| Dragosdoar a întrebat:

Protestele alea anti-psd de pe 10 august 2018 au fost pasnice? Voi ce ziceti? Eu nu prea le-am vazut pasnice...Probabil jandarmii au gresit un pic, dar si agitatorii aia i-au provocat
#opinie nepopulara

91 răspunsuri:
| Dragosdoar explică (pentru suntserios):

S-au comis greseli din ambele parti, jandarmi ca si-au dat drumu la porniri violente si protestatarii, ca nu s-au conformat ordinelor

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

A fost si o musamalizare din partea presei atunci ca era PSD la guvernare atunci. Se zicea mai mult dspre interventia jandarmeriei decat despre agitatori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ce agitatori fratelaughing) ca toti erau pusi pe scandal

aia asa-zisi pasnici doar scandau injuraturi si incitau verbal la savarsirea de violente, uite-o pe gagica aia care apare pe video-uri ca protestatar pasnic batut cand de fapt ea se impinge in ei si ii injura

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Au fost 200-500agitatori la un protest cu 100.000 oameni care au luat gaze in ochi si pulane pe spate. Despre ce **** vroiai sa se vorbeasca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Uite niste oameni pasnici care au luat gaze in ochi degeaba

https://i.imgur.com/D5LaB4z.jpeg

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

Am vazut-o. Se vedea dupa reactie ca o deranjau jandarmii

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

Prezenta lor de fapt.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hai breh, mai da-o in spanac. De la tine aveam pretentii...

| NoName5435426976425 a răspuns:

Ba frate dar las-o mai moale cu corona, cu politica ca numa de astea intrebi.
Deconecteaza-te un pic din lumea asta politica si da-le drecu!
Du-te si tu cu ceva prieteni la o bere, va imbatati, radeti nu mereu politica

| NoName5435426976425 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mere rolls-u ma?

| Drimmero a răspuns (pentru Dragosdoar):

Omule, jandarmeria a primit ordine sa dea in stanga si in dreapta, sa imparta gaze, bastoane si asa mai departe. Agitatorii au fost chiar ei, erau poze facute intre lume in care au fost surprinsi jandarmi imbracati in civili, i-au recunosc cei care ii stiu, multi aveau ascuns numarul ala de identificare sau cum se numeste, au aruncat si cu un material pirotehnic militar, deci populatia de rand nu avea de unde sa faca rost de asa ceva, care la explozie sareau niste chestii metalice ce se infingeau in picioare sau unde aveai 'norocul', iar cand au inceput sa dea fara motiv cu gaze cand lumea incepea sa scandeze ei doar se aparau, nu stiu daca stii cum e sa iei gaze lacrimogene in fata, te ustura in ultimul hal si nu mai vezi nimic cateva momente, nu mai poti nici sa respiri cum trebuie, multimea in momentul in care incasau gaze fara vreun motiv au ridicat gardurile de protectie, e o reactie de auto-aparare, aruncau cu ce apucau ca sa inceteze aia, ca ii gazau continuu, sunt imagini clare in care jandarmii lovesc fara mila oameni care pur si simplu ii implorau sa nu-i loveasca, batrani, femei si tineri au ajuns la spital si nu numai, au fost calcati in picioare si nimeni nu le-a facut dreptate, daca nu toata jandarmeria sa plateasca,, sa o faca cei care au participat la macel in mod direct, dar tinand cont ca vorbim de Romania nu va exista o rasplata in acest caz.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Am vazut la TV cum au incercat la un moment dat sa forteze poarta de intrare in curtea guvernului.
Daca ii batea base sau PNL lui guvern, se mai zicea ca jandarmii au abuzat?! La protestele din 2010-2011 nu s-a zis asa ceva, cand au iesit ca le luase din salarii.
Acuma de ce au iesit? Ca li s-a dat la salarii in euro de fapt? Tu nu vezi absurdul? Ca a fost aranjament? Ai fost instigati.

Iti zic ceva, daca te uti si nu doar la noi, cand cineva e cu 2 % mai socialist, cum i se gaseste nod in papura, motive, sa fie dat jos cumva, asta e cam regula.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Exact! Pai asta am vrut sa zic.
I-am zis si lui Drimero, peste tot cand vine cineva chiar si cu un cm mai socialist si lezeaza smecherii, ai sa vezi ca se fac chestii sa fie dat jos cumva.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa a fost, aia e, ma mir cum de nu vezi ce se ascunde in spate, pai uite asa ne prostesc, bazandu-se ca le iese smecheria, oamenii neintelegand ca e manevra.

| Mosotti a răspuns (pentru NoName5435426976425):

De ce ai raspuns aici daca nu iti convine subiectul?! Omu e pasionat poate si de corona, politica si ce? Discuta cu el cine are aceiasi preocupare, unde e problema? O avea si alte preocupari. Adica doar la hahaiala, prosteala, panarama zici tu, poate nu e omul de asa ceva, te-ai gandit, mai are si ceva prin cap sa trateze chestii mai inteligente.

| NoName5435426976425 a răspuns (pentru Mosotti):

Da ma, sa trateze chestii mai inteligente si uite ca asa ajung multi la spitalul de nebuni! Bravo ma! Esti destept ce sa mai...
Si de cand statul cu prietenii e hahaiala, prosteala si panarama?
Ca bei vreo 3-4 beri pana de ametesti un pic!
Stati ba in casa in fata pc-ului toata ziua si puneti intrebari de genul asta "Am depresie, cum sa scap?"
Pai normal ca sunteti anxiosi daca nu socializati ba, suntei pierduti, hai noroc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acolo au fost nu numai agitatori, au fost actori, forțe de război hibrid, au fost niște interese mari de destabilizare a situației politice din țară. Acestea nu au fost spontane ci organizate și aranjate bine de anumite entități, nu spun cine. Jandarmii au acționat pentru a bloca aceasta, nu au avut încotro. Au fost victime colaterale, participanții obișnuiți, carne de tun politic pe stradă. Demonstrația a fost folosită ca pretext pentru jocuri politice mari și murdare. Dacă s-ar investiga la modul serios, s-ar ajunge acolo. Dar tot din motive politice, nu se vrea publicitate asupra aspectelor profunde, asupra a ceea ce s-a întâmplat acolo. Astfel așa zisa investigație din partea justiției va fi o farsă și totul se va termina cu un mare fâs.

| aXy99 a răspuns:

De ce va bateti capul cu retardatii astia doi? Nu v-ati dat pana acum seama ca nu merita?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Cine a incercat, aia cu copii in brate? Cei veniti de prin Italia/Spania sa isi strige nemultumirile? Care era pericolul daca intrau in curte? Cladirea guvernului era GOALA. Nu poti pretinde ca unii vor sa dea lovitura de stat cand chiar daca treceau de toate cordoanele de jandarmi ar fi cucerit o cladire goala...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Manevra pentru ca ce? Uite, mai stii cand a fost huduit Dragnea la Iasi? Prima oara a fost fugarit de citiva care erau prin zona. Dupa aia cand s-a organizat manifestatia aia pesedista mare, am sunat vreo doi prieteni si le-am zis sa mergem sa il huiduim pe jeg asa cum merita. Nu ne-a platit nimeni, nu ne-a iesit nimic. Acolo ia ghici? M-am intilnit cu programatori, avocati, doctori, numa' oameni de astia care aveau de facut lucruri mai bune cu timpul lor. Majoritatea dintre ei fara vreo implicare politica. La fel si cei pe care ii stiu si au fost in 10 August 2018 in PV. Nu stiu de ce ti se par misto masurile de stinga luate de debilii aia atita vreme cit baga tara in ****.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@dumitrescu

Deci chiar tu, prin argumentarea absolut cretina ca nu era niciun pericol, demonstrezi legalitatea interventieilaughing daca ai fost acolo sper ca esti unul din aia batuti bine

| Dragosdoar explică (pentru NoName5435426976425):

Incerc sa fac si asta. Poate ai dreptate

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Are un pic de dreptate si omu.

| Dragosdoar explică (pentru aXy99):

Cand spui retardati faci referire si la mine?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Jandarmii sunt antrenati pentru a extrage agitatorii din multime. Cei pasnici s-au delimitat clar de agitatori, i-au si indicat jandarmilor de mai multe ori, insa acestia nu au luat masurile necesare. Era si un caz in care il luasera pe unul la ciomege si ala tot urla ca colonel nu stiu care - era de-al lor in civil. O intrebare de baza la care nu s-a raspuns clar e de ce erau unitatile alea cu numarul unitatii acoperit pe casca? Ce cautau? Fix aia au fost cei mai violenti. Plus de asta, sa fim seriosi, daca era vorba de lege, ei trebuia sa degajeze piata, nu? Ei bine, multi au plecat de nebuni prin cartiere sa mai bata tot ce prindeau pe strada, miner-1990-style. Am fost in Iasi la ceva manifestatii, inclusiv cu ceva agitatori printre noi. Jandarmii au fost de fiecare data la inaltime. Inclusiv atunci cand am fost niste mii bune la huiduit de Dragnea (si fugarit citiva pesedei la vreo doua faze...).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

-au si indicat jandarmilor de mai multe ori, insa acestia nu au luat masurile necesare.
De ce oare?
Jandarmii la fața locului erau militari sub comandă militară. Ei acolo nu acționau de capul lor, exexutau niște ordine venite de sus.
De unde, de cât de sus? Dacă se merge pe firul găsirii adevărului se poate ajunge la concluzii foarte interesante. Astfel, la aceste întrebări investigația în justiție nu va răspunde. situația reală va fi mușamalizată, mistificată. Așa cum ai spus, ca la mineriadă. Dar la piața revoluției cum a fost? Cine erau cei ce ocupau acolo piața, cine au fost ei, ce vroiau ei? Cum puteau fi scoși din piață? Erau acei ce ocupau piața complet virgini, doritori de bine? Cine îi plătea să stea acolo? Asta nu întreabă nimeni. Se face doar scandal că minerii sau așa zișii mimeri au omorât niște oameni așa zis complet nevinovați. Cât de nevinovați?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Pai legat de mineri... daca a fi barbos/pletos/cu blugi/ochelarist e o vina, ajungem la naiba. big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, e vină mare. Că așa judecă un miner. Nu ajungem la naiba. Acolo suntem. Naiba înseamnă diavolul.
Dar părul lung la ce folosește? Dar pletele? Nu spun ele chiar nimic? Le porți degeaba?

| Mosotti a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Eu nu am zis ca nu se face si ce zici tu, se face, insa nu doar asta, am uitat sa specific, si profesorii universitari fac ce zici tu insa au si alte preocupari.
Am zis hahaiala in limbaj popular (vine de la ahahaha) adica ras, prosteala si panarama adica glume, cum nu stii?
Am fost cu un prieten la terasa si cu un prieten de al lui, luasera carafe de vin si sa vezi ce era acolo. Radeau, glumeau, se prosteau, era bine, dar aveau in cap si politice si sanatate si altele.

Depresia si anxietatea sunt boli, daca nu le ai, nu le ai si daca-ti moare doamne fereste toata familia, bine, suferi dar nu clachezi, o sa treaca. Daca ai gene defecte, stand la terasa cum zici tu, brusc intri intr-o tristete de te rupe ca se declanseaza atunci boala de fapt. Asa a patit un prieten la munte cu prietenii in cabana, l-a lovit anxietatea si de atunci a avut probleme, te prinde in orice situatie.