| Dragosdoar a întrebat:

Protestele alea anti-psd de pe 10 august 2018 au fost pasnice? Voi ce ziceti? Eu nu prea le-am vazut pasnice...Probabil jandarmii au gresit un pic, dar si agitatorii aia i-au provocat
#opinie nepopulara

91 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E vb si de evaziune dar si de impozitare, cum nu?
Pai sa-ti zic de ce e pentru bogati, de la 18 % la 16 cand s-a facut impozitul, amaratu nu simte, mai ales ca s-au mai si scumpit chestii, dar la smecheri de la 35 sau cat era, la 16, e minune de castig.
De aia l-au plafonat. E normal sa dea procente mai multe, ca asa se echilibreaza treaba in tara, de aia Germania a mers f bine cu sistemul lor, erau multumiti si bogatii si cei de rand.
Bogatii erau, ca si daca dadeau faliment sau altele, nu ajungeau pe strazi ca in SUA la o adica, cei de rand erau multimiti din acelasi motiv, ca la o adica au sanatate, invatamant gratuit cum s-ar zice, platit din taxe, impozite, asig medicale, nu sa dai 100 mii de euro pe o operatie.

Da, nu suntem in stare sa absorbim nimic, ba da, in propriile buzunare ale unora se absoarbe foarte bine.