| mortu122 a întrebat:

Recent am fost judecat pentru act sexual cu o minor cazul a fost închis am primit suspendare 2 ani și 6 luni, între timp pana sa primesc rezultatul am condus cu permisul suspendat și m-am ales cu alt dosar penal ce se întâmplă și spuneti-mi va rog dacă se ia în considerare și se poate sa fac direct executare

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi trimis in judecata si condamnat si pentru conducerea in perioada cat aveai suspendat dreptul de a conduce.
Conform art.335, alin.(2) Cod penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Pedeapsa se va adauga la cea cu suspendare si poti fi condamnat cu executarea pedepsei pentru ambele.
De asemenea permisul de conducere iti va fi anulat, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art... 335 alin. (2),... din Codul penal;"

Bula
| Bula a răspuns:

Vei executa cele doua condamnari, cumulate.
Vei avea suficient timp de reflectare.

| BogdanBzt a răspuns (pentru Bula):

Așa din ceea ce ai observat tu de-a lungul vieții, ți se pare că pușcăria face oamenii mai buni? Ți se pare că e locul potrivit pentru reflectare? Mie mi se pare că oamenii ies mai răi de acolo și că un om care trece prin închisoare își întărește obiceiurile rele.

Oamenii de genul ăsta trebuie ajutați de instituții, ca să iasă ceva bun din ei, altfel închisoarea face mai mult rău decât bine. După x ani scapă și devine un pericol și mai mare pentru societate. Cam asta se întâmplă la închisoare în general(mai sunt excepții probabil).

| Bula a răspuns (pentru BogdanBzt):

De obicei, celor care ajung la puscarie cu executare le lipseste educatia de acasa.
Cand se da o condamnare cu suspendare, condamnatului i se da inca o sansa, pe considerentul ca "ii va veni mintea" si va avea grija sa nu mai faca greseala penala (macar pe durata termenului de condamnare). Daca individul nu se poate abtine si calca legea din nou, atunci va executa ambele condamnari la puscarie. Poate ii vine mintea fierbinte la loc "la racoare".
In functie de firea si educatia condamnatului, acestuia ori "ii va veni mintea la loc", ori va recidiva. Depinde de el.

| BogdanBzt a răspuns (pentru Bula):

Sunt parțial de acord cu tine. Dar dacă e să o luăm pe altă parte… dacă le lipsește educația de acasă degeaba le mai dai tu o șansă fără să ai grijă de educația lor, probabilitatea să nu profite de șansa acordată e la fel de mare.

De fapt, știi ce cred eu? Nu e vorba neapărat de educație, e vorba mai mult de iubire! "Delicvenții sunt și ei oameni ca și noi, doar că le-a lipsit afecțiunea, le-a lipsit un om în care să își pună baza, au trăit înconjurați de oameni la rândul lor neiubiți. Și pe oamenii ăștia trebuie să îi iubească cineva nu crezi? Indirect măcar, dar trebuie iubiți și ei. Bineînțeles trebuie să plătească și pentru greșelile lor, asta e clar, dar să vină și puțină iubire de undeva. Ăsta e felul în care văd eu lucrurile și îl expun, nu vreau să mă cert cu nimeni, sper să mă fac înțeles.

| Salontanul a răspuns (pentru BogdanBzt):

Asta e! N-o sa te fac sa intelegi ca omul, cat de greu ar fi trait, trebuie sa aiba o frana. Latinii spuneau: "Errare humanum est, perseverare diabolicum". Eu am cunoscut oameni carora li s-a luat pamantul si au ramas in sapa de lemn, au trecut prin lagare de exterminare, au fost in razboi dar au ramas oameni. Dar unul care are o condamnare si mai face inca o tampenie inseamna ca n-a invatat nimic si nu se mai face bine. Ca este adevarat sau nu este tot rau. Degeaba iti explic! Altu' nu-ti mai explic. Eu am terminat pentru ca nu vorbesc "ca Moise in pustiu".

| Bula a răspuns (pentru BogdanBzt):

Asta cu "iubirea".
Sa luam cazul celor care conduc pe sosele, punand in pericol viata altora (conduc beat, drogat, trec pe contrasens pe linie dubla, depasesc cu mult viteza admisa, trec peste trecerile de pietoni cand au rosu etc.)
Politia le da o amenda din care scapa cu jumatate sau complet (daca avocatul le gaseste ceva chichita).
In cazul asemenea "spete", la a doua asemenea abatere le-as da sanctiune care sa-l "doara": interzicerea dreptului de a conduce timp de 3-5-10 ani!
Asta ar fi o metoda de educare mult mai eficienta pentru nebunii masinilor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceea ce trebuie. Vei fi condamnat si adaugi si condamnarea anterioara si vei face cu incarcerare. Citeste Codul Penal! Se gaseste pe net.

| BogdanBzt a răspuns (pentru Salontanul):

Îți reamintesc că acest site se numește "toți pentru unul", dacă pui sare pe rană nu îl ajuți prea tare, nu crezi? Omul a pus o întrebare, a greșit și își face griji.

| Wr3nch a răspuns (pentru BogdanBzt):

Intreberea mai buna e de ce ai ajuta unul care e pedo si a si condus stiind ca nu are permis lol.

| Salontanul a răspuns (pentru BogdanBzt):

Si cu ce-l ajut eu daca mint? Tu nu vezi ca omul este pornit pe rele? Calea pe care a luat-o (o vorba dintr-un banc vechi) numai frana ii mai trebuie.

| BogdanBzt a răspuns (pentru Salontanul):

Păi nu trebuie să minți cu nimic, fiecare trebuie să plătească pentru faptele lui și clar va plăti într-un fel sau altul. Cu toții am fost rebeli și am făcut greșeli la viața noastră pentru că ne credeam mari și tari nu? De ce aveai nevoie în momentele alea? De cineva care să te împroaște cu noroi? De cineva care să-ți reamintească de greșeala ta și să arunce cu pietre în tine?

Poate că băiatul care a pus întrebarea ia la mișto treaba și vrea să se joace un pic pe net, dar ce mă doare pe mine e că sunteți prea mulți care aruncați cu pietre deși știți prea bine că nu sunteți sfinți! E ușor să critici și să lovești, mai greu să găsești înțelegere. Suntem pe "toți pentru unul" aici, nu uitați asta.

| BogdanBzt a răspuns (pentru Wr3nch):

Pentru că suntem oameni, iar unii dintre noi sunt mai imaturi și nu au avut parte de educație, n-a avut "norocul" tău. Și dacă te consideri un om bun înțelegi că omul e supus tentațiilor uneori și cade pradă lor.

| Salontanul a răspuns (pentru BogdanBzt):

Abtine-te! Nu-mi aduc aminte ca eu sa fi violat pe cineva si, mai mult, minor, sa fi bagat cutitul in cineva, sa conduc masini fara permis, etc. Dar daca esti din acelasi material este normal sa-i iei aprarea! Da-le sfaturi copiilor tai nu mie. Nu te-am intrebat nimic! Eu nu sunt pentru cei care fac o greseala si apoi fac alta. Suntem "TPU" doar in fapte bune. Nu am venit aici sa aplaud tampeniile. Tampeniile, chiar daca n-au acoperire in fapte reale, dau idei. Daca vor vedea ca sunt criticati se vor abtine. Fa comparatie cu ce se intampla in Bolintin-Vale! Acolo nimeni n-a luat atitudine si iata unde s-a ajuns. Ti-au mai spus si altii ca nu este bine ce faci dar vad ca nu intelegi. Te rog lasa-ma in pace! Sunt destul de matur ca stiu ce-i bine si cei rau si, mai mult, nu te-am intrebat nimic.

| Wr3nch a răspuns (pentru BogdanBzt):

Nenea nu e nevoie de educați ca sa stii ca nu e ok sa faci sex cu un minor. E bunt simț. Daca ai 18 plus si belesti ochii dupa tipe de 14 sau mai putin ai o problema grava. Si ai nevoie de terapie si ajutor.

| BogdanBzt a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu sunt aici să mă cert și să mă contrez cu nimeni, dar opinia o să mi-o expun fie că îți convine sau nu! De asta s-a inventat cuvântul dezbatere, ca să dezbatem perspective.

Așa cum pe tine te-a deranjat ceea ce susține băiatul ăsta în întrebarea lui, la fel și pe mine m-a deranjat reacția ta. Nici măcar nu știi dacă e adevărat ceea ce susține, poate doar se joacă, dar te-ai repezit să îi spui de "bine". Cu ce te ajută pe tine dacă bagi un om și mai adânc în răutatea lui. Nu asta e ideea de toți pentru unul, să fim alături de oameni la bine și la greu? Asta nu înseamnă că le susții comportamentul, ci doar că găsești puțină înțelegere si pentru el și îi răspunzi întrebării. Mai sunt și oameni cinstiți și educați care greșesc, hai să nu îi distrugem înainte de a cunoaște tot adevărul, hai să nu ne grăbim totuși…

| sierra1 a răspuns:

" fost judecat pentru act sexual cu o minor... am condus cu permisul suspendat..se poate sa fac direct executare"

doamne ajută

| Lukasssz a răspuns:

Sper ca o sa ajungi acolo unde iti este locul...

| mi25 a răspuns:

Faceti diferenta intre pedofilie si relatii sexuale cu minori. De ati sti cate relatii sexuale cu minori se petrec si nu sunt pedepsite, v-ati cruci.

| nevermatch a răspuns:

Bună, condamnarea pentru aceasta infracțiune și condamnarea anterioară se vor contopi iar la pedeapsa cea mai mare se va adăuga 1/3 din cealaltă.
Nu e obligatoriu ca noua hotărâre de condamnare să fie cu executarea pedepsei, dar nici nu este exclus.

| BogdanBzt a răspuns:

Tu fă-ți treaba ta și eu mi-o fac pe a mea, ok?