| Florinnnn21 a întrebat:

Salut.
Acum 3 luni am iesit pozitiv la metanfetamina (la volan)
Fara a avea nimic asupra mea, singur fiind pe un drum de țară.
Azi, mi au venit probele de sânge, acestea fiind pozitive la THC(marijuana)
Cu un avocat bun, credeți că aș putea scăpa fara anularea permisului? Sau cu amanarea pedepsei?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Ioan988wk a răspuns:

In cel mai rau caz se intampla asta. Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere. Asta spune codul penal art. 336
Cu toate aceste s-ar putea sa rami cu permisul de conducere: Permisul de conducere eliberat de autoritatea română se anulează dacă titularul acestuia a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie.

| Florinnnn21 explică (pentru Ioan988wk):

Te pup șefule, un om ancorat care nu este ultimul comunist. Mulțumesc mult!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florinnnn21):

Omul ancorat a citat doar lit.a din cazurile de anulare a permisului de conducere, asa ca ai considerat raspunsul lui cel mai bun si i-ai multumit degeaba.
Eu nu am citat lit.a) fiindca n-avea legatura cu cazul tau, am citat doar ce are relevanta.
Reciteste raspunsul meu si, daca nu ma crezi, citeste-l din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, o gasesti actualizata la zi pe site-ul drpciv.ro.

72 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti condamnat definitiv, indiferent de pedeapsa (inchisoare cu executare, cu amanarea executarii, cu suspendarea executarii sau cu amenda penala) permisul de conducere iti va fi anulat, avand in vedere prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"
Fapta ta se incadreaza la art.336 Cod penal.

| Florinnnn21 explică (pentru Ioandelasal):

Pai fra, daca primesc amanarea aplicarii pedepsei si voi fi urmarit 2 ani, cum se anuleaza permisul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florinnnn21):

Nu are importanta felul condamnarii, permisul se anuleaza in toate cazurile, legea nu face distinctie.

Bula
| Bula a răspuns:

Suspendarea permisului, pentru minim 1 an + ameda.

| Florinnnn21 explică (pentru Bula):

Ar fi super sa nu se anuleze

| darrio2007 a răspuns:

Poti avea orice avocat, nu scapi de pedeapsă.

| Florinnnn21 explică (pentru darrio2007):

Atunci pentru ce il mai bag?

| Florinnnn21 explică (pentru darrio2007):

Pentru ce mai dau 6000 de lei?

| darrio2007 a răspuns (pentru Florinnnn21):

Si avocatul trebuie sa traiasca.
Daca nu ar fi unii ca tine, ar muri de foame.
Vezi cate accidente sunt din cauza drogurilor.

| Simpatic a răspuns:

Daca ati vedea ce pedepse sunt in tari civilizate precum Suedia nu ati mai marai, a fost un fraier cu bani de la parinti care la 20 si ceva de ani a rulat cu peste 100 de km/h in plus fata de limita de viteza din localitate, fiind si baut sau drogat, l-au arestat, i-au dat amenda mare, i-au confiscat si casat masina (adica distrus!) si i-a dat si 2-3 ani de puscarie! De ce? Judecatorul a motivat ca acel baiat a fost un criminal la volan, oricand putand sa distruga un om sau o familie.

Sper ca "legea Anastasia" sa devina mult mai dura decat este acum, si orice greseala sa fie sanctionata chiar si greselile care nu se finalizata cu distrugerea de vieti omenesti, potentialii soferi periculosi sa raspunda.
Ne-am saturat de teribilisti, de proxenenti, de neica nimeni care urca la volan si fac prapad, nu este normal.
Cand vei sti ca exista repercursiuni si te vei teme de ele iti vei aduce aminte instant ca chiar si acum 1 saptamana te-ai drogat, asa vei invata sa lasi masina.
Ca vor fi destule dosare penale si pentru "nevinovati" care au luat diazepam cu reteta si chiar pentru o afectiune reala, asta este altceva, cu siguranta si asta se va intampla.
Dar majoritatea sunt smecheri de astia de carton care isi ambaleaza "bolizii", poate vor mai dispare din pasionati de astia de tuning jucatori de NFS, strada nu e locul pentru liniute sau dat mare, asa cum fac destui posesori de rable diesel tunate.
Vrei sa te dai mare baga bani si mergi la liniute legale organizate, dar ce sa vezi acolo numai sunt zmei, ca acolo vin pasionati care le dau peste nas.
Iar acesti zmei se dau mari la ei in 'sat' ...ca la 'oras' nu au cum, printre profesionisti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca stica te droghezi ca prostul de ce dracu te urci la volan? Stai acasa daca esti drogat culca te si nu faci alte victime, ar fi foarte bine sa iti confiste masina si talonul politia, 10 ani sa numai ai drept de a conduce masina si altri 10 -15 ani sa stai după gratii sa iti vina mintea la cap sa te "trezesti" ca esti pericol public, au innebunit românii cu alcolul si drogurile la volan ce naiba aveti?

| forsakennr1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Taci in rasa ma ti de distrus, ăștia ca tine nu merita internet, la săpat șanțuri cu tine ultima taratura ești

| dullcat a răspuns:

Nu cred ca scapi nici cu avocat. Data viitoare ai grija ce consumi, mai ales cand e in joc viata altora.

| relian a răspuns:

Cu un avocat bun, ar trebuie sa mergi la un psihiatru ceva, sa scapi sa nu mai te droghezi laughing
Vad iti pasa de un rahat de permis, mai mult de organismul tau.Dar daca iti place iarba, sau substantele astea, lasate de masina, ia si tu o bicicleta, ori taxiu, tragi apoi iarba la greu laughing nu mai are nimeni nimic cu tine.

Chestia este ca daca te droghezi ai putea sa faci accidente, de regula cam asa se intampla.
Dar cum de ai ajuns sa ti se ia probe? Trebuia sa fi refuzat, chiar de duhneai a sconcs, banui ca ai tras ceva de calitate, de tea mirosit politia laughing
Pe viitor trage si tu de calitatea a 9 a aia pute mai slab sau deloc, nu bati la nas pe nimeni.

Dar cum zic si daca teau oprit, daca teau mirosit, tu trebuie sa refuzi, nu te puteau obliga, asa cred, nu stiu exact ce legi is prin Romanica, e bun sa te informezi cand faci chestii genul asta, sa stii la ce te astepti.
Aici la mine orice om poate bea, apoi sa conduca masina, dar sa nu fie beat laughing sau ametit vizibil, daca stii ce spun.
Politia uneori sta la baruri si cand iese cate unu si merge impleticit, nu il lasa sa plece cu masina de acolo laughing am fost martor la asa ceva, la pus pe unu sa mearga pe o linie de aia din parcare, o lua ala aiurea.

Dar na America e america, RO e alta tara, aia plina de rahat laughing pe aici put astia de traznesc prin masini, iese fumul pe autostrada de la unia zici ca au soba in masina, pute de trazneste, daca ajunge si in masina la mine laughing
Dar politia nu le poate face nimic, poti refuza sa mergi sa faci analize daca ei tear opri.
Daca esti in regula, daca nu dormi in fund laughing atunci nu au ceti face.Pt ca marioara asta te baga la somn, asa stiu de la cei care folosesc, adormeau unia pe scaun laughing initial noi nu stiam, era un mexican, stam cu toti la birfe, la un roman care avea service, ala motai si adormise pe scaun
Asta cu service zice, ba ce faci de ce dormi? Zice mai cu 15 min erai treaz laughing asta zice, pai de aia am fost in spate, am tras o papadie laughing

Deci daca folosesti asa ceva, poti adormi la volan si nu-i bine deloc.Zic asta pentru viata ta si pentru a altora, e bun sa te lasi de papadia asta, nuiti aduce nimic bun.
Desi sincer nu am vazut persoana sa se mai lase, macar sa incerci, mai ales daca esti la inceput.
Stii unde te va duce iarba asta? Direct la bulau, mai devreme sau mai triziu.
Am aici un roman, il cunsoc f bine, acu e la bulau laughing bea, se drogheaza cu iarba, s-a luat la bataie cu iubita lui, la dat aia in git de cateva ori, acu e deja la racoare laughing

| Frank51 a răspuns:

Scapi ușor chiar și dacă ești condamnat, legile noastre sunt foarte blânde cu drogații și băuții la volan.

| Florinnnn21 explică (pentru Frank51):

Ma interesează sa nu mi se anuleze permisul.Atat

| Frank51 a răspuns (pentru Florinnnn21):

Permisul ți se va suspenda, și poți primi închisoare cu suspendare.

| Sophieka a răspuns:

Pari mai interesat de permis decat de anii vietii tale.

Ai grija, poti ajunge dupa gratii!

Si eu am avut 20 de ani, si nu m-am bagat in droguri, betii etc. Lasa anturajele si prostiile.

| Florinnnn21 explică (pentru Sophieka):

De ce sa ajung? pentru ce dau 6000 lei la avocat? ca sa ajung dupa gratii ca n am produs niciun accident ci doar mi-a iesit in sange marijuana?

| Sophieka a răspuns (pentru Florinnnn21):

Dai 6000 ca sa il faci pe acest avocat fericit.
Acum sa fim sinceri...Ce sa mai apere? Mai bine iti recunosti fapta... E pe jumatate iertata, vorba aia.
Eu sper sa fi bine, si sa nu ajungi in mari probleme.

| Florinnnn21 explică (pentru Sophieka):

Pe motive ca am fost singur, e drog de risc si nu de mare risc, n am avut la mine nimic, n am abateri, sunt chestii pe care doar el le poate afisa...

| goguPatent a răspuns:

Doar anularea permisului ar fi cea mai buna finalizare pentru tine. Eu zic sa sper ca doar asta se va intampla.

| Florinnnn21 explică (pentru goguPatent):

De ce? De ce m ar inchide? Abia acum s-a bagat legea anastasia prin care se precizează ca esti inchis daca omori. Eu n am comis o astfel de faptă, cu un avocat bun, de ce m ar inchide?

| goguPatent a răspuns (pentru Florinnnn21):

Pai cine ti-a zis ca te baga la puscarie. Nu cred ca e vorba de asta, dar poti oricand primi si alte pedepse pe langa anularea permisului precum o amenda penala sau poate puscarie cu suspendare. Nu zice nimeni de inchisoare cu executare, dar totusi anularea permisului e cea mai blanda chestie care ti se poate intampla. Asta daca Romania nu ar fi acea tara corupta de care scriai mai sus.

| Florinnnn21 explică (pentru goguPatent):

Cum naiba au facut altii chestii mai grave si au primit amanarea aplicarii pedepsei? eu pentru asta merit anulare?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

,Cum naiba au facut altii chestii mai grave si au primit amanarea aplicarii pedepsei? eu pentru asta merit anulare?''
Tu nu faci parte din categoria alora mai paduche. Tu esti un p u lete care va merge la puscarie. Nu ai nici 6000 de lei pentru avocat? Iti da statul avocat din oficiu sa te...,, apere''.
Tu te compari ci Iorgulescu? Sarantocule!

| Florinnnn21 explică (pentru Sistemulxxl):

Am 6000 lei, n a zis nimeni ca nu, răhățel mic de 1.65. Iti jur eu ca voi scapa fara închisoare si te caut! Promit tataie

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

Poate ai vrut sa spui: cand voi iesi de la parnaie. Pot sa-ti spun ca nu vei dori sa te intorci la puscarie, saracule, paduche.

| Florinnnn21 explică (pentru Sistemulxxl):

Sărac ești tu cu mama ta, libidinosule, uita te la fața ta, si uita te ca la 57 de ani n ai ce face nimic mai bun decat sa te insulti cu un drogat pe un site pe googlerolling on the floor))))))) vai de capul tau libidinosuleee

| Florinnnn21 explică (pentru Sistemulxxl):

1.65 si 110 kg, penis mic nevăzut de burtă, îmi comenteaza el mie, pârțosul

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

Am 1,87m si 110 kg. Am fost boxer amator si arbitru de box, saracule.
Am fost casatorit de 3 ori si am 4 copii, infractorule.
Mergi la puscarie ca te trateaza parnaiasii de te lasi de droguri si te fac femeia lor.Te vor arde in fund pe rand in fiecare seara.
La puscarie cu tine mizerie pe 2 picioare.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

Nu am sustinut ca-s bogat niciodata. Nici nu stiu daca-s sarac. Depinde de masura. In comparatie cu tine care nu ai 6000 de lei sa-ti ie i un avocat care sa te scape de puscarie, eu am chiar acum in buzunar 8000 de lei, saracule.
Rau e sa fii si sarac si infractor.

| Florinnnn21 explică (pentru Sistemulxxl):

De bun ce ești ai fost casatorit de 3 ori, si te lauzi ca ai 4 plozi, tu esti tată mă? Copiii aia cresc fără tata, dar mai bine decat cu un tata comunist si incuiat ca tine. De aia te au lasat nevestele, si de boxer ce erai laughing))))))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Florinnnn21):

Ca asa vor unii de pe TPU, de aia! La subiect acum, era util sa ne zici si ce ai facut. Ai tras si tu un fum si iti sar toti ca vulturii la beregata. Din pacate legea pune pe acelasi nivel marijuana cu heriona/coca sau LSD-ul. Nu mi se pare corect, dar asta e legea. Eu cred ca scapi cu suspendare, mai ales daca nu ai antecedente.

Răspuns utilizator avertizat
| Sistemulxxl a răspuns:

Eu te-as baga la puscarie 10 ani si ti-as anula permisul pe viata. Ce avocat, mah?

| Florinnnn21 explică (pentru Sistemulxxl):

De ce? Pentru o greseala? Cum sa ganditi asa? Nu am ucis pe nimeni, mai aveam 500 de metri si ajungeam acasa! Cum sa ganditi asa? Dar altii care au si ucis sau au provocat pagube? Inchisoare pe viata? In ce lume traim.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

Ce greseala? Daca nu ai omorat pe nimeni crezi ca a trecut? Sa asteptam sa omori pentru ca iti plac drogurile? La puscarie 10 ani si sa ti se anuleze permisul pe viata.

| Florinnnn21 explică (pentru Sistemulxxl):

Și cati ani aveti daca aveți gândirea asta? 55 poate?
Cum sa gandesti asa? Pentru o greseala de care îmi pare rău pana în oase sa merit asta? Da, daca as fi prins si a 2 a oara v-as intelege!
Toti gresim

| suntserios a răspuns (pentru Florinnnn21):

Ehhh, si baiatul de la 2 Mai poate mai avea 500m pana acasa. Diferenta e ca tu ai avut noroc si el nu. Atat.

Cat despre avocat, sanse mici sa scapi in perioada asta cand s-au intamplat atat de multe tragedii de la consumul de droguri la volan. Si nu stiu cum ar putea sa te mai ajute avocatul cand probele de sange sunt o proba incontestabila.

| VoidEternal a răspuns (pentru Florinnnn21):

Daca nu ai fi fost prins, ti-ar fi parut la fel de rau? Dar fii sincer.

Ca acolo e diferenta. E mica, dar e mare.

| suntserios a răspuns (pentru VoidEternal):

Problema lui majora e ca l-au prins la 500m de casa. Ca mai avea 2 minute si scapa. Restul de 20-50-100km cat o fi condus drogat e alta discutie.

| Frank51 a răspuns (pentru Florinnnn21):

Din experiență (am un verișor în situația asta), o să ramai fără permis vreo 5 ani minim, până se finalizează cercetarea penală happy

| TheGentleman a răspuns (pentru suntserios):

Cazul 2 Mai e mult mai grav, fiindcă omușteanul a fugit de la locul accidentului, iar conform legislației în vigoare, nu se poate dovedi că era drogat în momentul producerii accidentului rolling on the floor rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Eu doar am zis ca omul de la 2 mai a avut ghinion ca a facut accident.
Cazul de fata e doar noros ca nu a facut accident.

| Kozi a răspuns (pentru Florinnnn21):

Chiar asa, in ce lume traim! Tot drogatii au drepturi iar mortii sunt vinovati.

| Kozi a răspuns (pentru VoidEternal):

Corect! Bine punctat.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

Am 57 de ani si nu ma droghez. Diferenta mare.

| Florinnnn21 explică (pentru VoidEternal):

Da! Fiindcă am facut asta o singura data si fix atunci am si fost prins. Chiar nu cred ca merit inchisoare pentru asta, si nici anularea permisului, eu totuși sper ca, cu un avocat bun voi reusi sa trec peste asta cu o suspendare sau cu amanarea aplicarii pedepsei, si atunci 2 ani daca mai fac ceva sa ma bage la inchisoare și oriunde ca nu mai zic nimic

| suntserios a răspuns (pentru Florinnnn21):

Si am avut eu dreptate cateva raspunsuri mai sus. Frustrarea ta maxima e ca te-au prins, nu ca ai condus drogat.

PS. Scrie udeva in lege ca prima data ai voie sa conduci drogat? Sau de ce tot invoci acest fapt?

| Florinnnn21 explică (pentru suntserios):

Fiindca domnule, nu am alte abateri si consider ca fiind prima oficiala in viata mea, neomorand pe nimeni, nu as merita inchisoare pentru atat!

| suntserios a răspuns (pentru Florinnnn21):

Ce o dai atat cu inchisoarea? Ca nu iti da nimeni inchisoare cu excutare avand in vedere ca nu ai fost implicat in accident. Maxim inchisoare cu suspendare. Dar asa ca idee, si ce daca e prima abatere? Tot ai incalcat codul penal.

Ce e amuzant e ca tot tu esti revoltat. Revoltat bineinteles ca ai fost prins, nu ca ai incalcat legea.

| pufulescu0o a răspuns:

De ce intrebi aici? Ca sa iti auzi tot felul de vorbe? Mai bine intrebi direct un avocat si stii ceva sigur. Oricum in Romania nu exista institutia precedentului, nu conteaza ca a scapat Gigel de la Caracal fara permis suspendat, nu te poti orienta dupa alte cazuri.

| Kozi a răspuns:

Nici un avocat nu-si risca credibilitatea cand dovezile sunt clare.
Zici ca nu ai omorat pe nimeni. Dar daca omorai?
Cu un avocat fara scrupule poti scapa doar cu anularea permisului. Altfel mai stai putin si la "meditatie".

| Florinnnn21 explică:

Menționez faptul ca regret enorm acest lucru și sunt conștient de cele întâmplate, chiar imi pare rau.
Pentru o greseala la 20 de ani fara pagube chiar merit închisoare?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

Da meriti. Si meriti multa puscarie.
Daca iti plac prafurile atunci mananca si 10 kg o data dar stai in casa iar daca te deplasezi atunci comanda un taxi.
Poate le spui politistilor si de la cine ai cumparat prafurile.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Sistemulxxl):

@forinnnn21 -Eu sper sa ia macar 10 ani de pusdcarie cu rxecutare si sa i se anuleze permisul pe viata.
Bah baiatule tu esti un nemernic de drogat. Eu te-as fi condamnat la moarte daca era o lege care sa permita asta. Ce vina au pietonii de pe trotuar ca aluia de la 2 mai i s-a parut ca-s... pasari? Tot drogat era si ala. Tu, pana sa ajungi acasa cate pasari si dinozauri ai vazut pe ssea sau trotuar?
Stiu ca ai sa vezi ce am scris chiar daca mi-ai dat ignore, criminalule.

| Florinnnn21 explică (pentru Sistemulxxl):

Poate eu sunt criminal, desi nu stiu cu ce. Puteam merge in club si sa mi se bage ceva in bautura si sa iasa!
Dar asta e gandirea unora, ce sa faci.
Atat se poate in România, o tara de corupti. Infine. Sper sa scap cu amanarea aplicarii pedepsei.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

Mai sus spuneai ca puteai fi pedepsit daca erai prins si a doua oara conducand drogat.
Deci nu ti-a pus nimeni, nimic in bautura.
Si inca ceva : in care bautura sa-ti puna? Deci conducvi de obicei beat dupa ce iesi din club.
Cum naiba de va dibuiesc politistii si va opresc pe astia beti si drogati? Pe mine nu m-a oprit nimeni in 30 de ani de cand am permis de conducere.
Va ganditi si voi ca betivi drogati in ce hal,, conduceti'' voi pilotii de curse cu seringa in vene?

| suntserios a răspuns (pentru Florinnnn21):

Ti a pus marijuana in bautura?
Ce bautura era?
Ca sper ca nu alcool.

"Dar asta e gandirea unora, ce sa faci."

De ce tot o dai cu asta? Serios? Te-ai drogat de buna voie si te-ai suit de buna voie la volan. Nu ti a pus nimeni marijuana in bautura si nici nu te-a fortat sa conduci. De ce cauti scuze cand si tu stii clar ca esti vinovat.

Ce vrei sa te iertam ca e prima data? Sa ne bucuram cu totii ca de data asta ai scapat ieftin?

Asta inseamna o tara de corupti? Cand toti userii de aici te blameaza ca nu respecti legea? Asta insemna Romania o tara de corupti? Cand esti blamat ca incalci grav legea?

| Florinnnn21 explică (pentru suntserios):

Nu frate, e vorba doar ca i se putea întâmpla oricui, și nu cred ca meriti inchisoare daca n am produs nimic..Pana mea, merit suspendare de permis pe 1 an poate, dar din punctul meu de vedere a 2 a oara as merita puscarie și toate cele!

| suntserios a răspuns (pentru Florinnnn21):

Cum adica i-ar putea intampla oricui? Ce inseamna acesta afirmatie?
Tu consideri un accident faptul ca te-ai urcat drogat la volan?

Un accident e cand iti intra soarele in ochi si nu vezi masina din fata si intri in ea. Sau cand nu semnalizezi schimbarea de directie ca nu esti atent si intra unul in tine... sau cand nu vezi o masina in intersectie.

Urcatul drogat sau baut la volan nu e ceva ce se poate intampla oricui. E un act deliberat, nu un accident.

| Florinnnn21 explică (pentru Sistemulxxl):

Sincer, v as da foc la toti cu gândirea asta. Infine tataie, mai ai 10 ani si mori, si tu si generatia ta de fixisti convinsi. Auzi tu la el, pentru prima abatere ce pedeapsa dă el mă

| Florinnnn21 explică (pentru Sistemulxxl):

Îmi plac tataie, chiar îmi plac, plantele nu prafurile, doar ca tu nu stii sa faci diferenta, vai de capul tau. Coruptilor..Lasă ca iti arat eu ca scap cu amanarea pedepsei

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

Ce amanare? Ai condus drogat? 5 ani de bulau. Permisul anulat sau luat pe 5-10 ani (in bulau nu ai ce conduce sau cel mult sculele parnaiasilor catre ochiul maro).

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Florinnnn21):

Eu te-as executa pentru droguri. Ptr bautura nu ca se gaseste la magazin dar pentru droguri nu ai mai fi iesit din puscarie.

| Ioan988wk a răspuns:

In cel mai bun caz scapi cu suspendare și cu permisul anulat asta doar daca gasesti un avocat bun

| Florinnnn21 explică (pentru Ioan988wk):

Si in cel mai rau ce? cu inchisoare? ca n am ucis pe nimeni si n am produs nicio paguba materiala? te auzi ce spui? pentru ce dau 6000 de lei la avocat?

| Ioan988wk a răspuns (pentru Florinnnn21):

Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere. Dar findca esti la prima abatere ai sanse sa primesti cu suspendare

| iuliaiaiaiaiaia a răspuns:

Nu