| Dragosdoar a întrebat:

Protestele alea anti-psd de pe 10 august 2018 au fost pasnice? Voi ce ziceti? Eu nu prea le-am vazut pasnice...Probabil jandarmii au gresit un pic, dar si agitatorii aia i-au provocat
#opinie nepopulara

91 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, am vazut o masa de oameni nu prea mare care incercau sa forteze poarta, nu femei clar, poate erau si una doua dar majoritatea barbati. Si pana acum de ce n-au venit sa-si strige nemultumirile? Taman acu cu PSD. In 2010-2011 cu base de ce n-au venit aia din afara? Au iesit doar astia, dar acolo era normal, ca le-a taiat din salarii si pensii la parinti, bunici.

Nu conteza ca cladirea era goala, faptul ca au fortat ca sa intre, nu e voie. Ca e casa mea goala sau nu, nu intri in curte nepoftit.
Daca erau asa nemultumiti luptau aici sa fie trai bun impreuna cu cei de aici, nu fugeau repede afara, si acum cand nu le mai convine acolo vin aici.
Ieseau in strada cu sutele de mii, cereau schimbare de sistem cum am tot zis (si n-ai comentat ceva desi am spus ce schimbare trebuie, n-ati comentat nici unu si nu stiu de ce, macar o parere), si asa era bine aici.
Ca fara schimbare de sistem nu se va schimba nimic.

Mai spun odata schimbarea de sistem necesara, poate totusi dai o parere, zici de nemultumiri dar nici unul nu propuneti un nou sistem ca sa fim multumiti, sau nu ziceti nici unul ca singura solutie este o schimbare de sistem macar:
1 - Sa desemnam noi candidatii, nu sa puna pe liste ei pe care vor, apoi sa faca campanie la ala care trebuie sa iasa, si lumea majoritar sa il voteze.
2 - Banii privati sa nu mai aiba ce cauta in politica, in asa fel incat sa nu mai serveasca aia la grupuri de interese, ci noua. Ca daca se ia de corporatisti, a doua oara ala nu mai vine, sa chiar e dat jos cu n motive, ca aia l-au pus acolo.
Daca noi i-am finantat, atunci poate sa le face orice la smecheri, ca nu mai au treaba, ca nu aia l-au pus, nu aluia trebuie sa serveasca.
3 - Daca nu-si fac treaba, in 1-2 ani sa fie dati jos si sa plateasca salariile luate de pomana sau aventual si ceva puscarie ca si-a batut joc de timpul si banii nostri.
4 - Procurorul general sa nu mai fie desemnat de presedinte ca sa-i faca lui jocurile, sau hai, poate sa fie dar sa fie controlat de ministerul justitiei ca si in toata UE, sa nu abuzeze.

Tu si cu oracle si altii dezbateti de partidu ala, alalalt, ca ala e asa, ca ala e asa, ca aia au facut asa, dar nici unu nu pomeniti de schimbare de sistem, adica nici unu nu discutati de solutii, sau discutati de solutii inutile.
Nu zic ca ce am propus eu este 100 % corect, dar pe acolo ar trebui sa fie.
Schimband partidele la infinit nu faceti decat sa schimbati grupurile de interese la infinit.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pe Boc de ce nu l-a huiduit dupa ce a taiat salarii in 2009?
Da, nu am zis ca nu erau si protestatari ok, ca normal ca nu toti sunt agitatori, sunt cativa si incita, dupa aia se aduna ala ala si ala, chiar daca-s si ceva pe bune.

Pai si ailaltii nu baga tara mai tare in k?! Cum dracu doar PSD e negru, si cand vin PNL-istii e pace. Uite sa vedem daca vor scoate subventiile la caldura, gaze, curent asa cum au zis inca din Ianuarie, sa vedem iese cineva?

Cu ce a bagat PSD tara in kk? Ca a marit salarii in Euro si ca incet incet te apropiai de salarii UE? Ca a marit salariu minim? Ca smecherii macar sa dea suma aia. Ca a vrut ca procurorul general sa fie controlat de ministerul justitiei ca in UE? Ca asa e in UE, ca sa nu abuzeze la o adica.
Ca sa nu mai zic ca daca ne apropiam de salarii UE, atunci nu se mai renta sa pleci, si luptai aici sa fie bine, si de asta le e frica lor f tare.

Si daca intrebi cum sustii salariile alea, aia trebuia sa se faca nu prea complicat, pui grija de impozitare progresiva ca in toata UE, reduci evaziunea, te apuci si produci tu in tara ca sa exporti sa ai bani, nu importi si chiflele cum am auzit alea congelate, adica sa dai valuta pe oua, chifle, si alte bazaconii.
Nu cred ca facea asta, dar zic care era continuarea.

PNL ce a facut? Nici macar atat n-a facut. Se imprumutau si PSD ca si astia, doar ca astia nu au facut nici cat aia. Trebuia sa le dai la medici, ca plecau dracu si nu mai aveai medici, e doar un exemplu.
De ce nu se pune lumea contra PNL, ca e o ideologie neagra pentru oameni, contra PNL ca partid n-ar mai trebui sa fie.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Are, dar nu doar ce zice el. I se pare anormal cand cineva are alte preocupari decat el. Eu de ex cand vb de politica ma simt la fel de bine cum se simte el la terasa, deci e prea subiectiv.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Imi amintesc si acum ce alocatii de mizerie aveam pe vremea lu boc, dar multi a scuzat regimul Base-Boc, ca de, doar a fost criza economica, dar a drk criza economica ca si au batut joc de profesori si alte pensionari

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Scuze pentru scrisul analfabet am probleme cu tastatura la telefon

| NoName5435426976425 a răspuns (pentru Mosotti):

Si eu pana acum de ce n-am avut?

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

N-are nimic ca nu stau sa ma uit la orice greseala, eu uneori pe tel nu scriu cu linute si aia stiu, ca mi-e greu, nu e problema.

Pai si pe timpul PSD si pe timpul lui base mereu la noi e criza economica, daca e criza la base e scuzabil, daca e criza la PSD, psd e de vina, haha. Pentru ca lumea mereu a fost impinsa, manipulata sa vrea cu dreapta. Tocmai de aia zic ca daca e ceva, nu iese in strada cum au iesit pe 10 august, adica daca e PNL la guvernare.
Si PSD erau tampiti dar cu 2-3 % mai buni ca ceilalti.

Am zis ca si PSD erau tampiti pentru ca ok, maresti salarii si pensii, dar trebuie sa te ocupi sa si sustii aceste mariri si nu din imprumuturi. Iar ei nu ar fi facut ce am spus eu, ca sa sustina acele mariri, adica grila de impozitare progresiva ca in UE, eliminarea evaziunii fiscale, produs la noi tot ce se poate sa nu mai dam valuta pe oua din afara de ex, impozitat masiv pensii speciale nesimtite din cele 200000 existente.
Insa au fost mai putin tampiti ca PNL-ul, care desi tot se imprumuta la fel sau mai mult fara sa mareasca nimic, n-a marit si n-ar fi marit nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru NoName5435426976425):

De ce n-ai avut depresie si anxietate? Ca esti om sanatos, ai avut noroc. Aia care pica fie la un necaz fie la munte la distractie, deja boala era de mult instalata, se tot agrava mascat si a bubuit atunci. De ex unu pica un examen si vaaai depresie de nu mai iese, altuia ii moare un partinte, sufer ce sufera si ii trece si isi vede de viata mai departe.
De fapt examenu ala picat nu e cauza, a fost doar declansatorul problemei, problema care oricum mai tarziu aparea poate, si fara motiv.

| NoName5435426976425 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci depresia poate aparea la oricine cu orice statut social?
Am doar 16 ani dar multi la varsta de 13-14 ani aveau depresie
Infine de e asa, bine ca am fost norocos sa nu am asa ceva

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Pai fiul lu' dumnezo' nu era barbos si pletos? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Salariile au fost taiate in 2009 pentru ca oamenii au gindit pe termen mediu si s-a ajuns acolo fiindca debilul de moliceanu, pe crestere economica, in loc sa investeasca in infrastructura si crearea de locuri de munca sustenabile, a pompat aiurea salariile bugetarilor. Foarte putini inteleg chestia asta. Ce naiba, doar nu esti Nevermore, incearca sa gindesti ca statul ar fi o firma. Firmele in momentul in care au fondul de salarii si alte cheltuieli mai mari decat incasarile se duc direct catre faliment. Un guvern responsabil face astfel incit sa controleze pierderile alea sau macar sa fie pe un minus rezonabil si inca sa se poata imprumuta la dobinzi decente pentru un come-back. Pesedeii mereu au luat masuri de genul "dupa mine, potopul" - chiar daca au fost genul de masuri care i-au incintat pe multi naivi si i-au facut sa ii voteze. Eu de exemplu nu as vota cu aia care fac alocatia fiica-mii 500 RON. Pot sa o faca si 5000. NU! As vota cu aia care ELIMINA toate alocatiile, le maresc pe cele pentru copiii cu handicap sau diverse boli (cumulat cu cresterea pedepselor pentru falsuri in cazurile astea), si mai ales DAU FACILITATI FISCALE PARINTILOR CARE MUNCESC! Fac un copil? Imi scazi impozitul pe venit cu 25% si imi faci 10% retur de TVA la tot ce cumpar pe persoana fizica. Doi copii? 35% si 20%! Trei copii sau mai multi? 50% la impozitul pe venit si 30% retur TVA la tot ce cumpar pe persoana fizica.
P.S. Cum ziceam mai sus, ma dezamagesti uneori cit de euglenistic poti gindi. De ce penele nu a facut cit au facut cretinii ailalti? Fiindca aia deja s-au imprumutat ca debilii si majoritatea banilor se duc in pensii si salarii si astfel a scazut credibilitatea dpv economic pe plan extern. In consecinta, le e mai greu sa se imprumute si cand o fac, o fac la dobinzi din ce in ce mai mari. Ce urasc eu din tot sufletul la imbecilii astia galbeni e ca o data nu i-am auzit bai, hai sa facem toti primarii penele din tara sa actioneze pe model Bolojan. Hai si la ministere la fel. Dati afara toate secretarele, asistentii samd si trimiteti-i la scolit in proiecte europene, apoi angajati-i sa faca fix asta - sa aduca fonduri europene pentru ce mai trebuie facut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Era bărbos și pletos în reprezentări medievale. El era evreu. Pe vremea lui evreii bărbați aveau tonsură cu păr scurt.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Scuze, mai sar uneori chestii, mai ales cand dai mai multe raspunsuri inclusiv altora. Eu incerc sa mai si lucrez in momentul asta. De fapt fac vreo 4-5 chestii simultan... hai sa vedem ce zici de schimbare:
1. Sa desemnam noi candidatii. De acord. Cum? Aici as plusa si as zice sa se faca o mare tragere la sorti - organizata de loteria din alt stat, gen Elvetia sau... Burundi, nu conteaza - si sa fie alesi aleatoriu din rindul celor ce platesc impozite. Cred ca sansele sa fim condusi de nenorociti ar scadea macar un pic astfel.
2. Pai ce bani sa intre in politica? Daca eu imi fac partid, cum il sustin? Aici as zice sa nu se mai dea bani de la stat pentru partide, iar donatiile/sponsorizarile sa fie la vedere.
3. Evaluare la sfarsit de mandat. Eventual daca prinde 2-3 mandate legate, dupa ce le termina pe toate. Cu inasprirea sanctiunilor in caz de dai cu mucii in fasole in mandate multiple. Gen sa zicem ma pui primar pe mine, sunt in principiu muci, desi detin ceva bun simt si abilitati (mediocre) de management. Totusi sunt inteligent si am si bunavointa de a invata si a accepta ideile celor din jur cu experienta pe felia lor. Poate ca in primul mandat ies nasol cu unii parametri, dar lumea vede ca am facut si chestii bune si imi mai da o tura. In a doua fac treaba buna, si in a trei incep sa fur de rup. Pai sa nu mi-o iau peste bot cu forta tripla daca fac asa ceva?
4. Nu mi se pare ok. As schimba astfel incit presedintele sa fie apolitic, si sa mentina numirea pg. Nu de alta, dar ministerele sunt controlate de partide, asa ca ce zici tu cam pica... P.S. Schimbarea esentiala care inca ar mai ajuta chiar si in al 25 lea ceas ar fi lustratia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

De ce vrei sa strici povestea? Ia uite-l ce misto e: https://www.youtube.com/watch?v=VyKDoivRdIo

| Mosotti a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Pai boala nu tine de statut social si varsta, poate apare la oricine, exista niste gene defecte care duc la degradarea chimiei din creier, si asa apare mai devreme sau mai tarziu, oricum poate apare, daca e mai slaba treaba, apare doar la chestii negative, daca e mai rea, apare oricum.
Ai noroc, tu esti bine, e cea mai a dracu, daca n-ai un picior, daca ai diabet, merge, dar daca ai depresie nu, iti fura toata bucuria vietii.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si de ce n-au taiat salarii si la curtea constitutionala? Ca aia desi erau tot bugetari, s-au exclus din categoria asta. De ce n-au taiat din pensii speciale 200000 adica? Ai dracu au taiat doar la amarati.

Cu alocatia as fi de acord cu tine. E normal sa dea facilitati celor care muncesc parinti zic. Si ar fi mai bine sa scada impozitul in loc de alocatie, ca sa nu mai foloseasca unii care nu muncesc, alocatiile alea.

Si PSD am zis, au facut ce au facut, dar cum zici tu, dupa mine potopu, nu s-au ingrijit sa si sustina maririle prin metode sanatoase, insa totusi au facut si asa, cum am zis, aialalti nici atat n-au facut.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Raspunzi cand doresti, nu e musai sa raspunzi cand ai treaba, nu e graba. Eu planul de sistem l-am zis asa in mare, nu am stat sa-l cizelez in mici detalii, dar pe principiul asta ar fi.
1 - Sa desemnam noi candidatii in sens ca pui pe cineva platit din banii publici sa se ocupe, sa zica "hai, veniti, avem de facut asta, care credeti ca avei competente, prezentati planul de bataie", si pe aia sa ii puna pe liste, nu reprezentanti ai clientelei politice doar.
2 - Pe bani publici sa intre in politica, sa finanteze oamenii! Ca atat timp cat pui bani privati acolo, automat daca vine, va servi cui a finantat.
3 - Daca te pun primar si tu in 1-2 ani nu esti in stare sa bagi apa, canalizare, gaze si tot ce ai promis la inceput, ca aia e problema principala in zona aia si lumea asta vrea, sau macar sa incepi lucrarile si sa justifici de ce nu-s gata, nu mai apuci alt mandat, afara, platesti salariile de dinainte muncind unde vrei, daca nu, puscarie, ca ai mintit, ca ne-ai incurcat, nu erai in stare, nu te arata-i ca potential candidat doritor. Nu te pune nimeni sa fi 100 % perfect, dar in mare sa faci ce trebuie, si nu te va sanctiona absurd nimeni.
Adica daca se demonsteaza ca e vina ta zic, ca n-ai vrut, ca ai avut intentie de furt, smecherii, altele, sau ca esti prost manager.
Daca nu e vina ta, e asa, "nu am putut face asta", "okey, bun, explica de ce nu ai putut", nu asa gata una doua sanctionat.
4 - Poate cel mai bine e ca procurorul general sa fie desemnat de cei mai vechi de acolo, care considera ca e cel mai eligibil pentru acest post, insa tot trebuie un control cumva, ca sa nu abuzeze la o adica. Si daca si minsterele si tot, vor avea oameni okey, nu va fi problema sa fie politic controlul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Culmea este că și eu tot la Jesus Christ Superstar doream să te trimit.
Noroc cu Isus că a murit atrunci, sau în fine, că s-a dus undeva, doar el știe unde.
Când stai să te gândești ce băiat smart a fost. A zăpăcit o lume întreagă. Apoi s-a lăsat de showbiz. în continuare o viață liniștită anonimă, s-a retras cu un ultim spectacol, dispărând definitiv în fața unei mulțimi hipnotizate. Și lumea a rămas zăpăcită până azi. O perfornanță rară. Merită măcar un pic de apreciere.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Great minds think alike.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De imbecili ce sunt! Ca taie mereu ca timpitii la aia multi in loc sa ii atinga pe aia putini cu pensii/salarii ridicole si complet nejustificate! "Totusi au facut" cand fac fara a gindi pe termen lung e mult mai rau decat au facut mai putin decat ar fi putut. Preferi sa maninci la restaurant o zi si sa faci foamea 6? Eu prefer sa maninc orez cu legume 7 din 7 mai bine...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai normal ca nu au taiat de tampiti, vroiau sa se lege acu de cele 10000 pensii speciale adica cele ale nemilitarilor, si de ale alora de ce nu? Prin impozitare si praguri de impozitare, evitai ca n-ai voie sa le tai din pensie, sau sa anulezi.

Pai da, trebuie gandit pe termen lung, nu pe scurt. Nu prefer sa mananc o zi si foame 6, ci cum zici tu.
Greseala PSD e ca nu avea planuri de sustenabilitate a maririlor, nu impozit progresiv, nu evitat evaziune, nu taiat pensii speciale, nu produs in tara tot ce putem, cred ca la asta te referi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Astia au luat decizii doar la heirup. Stateam la o vorba cu tovarasu Buzatu (ze big baron of Vaslui) acum vreo citiva ani apropos de cand au dat legea pensionarii anticipate prin 1990 toamna sau cand naiba a fost aia. Cica erau studii care ziceau ca mor pensionarii de depresie ca nu mai fac ce faceau inainte intr-un oarecare procent, asa ca au zis ei sa faca ceva ca macar sa nu moara de foame. Ha, ha. Studii de impact, proiectii pe termen mediu-lung? P*la...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda. lasa ma ca ai ce face, nu e vb de depresii, eu am ce face acasa de cel putin 20 ani incoace, nu asta e problema. Ce sa zic erau studii care de fapt sa duca sa te scoata la pensie la 70 de ani.
Or fi si din aia care pica ca nu mai fac ce faceau, nu zic nu.
Nu au nimic serios pe termen lung.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ei, vrajeli. Ei de fapt atunci au facut prima miscare prin care si-au fidelizat o gramada de alegatori. Pensionare anticipata - bani la buget inca erau destui, asa ca de ce sa nu pensionam pe la 50 de ani aia ale caror locuri de munca le distrugem prin smecheriile noastre? Daca era cineva cit-de-cit constient la cirma in anii 90, lasa inflatia sa isi faca de cap - cum a fost la polonezi - si baga puternic bani in turism si servicii, nu sa subventioneze mii de fabrici falimentare.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si asa inflatia era mare in anii 90, de la luna la luna cursul o lua in sus la dolar si marca, sau la 2 luni. Nu stiu ce turism, ca nu stiu daca turismul la noi putea asigura o mare parte din economie, trebuie sa producem! Sa exportam, ca asta e baza unei tari daca turismul nu e ceva majoritar.
Aia cu subventionatul da, nu trebuia la alea falimentare.

Cu pensionarea pe la 60-62 trebuie sa-i scoti, sa mai lucre si tineretul.

Oricum au avut grija sa falimenteze tot. De ex, ce, nu puteau trimite ingineri, sau sa aduca ingineri sa-i invete pe astia, si sa faca si ei autobuze performante? Daca tot erau bani la buget.
Metode se gaseau, asa ca mai bine am dat jos fabrica Autobuzu care era f mare in Bucuresti. Sa facem aici de toate, nu doar sa importam si oua, nu doar masini.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ideea e sa fii totusi si competitiv. Un prieten a avut el o pasiune sa produca suruburi local. A produs si a livrat o perioada tot local, suruburile lui erau folosite in panourile electrice facute de unii de prin Timisioara/Oradea/Arad, nu mai stiu care, destul de mari totusi (sa fi fost Elba?). S-a lasat de sportul ala fiindca, lucrind corect si platind toate taxele samd, desi nu dadea salarii mari la oameni si nici el nu umbla in Porsche (de fapt umbla intr-un junghi de Renault camioneta, vai de el), ar fi iesi cu mult mai ieftin - si implicit, cu sanse mai mari sa razbeasca pe piata interna si sa se mentina - daca importa din China si le vindea cu adaos mai departe. La fel si cu autobuzele si astea. Cind era Ceasca pe felie mai vindeam prin America Latina, Africa, Asia, Vietnam... dupa 1989, pietele alea au fost pierdute intr-un fel sau altul. Pe de alta parte, uite ce mafie avem acum - Astra Arad vinde vagoane, tramvaie, trenuri in extern, la intern nici nu ii baga astia in seama la licitatii. De ce? Combinatii, logic. Turismul avea potential de crestere. Inca mai are, dar...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Privatii totusi sa nu mai fie asa globalisti, sa mai produca si aici chiar daca in loc de 1 milion ia 700 de mii profit, sa dea de munca si la romani, bine daca e ca prietenu tau de nu iesea treaba mai deloc, era ok, dar ma refer la aia care niciodata nu se satura.
Daca iti multi fabrica in angola, tu nu mai aduci inapoi produsele fara taxe vamale impuse de mine, adica sa te descurajez sa pleci cumva.

Si daca ne ducea capul, eram si noi competitivi, s-ar fi rentat cat de cat sa producem si sa vindem si noi, nu doar altii. China cum poate? Si altii.

Si sa faca si statul niste ramuri strategice, medicamente, produse medicale, mancare si altele necesare oamenilor, sa aiba spitale si tot la nivel f bun platit din asigurari medicale, impozit progresiv in societate si altele, nu sa vina privatii sa faca afaceri pe sanatatea ta, sa nu depindem de altii mereu.
Ca daca intru eu cu servicii foarte bune, privatii dispar de pe piata la sanatate ca nu isi mai au sensul, nu va mai renta.
Adica faci chestii unde scopul nu este profitul.
Si atunci cand nu-ti place ceva la altii, zici nu, ca nu prea te afecteaza asa, altfel joci ca ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Problema nu e ca "in loc de 1 milion ia 700.000" ci ca "in loc de 10% profit ia 20% pierdere" iar statul nu te ajuta sa fii competitiv cu nimic. Pina la urma nu e bai daca mergi cu marja mica de profit dar ai rulaj si faci sa mearga niste locuri de munca - pentru ca oferi si altora, nu doar angajatilor tai. Companiile care transporta, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca se ajunge la pierdere nu e ok, asta clar. Pai sa ajute statul! Cum da subventii in UE pentru agricultura, dar astia vor sa faca praf tot la comanda UE, aici e aici.
Sa faca cota progresiva de impozitare, sa evite evaziunea, sa avem bani la buget, si de acolo sa ajute, nu sa tina cota unica pentru bogati de fapt.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ar fi bai cota unica pentru bogati, ci ca de cele mai multe ori fix bogatii fac evaziune in mm lor... P.S. Fonduri de la UE se dau la greu. Buba e ca sintem efectiv incapabili sa le absorbim. Plus ca e mult mai greu sa furi din fonduri UE decat de la buget. De vazut ce minuni face Bolojan cu fonduri UE, dar si cit a durat pana au inceput sa se vada rezultatele eforturilor lui.