| anonim_4396 a întrebat:

Sall, daca mama cu 3 copii (2minori,1 aproape 18) da la divort din cauza sotului care permanent cauta sa se certe, ce va fi dupa divort? poate sa fie asa ca sotul sa ramina sa locuiasca in casa, sau va fi nevit sa plece(la parinti/frati, cu banii nu sta bine), cum poate fi impartita "gospodaria"? Ms anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca exista posibilitatea ca locuinta sa fie partajata in natura, atunci o sa fie atribuita cate o jumatate fiecaruia.
Daca nu exista aceata posibilitate locuinta o sa ramana parintelui cu care vor locui copiii, de obicei mamei. Totul depinde de intelegerea parintilor, de ce vor spune copiii (daca vor sa locuiasca cu tatal sau cu mama) si de celelalte probe (ancheta sociala, martori, etc). In functie de probe judecatorul va hotari cine va ramane in locuinta, cu obligatia de a plati celuilalt jumatate din valoarea locuintei.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu important pentru un raspuns corect, respectiv daca locuinta este proprietate comuna (facuta/ cumparata pe durata casatoriei) sau este proprietatea unuia dintre parinti ( tatal sau mama). Revino cu acest detaliu si o sa-ti dau un raspuns concret. Da pe Raspunde de sub postarea mea. Numai bine!

| bvz97aj a răspuns (pentru Ioandelasal):

Locuinta este proprietate comuna, facuta pe durata casatoriei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru bvz97aj):

Daca exista posibilitatea ca locuinta sa fie partajata in natura, atunci o sa fie atribuita cate o jumatate fiecaruia.
Daca nu exista aceata posibilitate locuinta o sa ramana parintelui cu care vor locui copiii, de obicei mamei. Totul depinde de intelegerea parintilor, de ce vor spune copiii (daca vor sa locuiasca cu tatal sau cu mama) si de celelalte probe (ancheta sociala, martori, etc). In functie de probe judecatorul va hotari cine va ramane in locuinta, cu obligatia de a plati celuilalt jumatate din valoarea locuintei.

| AlbaAura a răspuns:

Depinde de hotararea instantei dupa pronuntarea procesului de divort si a impartirii bunurilor.Adica a procesului de partaj.Sunt 2 minori care pot fi incredintati amandoi mamei sau doar unul iar celalalt tatalui. Daca copiii sunt incredintati mamei are toate sansele sa ramana in locuinta.