| Alex_Narcis_1998 a întrebat:

Salut,am o intrebare, daca o prietena vrea sa plece de acasa din probleme familiale(certuri etc) si are 15 ani si eu 17 ani si o gazduiesc, eu ca am primit-o in casa ce patesc daca parintii ei merg la Politie? Va multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca prietena a venit de bunavoie si parintii stiu unde este nu patesti nimic, faptul ca ai primit-o nu constituie infractiune si nici contraventie iar politia nu are nici o atributie in asemenea cazuri. Cel mult o va intreba cum a venit (de bunavoie sau fortata) si va comunica parintilor ca a mers la tine de bunavoie si le va indica sa intenteze o actiune in justitie pentru obligarea minorei sa se reintoarca la domiciliul lor.
Abia daca obtin o hotarare de reintoarcere si minora nu vrea s-o respecte parintii pot s-o puna in executare silita iar executorul judecatoresc poate solicita politiei sa fie ajutat la executare, daca minora sau alta persoana se opune.