| BulanozauruS a întrebat:

Sall astia de la hestia de ce au voie sa vinda artificii adica stiu ca in Romania treaba asta cu artificiile nu e legala

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne ca au obtinut autorizatia de comercializare de la politie.

| Gigel_Sonia_1981 a răspuns (pentru Ioandelasal):

In primul rind, de la Arme si munitii, si apoi, restul

| onasis1961 a răspuns:

Fiind foarte periculoase, mereu au accidentat pe careva sa ajuns şi la decese.Sa convenit ca cele periculoase să fie manevrate de specialişti.Iar firma respectivă este agreată de genişti pentru că întruneşte condiţii de depozitare şi transport.

| Gigel_Sonia_1981 a răspuns (pentru onasis1961):

Depinde! Cine le foloseste si cum! Si-o luminare, ne-supravegheata, este periculoasa! nu?

Răspuns utilizator avertizat
| jessikz0r a răspuns:

Pai tu nu stiai ca-n Romania orice este posibil?laughing

| artificii a răspuns:

"Artificii" este un termen generic. Daca vand artificii de categoria 2, 3, 4, T1, T2 sau P2 catre firme neautorizate atunci incalca legea (ceea ce ma indoiesc...). Artificiile din categoriile enumerate mai sus se comercializeaza doar de catre firme autorizate si in plus cei care cumpara trebuie sa fie de asemenea firme autorizate sa manuiasca/transporte artificii.
Daca comercializeaza artificii de categoria 1 catre persoane care au cel putin 16 ani si in plus sunt autorizati pentru acest lucru atunci totul este legal. Dupa cum se observa sunt multi de "daca" happy

| Gigel_Sonia_1981 a răspuns:

Artificiile,nu sunt ilegale,pentru persoanele autorizate.Iar Hestia, si multe alte firme, au autorizatii si atestate de piro-tehnicieni, pentru a comercializa artificii clasa 1, 2, 3, 4, si a organiza focuri de artificii [nunti botezuri, etc]