilor, prin mijloace de amplificare sonoră, asupra necesităţii dispersării lor şi respectării legii.
Articolul 22
Dacă, după avertizare, participanţii nu s-au împrăştiat, se spun prin mijloacele de amplificare sonoră cuvintele "Prima somaţie: Atenţiune, vă rugăm să părăsiţi..., vom folosi forţa", urmate de semnale sonore şi luminoase.
Dacă, după trecerea perioadei de timp necesare pentru împrăştiere, se constată că prima somaţie a rămas fără rezultat, se trece la folosirea ultimei somaţii, prin rostirea cuvintelor "Ultima somaţie: Părăsiţi..., se va folosi forţa", urmate de semnale sonore şi luminoase.
Pentru perceperea somaţiilor de către toţi participanţii, înainte de folosirea mijloacelor de împiedicare sau constrângere, se emite un semnal luminos prin rachetă de culoare roşie.
Articolul 23
În caz de absolută necesitate, când se impune folosirea armelor de foc de către organele de ordine, în condiţiile legii, se repetă, în prealabil, ultima somaţie şi semnalul luminos prin rachetă de culoare roşie.
Articolul 24
Folosirea mijloacelor de împiedicare sau constrângere va înceta de îndată ce s-a realizat degajarea spaţiilor, împrăştierea participanţilor şi s-a restabilit ordinea publică.

| Drimmero a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Trolleaza 100%, nu cred ca exista tanar in tara asta cu capul pe umeri, educat si cu studii care sa sustina mizeria aia bolsevica si hoata, cancerul Romaniei, nu e deloc intamplator ca majoritatea s-au trezit la realitate si sunt anti-psd pana in maduva oaselor.

| Dragosdoar explică (pentru Drimmero):

Nu e o chestie sa fii anti psd sau nu,e o chestie de a fi obiectiv,de a vedea lucrurile asa cum sunt, dintr-o directie si din alta. Ca jandarmeria de condamnat este, ca e psd de condamnat, o fi si psdul dar portestul nu a fost pasnic, si exista multe surse care atesta faptul ca manifestatiile au fost puternic sustinute de intere straine

| Drimmero a răspuns (pentru Dragosdoar):

Daca ai ochelari de cal, da, vei spune ca violentele au fost consecinta 'violentei' protestatarilor. Care violenta? Jandarmii au avut un singur scop: instigarea...despre ce vorbim? Apoi s-au folosit de lege ca sa incheie ce au inceput tot ei, alege-s-ar praful de psd si de toti votantii lor!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ne explici ce a fost legal in a bate niste oameni aflati la pamant cu mainile ridicate

https://youtu.be/aLtBSc3F0VQ?t=623

https://youtu.be/HIMITR7GEKg?t=60

https://youtu.be/HIMITR7GEKg?t=71

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Cine a avut interese straine? Ii pasa lui Trump si Merkel cine ia bataie in Romania?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai se vede si in primul video:
1. aia stateau in cu r si aia din spatele lor se arunca cu pietre
2. Daca dupa ultima somatie prevazuta de art.22 s-au pus in cu r in loc sa paraseasca zona trebuia folosita forta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si inca ceva: interventia in ansamblu a fost legala si normala, nu comportamentul individual al fiecarui jandarm in parte, facem si o analogie: interventia jandarmilor la tiganii aia de la bolintin vale a fost legala, nu faptul ca unul din ei l-a batut pe altul dupa ce l-a pus la pamant.
Si solutia initiala a procurorului de caz dijsunsese niste infractiuni individuale ale jandarmilor, clasarea a fost pe legalitatea interventiei in ansamblu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tin si eu minte ca au fost niste turisti dati jos din taxi si batuti, pentru aia trebuie sa raspunda individual cine a facut asta, dar nu inseamna ca interventia in forta pentru golirea pietei a fost ilegala

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Acu m-am prins. Lucrezi la jandarmi. Trolezi pe aici de ani de zile da nu știam care e motivul. Acum pare ca ai fost acolo si stii exact cum si ce au somat jandarmii. Priceput. Seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

laughing) nu te-ai prins bine. Aparent tu consideri normal sa stai sa se dea cu pietre in tinehee hee))
A si da, pe multe filmari se vad somatiile jandarmilor, inclusiv ordonanta de clasare facea referire la ele

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Am si zis mai sus, trebuia sa ii bata pe aia, nu sa mearga la 400m sa dea in oameni singuri cu mâinile ridicate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Drimmero):

Din pacate te informez ca exista. Ai auzit de PES? Mizerabilii astia - http://pes.ro/ si mai sunt si aia de la TSD... ambele pepiniere de pesedisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Dar aia de ce ridicau mainile cand li se zicea sa plece?
In legea adunarilor publice zice ca trebuie sa pleci, nu sa te pui in cu r ori sa ridici mainile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Articolul 13
Participanţii la adunările publice sunt obligaţi:
a) să respecte recomandările făcute de organizatorii adunărilor publice, împuterniciţii acestora sau organele de ordine;
b) să se abţină de la acţiuni de natură a împiedica desfăşurarea normală a adunărilor publice şi să nu incite la asemenea acţiuni prin viu grai, manifeste sau alte mijloace audiovizuale;
c) să nu introducă sau să aibă, în timpul adunărilor publice, obiecte de natura celor prevăzute la art. 12 alin. 1 lit. g) şi j);
d) să părăsească imediat adunările publice sau locul unde acestea se desfăşoară, când au fost somaţi de către organizatori, împuterniciţii acestora sau organele de poliţie;
e) să nu participe la adunări publice în stare de ebrietate, să nu consume şi să nu distribuie băuturi alcoolice sau droguri

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Da, interese straine, sigur. TU TE AUZI CE TIMPENII VORBESTI? Am prieteni care au fost acolo ca simpli cetateni preocupati de ce se intampla in tara sau ca membri USR la strins semnaturi. Nimeni nu se astepta sa se ajunga la ce s-a ajuns, nimeni nu s-a dus acolo cu intentia de a face chestii violente. Ia si studiaza te rog sursele pe care ti le-am dat eu. Poti cauta singurel si mai multe. Nu de-astea cu conspirationisme. Efectiv ce s-a intimplat si mai ales CIND. La ora la care s-a intervenit in forta nu mai arunca nimeni cu nici o bordura nimic, iar interventia in forta s-a desfasurat focusat asupra manifestantilor PASNICI. P.S. Vezi ca sunt si declaratii de la sefi ale jandarmeriilor de prin tari cu experienta in manifestari violente, cum ar fi Franta, si ziceau aia clar ca s-a lucrat complet aiurea si s-a folosit forta nejustificat. P.S. Bonus - daca nu se intervenea, majoritatea plecau oricum acasa singuri in o ora-doua, multi erau cu copii acolo. Legat de fazele cu unitatile de jandarmi cu numerele de pe casca acoperite cu banda, nimic? Ca tot zicea loaza asta de Nervemore de chestii legale.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Au fost infiltrati instigatori printre protestatarii pasnici, ori ca vorbim de jandarmi 'civili', ori ca vorbim de ultrasi care facuse blat cu ei, cam aceeasi mizerie, totul a fost premeditat. De ce crezi ca nu au lovit in aia care au provocat? se bateau intre ei adica

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

E inteligent al naibii asta. Trebuia sa ii ia frumos pe sus sa ii duca la sectie, sa ii legitimeze si sa ii amendeze daca ceva, nu sa dea iama in toti ca la razboi, si mai ales cu gaze si treburi. Cel mai bine il ignori si tu, ca nu ai cu cine discuta... conform logicii lui, daca vine la mine un politist si imi cere actele fara sa se legitimeze si eventual cu ecusonul cu numele intors pe dos, iar eu refuz, ala e indreptatit sa imi dea in bot pana zac, desi eu nu il amenint cu absolut nimic.

| Mosotti a răspuns:

Exact, au fost provocati jandarmii, ideea era sa pice prost PSD, s-a organizat cu agitatori 10 august, au fost si aia din afara, si apoi sa zica ca PSD da in oameni. Nu le convenea ca vroiau sa mareasca salariul minim si alte salarii, in euro marire, ca, cursul euro era mult mai mic ca diferenta fata de marire.
Nu le convenea ca PSD vroia sa faca cum e in toata UE si anume ca procurorul general sa fie controlat de ministerul justitiei la o adica, ca sa nu abuzeze, ca la ei libertatea justitiei la PNL inseamna sa faca ala ce vrea la comanda politica fara sa poata fi controlat, si lumea nu se prindea.

Si dovada, e ca prin 2010 cand erau proteste la base ca taiase salarii (la astia s-au facut proteste in 2018 ca s-a dat la salarii, pai cum? Ca nu mai pricep nimic), si cand politisti in civil dadeau cu gloante de cauciuc la genunchi, si jandarmii faceau la fel ca pe 10 august, nimeni n-a mai zis ca statul bate oameni nevinovati.

| Drimmero a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tocmai ce a demonstrat ca legea e abuziva, adica oamenii aia au luat bulane si gaze doar stand pe jos dupa terminarea protestului, fara sa scandeze sau sa faca orice act care ar fi putut duce la violente. Care e problema,, au ramas afara, nu mai protestau si stateau, era vara, era democratie... logic, jandarmeria nu va fi trasa la raspundere, vor fi dosare fantome cu capete de acuzare dar nimic concret, au avut si nesimtirea grasa ca la parada de 1 decembrie din 2019 sa defileze cu armata, personal am semnat petitia prin care ei sa nu fie acceptati la parada, ce au facut pe 10 august 2018 e de condamnat si toata increderea spre ei s-a dus la 0, oricum ei erau cunoscuti ca fiind pionii abuzurilor.