| Ripqer a întrebat:

peste putin timp imi voi achizitiona un baton retractabil( bata telescopica) si as vrea sa stiu daca este legal sa ai asa ceva la tine in caz de orice, mersi.

11 răspunsuri:
| onlym3 a răspuns:

Sincer un spray paralizant e ceva mai finut si bagi in buzunar sau agati de blugi/curea si gata asa cu bata dupa tine...si la spray paralizant pot spune ca este legal iar referitor la bata nu stiu ce sa zic.dar cu siguranta nu as umbla cu asa ceva bagat in pantaloni.

| George_Alecss_1998 a răspuns (pentru onlym3):

Bata aia sau ma rog telescopul e foarte mic laughing e mai mic decat un spray...

| onlym3 a răspuns (pentru George_Alecss_1998):

Daca tot raspunzi cu atata amuzament in tine atunci trimite un link cu un astfep de produs unde vreau sa vad clar dimensiuni astfel incat sa pot trage o concluzie reala.

| George_Alecss_1998 a răspuns (pentru onlym3):

Http://www.google.ro/imgres? imgurl&imgrefurl=http%3A%2F%2F...d=0CAIQsCU Bata de genul acesta am eu... se face foarte mica cand o strangi si incape cu usurinta in buzunar;)

| onlym3 a răspuns (pentru George_Alecss_1998):

Invata sa postezi un link pentru ca nu merge, dau click si spune "server not found".
Ma rog, in 26 ani nu am avut niciodata nevoie de vreo arma alba, pumnul ramane sfant!
Intr-adevar ti se umfla pumnul etc dar trebuie sa fi inapt rau sa apelezi la arme albe pentru ca oricum daca ai 3-4 langa tine tot ti-o trag..pe unul poate reusesti sa il dai jos sau sa il tai sau mai stiu eu ce dar tot ai belit-o si ajungi de unde ai plecat doar ca risti sa mai fi luat si la 13-14 de organele de politie ce ar putea include si un posibil dosar penal s.a.m.d.

| George_Alecss_1998 a răspuns (pentru onlym3):

Frate. intra tu pe google si scrie bata telescopica laughing nu-i greu. iti ia doar 30 de sec. Pumnul intr-adevar este sfant. eu am 14 ani si o singura data am folosit bata telescopica(la nevoie), sunt sigur ca si tie in 26 de ani ti s-a intamplat sa fii batut pe la spate de o gasca de 5-6 oameni... E normal sa vrei sa te razbuni laughing de aceea mi-am luat eu bata. acum o tin pe raftul de cartii al mamei mele pe post de bibelou.

| enonimox a răspuns:

Nu e legal unul bun costa 2 milioane si daca te vede un politism ar fi mai bine sa fugi, sper ca o sa-ti placa la inchisoare

| Ripqer explică (pentru enonimox):

Sunt sigur ca o sa imi placa

| Ripqer explică (pentru enonimox):

Si in plus mai mult de 80 lei nu costa

| George_Alecss_1998 a răspuns:

Frate depinde de situatie... normal este arma alba(chiar daca bata e de culoare neagra laughing ) deci este ilegala dar daca vrei sa o porti cu tine pe strada ori o porti ascunsa ori o porti cu niste acte adica de unde ai cumparat-o si daca ai legislatie sa o porti. Daca te prinde politia bagi o minciuna gen: am mai trecut pe aici si m-au batut o gasca de 4 persoane si am luat asta pe post de autoaparare. si nu are ce sa facawinking stiu din experienta happy

| Ripqer explică (pentru George_Alecss_1998):

Draguta gluma, dar lasand gluma la oparte si bata poate fi anscunsa usor intr-un buzunar si imi iau si un spray asa ca masura de precautie