| ToniManoiu a întrebat:

Am 16 ani. De curand in liceu a fost anuntata o excursie afara din tara. Eu stau cu tatal meu. Pot sa ies afara din tara doar cu actul de la notar prin care tatal meu isi da aprobarea ca pot iesi din tara sau am nevoie si de aprobarea mamei? *Mama este plecata afara din tara, cei doi nu sunt divortati* Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau nu poti iesi fara declaratia notariala a ambilor parinti.

| ToniManoiu explică (pentru Ioandelasal):

Iar daca eu nu pot sa dau nicicum de mama? Sa-mi dea declaratia aceea? Acelasi lucru?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ToniManoiu):

Daca mama nu da declaratia atunci nu poti iesi din tara cat esti minor. O poate da si la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din tara unde se afla (Ambasada ori Consulat).

3 răspunsuri:
| nicurechitean99 a răspuns:

Nu poti ambi parinti trebuie sa faca acel act la notar