| adriangabor92 a întrebat:

Pentru a infia un copil ce conditii se cer?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici condițiile legale: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_adoptiei.php
Pa, pa.

| luana1 a răspuns:

In principal sa-ti doresti un copil, in rest totul se rezuma la multa alergatura si batai de cap.

| ania a răspuns:

In principal sa ai conditii de locuit, surse de venit, consimtamantul partenerului daca nu adopta ambii soti, recomandari din partea unor familii de prieteni.In rest depui o cerere la Protectia Copilului din resedinta de judet, ei iti pun intrebari legate de familie, de motivele pentru care vrei sa adopti, iti spun ce acte sa aduci( genul cazier, ancheta sociala de la primaria de domiciliu, adeverinte de venit, certificate de nastere, casatorie, contract de proprietate, chirie) si apoi elibereaza un atestat de familie/persoana adoptiva. Dupa gasirea copiluli Tribunalul il incredinteaza in vederea adoptieipentru o perioada de proba de 3 luni, apoi Protectia Copilui face la Tribunalul cerere de adoptie. Parintii sunt intrebati la proces daca sunt de acord cu adoptia si sa dea numele lor copilului. Dupa ce sentinta e definitiva, se cere la primarie un nou certificat de nastere unde sunt trecuti ca parinti adoptatorii. Dureaza cam 1 an in general.Merita efortul, te bucuri de urmari o viata intreaga.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informatii ai primit si cred ca te-ai lamurit ca-ti trebuie atitea acte si conditii incit este aproape imposibil.
Cert este ca cei care n-au dupa ce bea apa, pot face si AU DREPTUL de a creste un copil, tu daca nu indeplinesti punct cu punct conditiile, NU, chiar daca ai o casa, un venit decent ...Parca nu este normal nici logic? ( adolf )