| Fernando628 a întrebat:

Salut. Am o intrebare. Daca eu lucrez cu carte de munca si am 17 ani o sa mai pot beneficia de "banii de liceu"?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti sigur, depinde de venitul brut lunar pe membru de familie, se va lua in considerare si salariul tau.
Aduna toate veniturile familiei de pe ultimele 3 luni, faci media pe o luna, le imparti la numarul membrilor si vezi daca te incadrezi, respectiv venitul pe membru de familie sa nu depaseasca 500 lei lunar.
Conform HG 1488/2004, cu md. si comp. ulterioare, citez:
"ART. 2
  (1) Beneficiari ai Programului naţional de protecţie socială «Bani de liceu» sunt elevii care se află în întreţinerea familiilor al căror venit brut lunar pe membru de familie, realizat în ultimele 3 luni anterioare depunerii dosarului, este de maximum 500 lei, precum şi elevii care beneficiază de o măsură de protecţie ori aflaţi sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiţiei de venit precizate mai sus."