| xPicPoc a întrebat:

Sall TPU, am o intrebare mai delicata, se poate infia un copil de la orfelinat daca nu ai sotie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, conform Legii 273/2004, republicata in 2012, adoptatorul poate fi si o persoana necasatorita, daca indeplineste conditiile cerute de acest act normativ. Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de ce te scuza,este corect postata pentru ca este vorba de legi.Da, se poate infia, trebuie sa documentezi ca ai posibilitatile necesare, materiale, si ca acel copil se va afla intr-un mediu propice pentru dezvoltarea lui din orice punct de vedere.Vei pus la curent mult mai bine, solicitind ajutorul unui avocat sau jurist.Scriei un mesaj d-lui Ioandelasal, aici pe TPU.Mult noroc.

| avandra a răspuns:

Orice persoanã poate adopta dacã întruneste conditiile prevãzute de lege. Vezi art. 9, art. 10 si art. 19 la 21 din Legea nr. 273/2004 prvind regimul juridic al adoptiei;

Astfel, un copil poate fi declarat adoptabil dacă după instituirea măsurii de protecţie specială a trecut un an şi părinţii fireşti, precum şi rudele până la gradul IV ale acestuia nu pot fi găsite sau nu colaborează cu autorităţile în vederea realizării demersurilor pentru reintegrarea sau integrarea lui în familie.

De asemenea, un copil poate fi declarat adoptabil dacă părinţii şi rudele lui până la gradul IV declară în scris că nu doresc să se ocupe de creşterea şi îngrijirea acestuia şi în termen de 60 zile nu şi-au retras această declaraţie sau dacă minorul a fost înregistrat din părinţi necunoscuţi. În acest caz, adopţia se stabileşte în maximum 30 de zile de la eliberarea certificatului de naştere al copilului.

Actele necesare adoptiei sunt urmatoarele :
Cererea de încuviintare a adoptiei este însotitã de urmãtoarele acte:
a) certificatul de nastere al copilului, în copie legalizatã;
b) certificatul medical privind starea de sãnãtate a copilului, eliberat de cãtre unitãti publice nominalizate de cãtre directia de sãnãtate publicã;
c) atestatul valabil al adoptatorului sau familiei adoptatoare;
d) hotãrârea judecãtoreascã irevocabilã de încredintare în vederea adoptiei;
e) certificatele de nastere ale adoptatorului sau ale sotului si sotiei din familia adoptatoare, în copie legalizatã;
f) certificatul de cãsãtorie al adoptatorului sau al sotilor din familia adoptatoare, în copie legalizatã;
g) cazierul judiciar al adoptatorului sau, dupã caz, al fiecãrui membru al familiei adoptatoare;
h) certificatul medical privind starea de sãnãtate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista cãruia este înscris;
i) documentele doveditoare cu privire la exprimarea consimtãmântului pãrintilor firesti, în mãsura în care nu s-a pronuntat anterior o hotãrâre judecãtoreascã de încuviintare a deschiderii procedurii adoptiei interne a copilului
Vezi art. 35 din Legea nr. 273/2004 prvind regimul juridic al adoptiei.