| OnlyDga a întrebat:

Taica miu a a fost prins baut la volan. I au pus etilotestul si a iesit 0, 50. La sange cat poate sa iasa? Ar putea scapa in cel mai bun caz doar cu cateva luni de suspendare a permisului? Mentionez ca l a mai avut o data luat tot din cauza alcoolului in urma cu vreo 7-8 ani.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spre binele tuturor, ar fi bine să i se aplice cea mai dură pedeapsă, fiindcă oameni ca el nu au ce căuta la volan!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alcoolemia va fi de 1, 05 (0, 5 x 2, 1), asa ca va avea dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului, alcoolemia fiind peste 0, 80 si poate fi condamnat de la 1 an la 5 ani sau cu amenda, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Daca a mai fost condamnat penal pentru aceeasi infractiune si aceasta n-a fost stearsa din cazierul penal atunci este recidivist si este posibil fie condamnat la inchisoare cu executare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 0.5 in aer e deja de dosar penal.

| sierra1 a răspuns:

"baut la volan...Ar putea scapa in cel mai bun caz doar cu cateva luni de suspendare" - cum mai spunea cineva: sperăm să-l articuleze (legea, desigur) de să-i meargă fulgii

| anonimg a răspuns:

Nu am un raspuns concret la intrebarea ta.
Cu tot respectul pentru tatal tau si pentru tine, dar oamenii care sunt prinsi bauti la volan ar trebui sa li se interzica a mai circula vreodata cu masina. Nici tu nu trebuie sa fi de partea tatalui tau. Pentru ca daca omoara sau ranesc pe altii soferii care nu consuma alcool la volan, cu cat mai mult o fac aceia care consuma alcool!
Si cel care a omorat pe cineva, mai poate sa dea el viata inapoi? Statul roman ca si celelalte state, se joaca cu viata propriilor locuitori, prin faptul ca lasa in viata pe aceia care au luat viata altora.
Masinile ar trebui interzise in localitati, nu doar din pricina accidentelor, ci si din pricina poluarii.

| johnnny123 a răspuns:

Peste 0,40 g/l alcool în aerul expirat reprezinta infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă penală.

Oricat ai incerca tu, acest comportament nu se poate justifica. Imi pare rau ca mama ta a murit acum zece ani, dar asta nu-i da dreptul sa puna in pericol viata unor oameni nevinovati.

Absolut toti oamenii sufera la un moment dat in viata lor pierderea unei persoane dragi, dar nu toti se urca la volan beti.

| OnlyDga explică:

Mai bine nu va intrebam, vad ca n am cu cine. In primul rand voi nu stiti prin ce a trecut si n am de gand sa va zic povestea vietii lui. Atat zic, maica mea a murit acum 10 ani. A fost un soc pentru toti. E un om bun dar l a afectat foarte mult aceasta pierdere, de aceea nu pot sa il judec si nici voi nu ar trebui. Am intrebat in modul asta pentru ca stiu ca sta prost cu banii are si probleme de sanatate, nu are nevoie de asa ceva. Puneti va si in situatia mea. Stiu ca legea e lege si trebuie respectata. Stiu ca nu a fost corect ce a facut. Dar poate din voi toti unul vede lucrurile si din perspectiva pe care le vad eu, sau nu, ca nu sunteti in situatia mea, sa le puteti vedea asa.

| suntserios a răspuns (pentru OnlyDga):

Te asteptai la altceva cand el e un pericol pe strazi?

| floresdemayo a răspuns (pentru OnlyDga):

Nu a zis nimeni că e un om rău. A suferit o pierdere imensă, e adevărat, dar nu cred că atunci, a pus pentru prima dată băutură in gură, ci probabil, a inceput să bea mult mai des decât o făcea înainte.
Majoritatea am suferit cel puțin o pierdere. Și eu mi-am pierdut mama, apoi și tatăl. Dar tata nu s-a apucat de băutură, nici măcar după moartea mamei, fiindcă nu a fost alcoolist niciodată. Asta nu inseamnă că nu a suferit enorm...
Tatăl tău poate fi un om bun, dar aici e vorba de iresponsabilitate. Nu are dreptul să accidenteze un om nevinovat, sub influenta alcoolului, ori să îi facă pe părinti să își îngroape copiii, ori pe copii să își îngroape părinții, fiindcă el nu se poate concentra la volan straight face
Poate că, intr-o zi, vei face tu școala de conducere și vei fi 'șoferul' lui. Să sperăm că nu-i vei moșteni viciul.
Dacă in urmă cu 8 ani, permisul i-a fost suspendat, tot din cauza alcoolului, gândește-te, in toti acesti ani, de câte ori a urcat omu' băut la volan, până ieri! Doar că s-a bazat mereu pe norocul de a nu fi depistat de politia rutieră...

| Cosmin_Ivancencu_1990 a răspuns:

Dupa cum au mai zis si ceilalti as vrea ca legea sa actioneze corect si sa nu mai conduca niciodata caci cu vietile celorlalti nube joaca de copii! Si la 0, 50 e deja caz penalbsi risca sa ajunga la inchisoare!