| Mihai4455 a întrebat:

Psd-alde, pnl, usr, udmr,PRO România,ro+, pmp? Cu cine votați?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Mai multe partide mici, conservatoare, de dreapta au format o alianta (Alternativa Dreapta). Daca vor fi pe listele electorale, ii voi vota. Altfel, voi vota cu PNL.

101 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu. Urăsc anarhia, dar aceasta nu este democrație.

| AC4S4 a răspuns (pentru VreauSaFiuMilitar):

Toata opozitia se opune PSD-ului. UDMR-ul ceva mai putin, totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Stai, nene, că n-am zis că-s băieți buni, îi detest cel mai mult de pe toată scena politică, dar ei, ca persoane, nu se trag din fsn.
Problema finanțării transparente a ongurilor si partidelor zace în parlament de ceva vreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Udmr-ul a semnat protocol de colaborare cu psd la începutul noului legislativ, nu face parte din opoziție.

| Frank51 a răspuns:

USR sau PNL, este destul de sigur ca unul dintre aceste doua partide va avea victorie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Aia care "nu fac" nimic de-alde Basescu au facut. Au furat si pentru ei si ai nostri, dar caracatita era mai mica iar hotii nu erau si nemernici si dobitoci ca astia. Pentru cei care comenteaza ca basescu e una si alta - si se intampla sa fi auzit din surse care detin dovezi in sensul asta ca a facut destule - atit am sa va spun: ce alt politician roman ar fi avut oo sa aiba raspunsul asta - https://www.youtube.com/watch?v=NIi-E4VulYk
P.S. Ca sa raspund la subiect - Plus+ sau USR. Mai bine imi maninc mina decat sa votez pesede. Cei care votati cu ei, ar fi foarte interesant sa fiti sinceri si sa spuneti DE CE o faceti.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam ca a fost suspendat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Doar pentru câteva zile, de ochii electoratului lor ca să ceară niște drepturi care oricum au fost declarate neconstituționale, udmr n-a votat nicio moțiune

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Ia si te documenteaza un pic. Peneleii, de exemplu, doar SIMULEAZA opozitia. Cind si-au votat marirea indemnizatiilor si datul la liber primarilor sa isi mareasca salariile in nestire porcii de la pesede, USR au fost SINGURII care au votat contra.

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

USR, de asemenea, a votat impotriva exprimarii libere a unei initiative cetatenesti (referendumul privind schimbarea unui articol din constitutie).

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Kelemen Hunor dadea de inteles ca daca se vine cu un program de guvernare, cu ceva concret, ar vota motiune.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Nu a votat nimic USR în privința asta. Doar au optat sa nu se prezinte la mascarada aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Asta înseamnă să fii inteligent și să joci la 2 capete

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ziftode):

Nemergand la vot ai ales sa nu îți pese. Simplu

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Serios? In 27 Martie 2017 initiativa a fost votata in camera deputatilor, 15 din 21 de deputati USR au votat impotriva.
La Senat au votat tot impotriva, in 2018.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Aaa, la aia te refereai, pai loool, de aia avem parlament prietene, sa se voteze legi.
Acuma nu poti sa zici ca aia de la USR sunt baieti rai ca nu au votat organizarea rahatului ala de referendum care sa ii excite pe popi.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Nu contează despre ce era vorba. Referendum cerut de cetățeni, constituțional. Care e motivul pentru care au votat împotrivă?
Au ignorat voința poporului, la fel cum în 2009 parlamentul a ignorat referendumul validat pentru trecerea la parlament unicameral cu 300 de parlamentari.
Mi se pare o tentă spre dictatură. Să îți zică poporul că vrea să schimbe ceva (prin documente oficiale, semnături), iar tu să spui că nu îi lași să schimbe. Dacă era un proiect al unui partid era de înțeles.
Chiar Dan Barna spunea la un interviu că a făcut o inițiativă USR pentru "fără penali" care a fost respinsă în parlament. Așa că a transformat-o într-una civică pentru că un parlamentar nu poate să ignore voința poporului și nu va fi, astfel, respinsă.
Ironic, să spui, ca parlamentar, că un parlamentar nu ar trebui să voteze împotriva unei inițiative cetățenești, iar după câteva luni să votezi împotriva unei inițiative cetățenești.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Au explicat destul de clar de ce au votat impotriva. Ca era o tema falsa care nu modifica nimic in ceea ce priveste viata cetateanului roman. Era doar o excitare a bisericii si o pierdere de bani, lucru total dovedit.

| SayMyName1 a răspuns:

Confidential

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Acel referendum a fost o mizerie inutila, asa cum s-a si dovedit. CE AR FI SCHIMBAT EL? Exact, NIMIC.

| ziftode a răspuns (pentru suntserios):

Deci, daca pana acum am fost zombie, si acum am vazut "lumina" atunci sunt tot zombie... NU?!?
dap, pana acum am ales sa nu imi pese intre niste HOTI ORDINARI si alti HOTI... TOT ORDINARI, deci, AI DREPATE, M-AI PRINS

adminii o sa imi stearga raspunsul pentru prea multe "injuraturi" dar, chiar... MERITI

**** cu respect si tie si TOTI **HOTILOR** CARE NU SUNT PSD, DAR ISI DORESC SA FIE PSD!
SPER CA ODATA SI ODATA SA **PLATESTI** PENTRU RAHATUL PE CARE IL IMPARTI CELORLANTI!
HAI SICTIR SI LA MAI MARE!

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu conteaza, au fost 3 milioane de semnaturi pentru acel referendum. Referendumul ar fi intarit ceva. Nu ar fi avut efecte imediate. Dar, stai, in viziunea #rezistentilor, doar opinia lor conteaza.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Ce inseamna democratie? Se invata la civica in gimnaziu, puterea poporului parca, nu?
Constitutia este un document important pentru democratie. Poporul ar trebui sa poata schimba orice in constitutie daca nu intra in conflict cu alte documente importante (sau cu un alt articol al constitutiei).

Nu era o tema falsa. Daca aduci argumente cum ca referendumul nu ar fi avut efecte pe termen lung (#iubireanusevoteaza nu e un argument), te cred. Ia in calcul si cazurile altor tari din occident.

In fine, asa sunt cei de la USR. Vor democratie, dar numai parerea lor sa fie luata in calcul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Gândește-te că USR a făcut 6 luni scandal și a depus un proiect ca să interzică penalii în parlament, când 90% din condamnările penale vin și cu interdicția la dreptul de a candida (iar unde nu vin, înseamnă că infracțiunea comisă e chiar un nimic)
și ei vorbesc de referendum inutil

| Mihai4455 explică (pentru AC4S4):

Da, vor candida.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Corect

"Poporul ar trebui sa poata schimba orice in constitutie daca nu intra in conflict cu alte documente importante"

Întra în conflict cu niște drepturi ale omului. Bie, eu știu ce postezi tu la aria religie asa ca... Discuția asta nu va avea niciodată final. Nu ai sa vrei sa înțelegi niciodată cât de inutil era rahatul ala de referendum. O avea poporul puterea în democrație, da poporul e prost de multe ori... Vezi Brexit

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Multi dintre cei ce au semnat habar nu aveau ce semneaza. Ar fi intarit CE? In Constitutie e stipulat si dreptul la educatie, la libertate religioasa/de constiinta, la sanatate, la justitie. Se respecta si astea de numa-numa... Cind raspunzi la o intrebare de bun simt si foarte clara cu "nu conteaza" e clar cit habar ai despre ce se discuta si cit de ingust e punctul tau de vedere...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Democratie inseamna sa nu calci minoritatile pe cap. De exemplu, mi se par penibili martorii lu' Iehova. Facem un referendum sa ii scoatem in afara legii si eventual sa ii bagam la bulau? Ca doar sunt minoritari, ce naiba. Puterea poporului majoritar, crestin si votant de pesede, nu, asta e democratia?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Ca in anarhie se poarta aia care cheltuie banii pe care nu ii au.

| Plato a răspuns:

Cu USR, sper sa formeze o coalitie impreuna cu PLUS.