| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa aflu ca acum in 2012 de la cati ani poti conduce un scuter sub 50 cc. Va rog sa ma ajutati.

Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se incadreaza la categoria moped si il poti conduce legal de la 16 ani si cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Poti sa conduci orice vechicul cu motor mai mic de 500 cmc, incepand cu 16 ani, fara sa ai nevoie de permis.Aici intrand scutere, motociclete de capacitate mica, chiar si un model de Fiat-nu mai stiu exact care.Peste doi ani poti sa conduci scuterul legal,nu c ar fi greu si acum, dar o faci ilegal, si pe propria-ti raspundere, daca esti luat la control de gabori in cazuri de genul ti se intocmeste dosar penal, si platesti o amenda(500 de lei parca), chiar daca scuterul are un motor de abia poa' sa incalzeasca o ceasca de cafea.

| ombladon a răspuns (pentru Dumnezău):

Deja de la 125 cm3 ai nevoie de subcategoria A1 deci...

| adych a răspuns:

Si pentru scuter si ce ati mai zis voi la varsta de 16 ani iti trebuie un atestat, nu poti conduce fara el

| TheRanger a răspuns:

16 frate
funda?