| filmehd a întrebat:

Sallutare TPU. Am si eu o intrebare daca te prinde minor la volan si baut mai poti da de permis la 18 aniii waiting? poate cineva a patit asta stiti careva?:O

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de alcoolemie (daca este peste 0, 8) faptele expuse de tine constituie 2 infractiuni aflate in concurs: conducere fara permis si conducere sub influenta alcoolului, conform OUG 195/2002, citez:
"ART.86.(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.
ART.87.(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0, 80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
Urmarea depinde de varsta minorului.
Minorul sub 14 ani nu raspunde penal, in schimb raspunde penal cel care i-a incredintat masina. Minorul intre 14-16 ani raspunde penal daca se constata ca a savarsit fapta cu discernamant si doar cel peste 16 ani raspunde penal ca un major, cu precizarea ca limitele minima si maxima ale pedepsei se reduc la jumatate pentru minori.
Conform legislatiei rutiere actuale va putea obtine permisul de conducere dar numai dupa trecerea a cel putin 6 luni de la executarea pedepsei ori a 1 an de la data aplicarii daca a fost cu suspendare sau gratiata, conform art.116 din actul normativ citat. Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Persoana in cauza mai e in libertate? conform codului rutier ar trebui sa fie in puscarie, conducerea fara permis se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani. http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_infractiuni_si_pedepse.php

art. 86 si 87

permis nu mai vede pe viata

| ynna93 a răspuns:

Nu stiu sigur lucrul asta, dar tocmai un baiat care nu avea permis a murit si a provocat un accident mare la Tulcea ( uita-te la stiri! ) si clar te poti alege cu un dosar penal, care iti va distruge pe vecie viata. Asa ca think again.

| edy79 a răspuns:

Nu mai poti da la permis la 18 ani, nu cunosc dar asa e legea.

| ynna93 a răspuns (pentru edy79):

Pai ori nu cunosti, ori asa e legea, hotaraste-te!

| edy79 a răspuns (pentru ynna93):

Adica nu cunosc pe nimeni intr-o sitoatie de genul asta.

| Calinuz a răspuns:

Pai un prieten a patit... a luat doar o amenda
si cand a facut 18 ani sia facut permisu fara probleme

| filmehd explică (pentru Calinuz):

Pai prietenu tau era si beat ca si asta conteaza?

| filmehd explică (pentru Calinuz):

Pai si era si baut ca si asta e important?

| oxxy05 a răspuns:

Depinde si de politistul care te prinde, daca il prinzi in toane bune ai sansehee hee. Dar nu este normal sa mai dai de permis pentru 3, 5 sau 10 ani. Nu mai stiu sigurI don't want to see. Iar daca ai permis si ti-a fost suspendat e amenda penala! Deci sa ai grija happy

| oxxy05 a răspuns:

E infractiune nu amenda penala ..scuzeee! I don't want to see...St si eu obosita sad

| filmehd explică:

Nu e vb ca permis numai vede pe viatahappy dar eu stiam de 5 ani sau nu stiuwaiting

| Andreea20130 a răspuns:

In primul rand daca te prinde la volan (fara sa fi baut) desi nu esti detinator de permis iti iei o suspendare (3 sau 5 ani) nu mai stiu exact, timp in care nu ai voie sa susti examenul auto (la nicio categorie).In cazul consumului de alocool ti se intocmeste dosar penal pentru conducere fara permis in stare de ebrietate.Depinde foarte mult de nivelul de alcolemie din sange si modul de cooperare cu politistii

| careva_1893 a răspuns:

Hai sa fim sinceri ca toti dintre noi am condus inainte de 18 ani si cand eram mai mici. conduceam in bratele parintilor laughing daca te prinde nu mai poti face permisu asa e legea!