| 2ToN a întrebat:

Am o intrebare:
Am fost prins de catre rutiera cu 0.26 alcool, mi s-a retinut permisul pe 90 zile, cu dovada fara drept de conducere.
In ziua urmatoare am fost prins din nou, de data asta alcoolul fiind negativ, dar cu permisul suspendat din ziua anterioara.
Vreau sa stiu consecintele, nu vreau copy paste de pe alte siteuri ci vreau un raspuns concret de catre persoane trecute prin acest caz. Mai exact sunt curios daca se anuleaza de tot permisul sau pe langa alea 90 zile o sa mai primesc 30 sau 60?
Dau funda! Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru conducerea sub influenta alcoolului, cu alcoolemie sub 0, 80 la mie ai fost deja sanctionat.
Fapta de a conduce dupa ce dreptul de a conduce ti-a fost suspendat constituie infractiune, prevazuta de art.335, alin.2 Cod penal, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Pentru aceasta fapta poti fi condamnat penal, de regula cu amenda si o sa-ti fie anulat permisul de conducere, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"

| 2ToN explică (pentru Ioandelasal):

Nu mi s-a dat proces verbal pentru a 2 abatere doar pentru alcool! Eu de asta ma tem sa nu imi anuleze de tot permisul de conducere sad! Cand m-a oprit a 2 oara am mers am dat o declaratie dupa care a zis ca ma cheama din nou sa mai dau o declaratie, Eu i-am spus ca trebuie sa plec din tara in 2 sapt si nu m-a chemat sa mai dau declaratia respectiva. Oare sa nu imi fie inaintat dosarul sau ce s-o fi intamplat? sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru 2ToN):

A doua abatere, conducerea cu dreptul de conducere suspendat, este infractiune si nu contraventie, de aceea n-ai primit p.v.c.
N-am de unde sti ce s-a intamplat cu dosarul, daca esti plecat din tara roaga o ruda sau un prieten sa se intereseze la politie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A doua fapta este o infractiune si sa te astepti la un dosar penal. Legat de pedeapsa judecatorul va hotari, posibil sa iei ceva inchisoare cu suspendare sau o amenda administrativa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, afla daca faptele facute de tine sunt penale, sau nu.
Nu cunosc sanctiunile prea bine, si cam astea sunt posibilitatile:
-daca 0.26 alcool + conducere cu permis suspendat nu sunt fapte penale, ti se mai adauga pedeapsa pentru conducere cu permis suspendat.
-daca 0.26 intra la dosar penal, ti se adauga si aceasta noua abatere, si ai de asteptat pedeapsa de la judecatorie.
-daca 0.26 nu intra la fapta penala insa condusul cu permisul suspendat, da, ti se va intocmi acum dosar penal, pentru conducere cu permisul suspendat.
Banuiesc ca ai procese verbale de la ambele abateri, citeste-le si vezi ce masuri s-au luat.
Politistul trebuia sa-ti explice in ce situatie ai intrat.
Daca te-ai mai si certat cu ei, si ai refuzat sa semnezi, s.a.m.d., cel mai probabil ti se va deschide dosar penal, in care vei fi acuzat si de ultraj.

| 2ToN explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu mi s-a dat proces verbal pentru a 2 abatere doar pentru alcool! Eu de asta ma tem sa nu imi anuleze de tot permisul de conducere sad! Cand m-a oprit a 2 oara am mers am dat o declaratie dupa care a zis ca ma cheama din nou sa mai dau o declaratie, Eu i-am spus ca trebuie sa plec din tara in 2 sapt si nu m-a chemat sa mai dau declaratia respectiva. Oare sa nu imi fie inaintat dosarul sau ce s-o fi intamplat? sad