| Ardelean_Razvan_1997_VJRz a întrebat:

Salut, am împlinit in 3 februarie 18 ani si nu sunt in Romania, nu am putut sa merg sa imi fac buletinul pe aceea data dar merg acum in 10 zile pot sa trec vama cu acest buletin EXPIRAT? Si trebuie sa plătesc ceva amenda? Nu merg cu maică-mea merg cu o Mătușa. Vreau răspunsuri serioase chiar am nevoie de ajutor. Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti calatori cu o carte de identitate a carei valabilitate a expirat! Du-te la ambasada sau consulatul Romaniei din tara in care te aflii pentru a ti se elibera un "TITLU DE CALATORIE". Pentru emiterea acestui "titlu de calatorie" este suficient sa ai asupra ta cartea de identitate expirata si banii necesari achitarii taxei consulare( euro sau lire daca esti in Anglia).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu poţi trece nici o graniţă cu C.I. expirată!
Ai nevoie de un Titlu de călătorie!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......cuiesc-in/

Toate cele bune.