| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu o alta întrebare.
Acum 10 zile am suferit pe stradă o agresiune. Țin să menționez că eu nu am avut nici o vină si am si dovezi plus certificat medico-legal. Am înștiințat poliția locală si a rămas ca la următoarea întâlnire sa ma întâlnesc cu agresoarea la postul de poliție.
Din câte am înțeles de la vecini (sunt vecina cu ea, dar la ceva distanță) aceasta nu vrea sa se prezinte la postul de poliție sa ne întâlnim (întâlnire la îndemnul șefului de post "sa rezolvăm la nivel local". Am zis ok si vedem după având deja o plângere prealabila) si dânsa ar fi zis ceva de genul sa merg la județeană sa o dau. Se pare ca masina de politi ea fost văzută de câteva ori la poarta lor.
Cum vedeți situatia dată?
Joia trecută polițistul m-a sunat si m-a intrebat daca se poate pe 30 mai sa merg la post, din cauza unor probleme personale nu mă pot prezenta sâmbăta aceasta si cu toate ca ma asteptam mai repede nu dupa 2 sapt de la agresiune... întrunirea nu cred ca ar fi durat mai mult de 20 30 min.
Cum vi se pare?
Cumva politia sa se roage de vinovat sa se prezinte laughing).

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Politia locala nu are competente in caz de plangere penala pentru agresiune.
Ei va pot asculta punctele de vedere, eventual sa incerce impacarea voastra, dar sunt obligati sa inainteze la politia normala plangerea depusa la ei (dupa depunerea plangerii trebuie sa primesti numar de inregistrare pe dublura plangerii, care ramane la tine ca dovada).

| Depoka a răspuns (pentru Bula):

Mulțumesc! Deocamdată nu am primit nimic. El mi-a spus ca incearca sa rezolve la nivel local ( si asa din faptul ca se cam cunosc), dar tinând cont de refuzul ei sunt curioasă ce va face, caci tind sa cred ca acum il paste si pe el, ce fel de politie este daca nu rezolvă măcar o simpla întâlnire?
Si din cate am observat a cam dat-o cumva tot sa o scoată pe ea cat mai usor, dar cum caracterul ei este 0, la fel si educația, își cam sapă singură groapa mai ales ca refuză să vină la postul de poliție sa ne întâlnim.

| mgtow a răspuns:

Macar mergi tu si se descurca cu aia care nu vine, nu scapa.

| Depoka a răspuns (pentru mgtow):

Bineînțeles! Dar acum aștept telefonul polițistului.

| mihai69 a răspuns:

Chestia asta se rezolvă în instanță, nu la poliție și mai ales, în niciun caz la cea locală.