| Mihai4455 a întrebat:

Psd-alde, pnl, usr, udmr,PRO România,ro+, pmp? Cu cine votați?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Mai multe partide mici, conservatoare, de dreapta au format o alianta (Alternativa Dreapta). Daca vor fi pe listele electorale, ii voi vota. Altfel, voi vota cu PNL.

101 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu nici unul.

| DeathIncarnate a răspuns:

Vot nul.

| alex15ccc a răspuns:

PSD

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce alegeri vorbim. La cele parlamentare și europarlamentare cu USR cel mai probabil.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Sper doar ca nu ai drept de vot încă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La europarlamentare probabil un independent
la prezidențiale psd-alde că alte variante nu sunt

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Și pe urma ne plângem ca e de rahat în România... Dar la vot facem din astea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

ALDE. Atentie! La vot poate la presedintie or sa mearga impreuna PSD-ALDE dar la alegerile parlamentare merg separat. La presedintiale daca este cel propus de ALDE il votez. Daca este alta varianta voi vota cu altul. Cat despre varianta de a nu merge, este o varianta a celor ce au adus Romania in halul asta. Nu le convine nimic dar nu merg la vot sa schimbe ceva. Vor sa schimbe urland ca maimutele in strada (nu vorbesc de cei ce demonstreaza pasnic!), aruncand cu pietre si excremente, lovind si spargand vitrine. Astia nu-s oameni. N-au trecut de etapa de primate. As fi curios sa-i vad cum ar reactiona daca cineva le-ar sparege lor geamurile sau le-ar da cu pietre in cap?!

| DeathIncarnate a răspuns (pentru suntserios):

Ce/cum votez eu, este alegerea mea.
Expune pledoaria asta"Și pe urma ne plângem ca e de rahat în România" ălora de nu merg la vot ci stau acasă la tv.

| RB26DETT a răspuns:

Din start nici nu ma uit la psd alde udmr, pnl-ul e cu semnul intrebarii, restul cu 2 semne de intrebare, ce inseamna asta? Ca trebuie sa ma documentez, sa vad fiecare ce stie, ce a facut, ce oameni sunt in partidele respective, in ce partide au fost in trecut, cum au influentat evolutia/involutia tarii. Asa mi se pare cel mai corect, ca lumea sa se documenteze cu privire la cat mai multi oameni din partidele pe care le voteaza, mafioti am avut mereu la conducerea tarii, hai sa-i votam pe aia care trebuie de data asta si hai sa iesim la vot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alta intrebare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Faptul ca îți anulezi votul este ca și cum nu ai merge.

| Mogiojojo a răspuns:

Pot sa votez si daca nu am 18?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Am din 1964.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

Din 1989 încoace, să se revizuiască primesc. dar să nu se schimbe nimic, iar dacă se schimbă, se scimbă ceva așa, doar prin părțile esențiale. Pe oricare partid de pe liste, se schimbă ceva dacă iese unul în locul altuia? Se va ține de cuvânt? Arată-mi pe unul care s-a ținut de cuvânt, care a schimbat țara în bine când fost la guvernare, și îl votez pe acela, de trei ori pe zi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

Pai asta-i partea proasta! Simtind ca lumea nu iese la vot si ca nu-i interesata zic: "lasa ca avem noi electoratul nostru si stim ca aia ne voteaza" iar democratie fara partide politice nu se poate. Pana si societatile totalitare au avut un partid, macar. Daca anul acest a castigat un partid si n-a facut nimic si peste 4 ani ar pica ar simti rasuflarea rece a lectoratului. Eu cred ca daca PNT ar veni inapoi in randul partidelor cu 5% din electorat, n-ar mai face greselile din trecut din cauza carora a cazut in uitare si desuetudine.

| Mihai4455 explică (pentru Mogiojojo):

Nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

Răsuflarea rece a electoratului o simt ei când iese lumea în stradă la protest.

| ziftode a răspuns:

Nu am votat niciodata
NICIODATA NIMENI NU A MERITAT
dar, data viitoare o sa ma duc sa votez, pentru ca acum PSD a reusit performanta sa "merite"
MERITA SA VOTEZ ***ORICE*** NUMAI PSD ***NU***
principiul e simplu
orice in afara de PSD e un rau "mai mic"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice nu are legatura cu PSD.
Mai bine vad marinarul inapoi, cu tot cu Udrea, decat guvernele astea rosii, care fac doar schimbari in rau. Mai bine votam pe cineva care nu face nimic.

| romeo78 a răspuns:

Dar, alte partide politice nu cunoaștem? Există, så nu zic o prostie, PMR(Partidul Muncitoresc Român), PRM, PNTcd, alte partide mai mici. Oare cei care nu vor să voteze sau să își aluneze votul, nu ar putea vota cu alții? Chiar, nu trebuie să primenim parlamentarii? Chiar este nevoie ca unii parlamentari să iasă la pensie din parlament? La 30 de ani de la Revoluție, tot aceleași partide votăm? Dacă cei aproximativ, 45-60% absenți la vot, ar vota cu un alt partid, alte partide, nu ar fi o nouă clasă politică, cu alți oameni, alte idei?
Ar trebui să se gândească absenți, cei care anulează votul, că nu există doar 5 partide în România!
Să dea șanse și la alte partide!
Căci de 30 votăm doar FSN!
Toate partidele politice din parlament se trag din FSN, au oameni creați de FSN.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru suntserios):

Efectul în sine e cam aceelași, dar totuși nu ma include pe lista "morților de votează".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

USR n-are treabă cu FSN, se trage din ong-uri, au început ca USB

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ziftode):

Fix din nepasarea și ignoranță asta a ta a ajuns PSD sa merite sa votezi orice altceva

| oprescudorin11 a răspuns:

Greu de raspuns, la o astfel de intrebare!
Nu stiu nici daca personajele enumerate sunt capabile sa conduca o tara ca Romania, nici noi 'votantii' nu stim ce sa alegem.
In primul rand trebuie schimbata Constituria, in anumite puncte. Fara aceste schimbari, degaba votam(desigur -opinia mea-ca sa fiu tautologic).Pe care-i veti vota, tot aia este. PUNCT.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil voi vota ceva nou dacă apare.
Ceva fără jigodiile politice de care am tot auzit până acum.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fie cum zici!
Cercetați mai atent la trecutul lor, părinților lor, cine este în spatele acelor ONG-uri și mai vorbim după aceea!
Apropo, știți cât costă un partid, o campanie electorală? Știu că s-au început niște cercetări și suspect de repede s-au încheiat fără nici o concluzie!
Repet, partide noi, asta trebuie în parlament!
Partide care nu fac circ pe banii noștri, fac legi, nu încurajează violență, agresiunile verbale!

| ziftode a răspuns (pentru suntserios):

Bej, sa i-o spui lu' MUTU, ca ceilalti merita!
doar ca acum PSD chiar a facut-o de oaie, in ultimul hal
si pana acum nu aveam de unde sa stiu asta
nepasare si ignoranta sunt atunci cand ai de ales, si alegi sa nu iti pese si sa nu te interesezi, DELOC

| AC4S4 a răspuns (pentru sadrian46):

Vrem democratie dar ne purtam ca in anarhie?

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Eu as vota cu USR. De ce? pentru ca momentan, sunt singurii care se opun PSD-ului. De ce sa votati cu cei care va fura banii? CAre dau legi sa scape de puscarie? Care distrug Romania? Nu votati cu PSD. Si terminati sa va certati aici.