| alexcoman34 a întrebat:

Repede va rog! Am si eu o problemă, nu am luat medical pana acum. Am trimis-o astăzi pe mama sa mi-l ia pentru 6 zile lucrătoare de vinerea trecută 21 până vinerea asta 29, iar mama a cerut medicului de luni... adica vinerea nu este trecută și pe medical spune că este valabil pe luna asta Septembrie 09 iar eu o sa il duc luni pe 1 Octombrie, mai pot face ceva? Poate fi modificat? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai primit certificatu medical pentru motivarea absentelor, pana la sfarsitul lunii septembrie, nu este nici o problema sa-l duci luni 1 octombrie, le poti duce in 7 zile de la reluarea cursurilor de catre tine.
Conform art.102, alin.(6) din Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(6) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/ institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."

| alexcoman34 explică (pentru Ioandelasal):

Nu la școală, la locul de muncăhappy Aș fii vrut eu sa fie pentru. școală.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexcoman34):

Si de ce nu spui de la inceput, am crezut ca la scoala fiindca s-a dus mama ta.
Va trebui sa duci certificatul de concediu medical pana la sfarsitul lunii. Cred ca nu se lucreaza sambata si duminica asa ca va trebui sa-l duci macar vineri, inainte de incheierea programului.