| Camperul7 a întrebat:

Salut am o nelămurire, am luat permisul de categoria A2 recent si mi.am cumparat o motocicleta,, limitata A2" iar cand m.a oprit politia s-a constatat faptul ca nu se poate limita legal si ca am savasit o infractiune, eu si in acest moment sunt anchetat penal si as dori sa aflu ce pațesc sau daca mai vad permisul innapoi fiind la prima fapta. Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART. 335. Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
  (2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Indiferent de pedeapsa permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea obtine altul doar dupa o perioada de 6 luni de la executarea pedepsei cu inchisoare sau amenda ori 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, daca pedeapsa este inchisoarea cu suspendarea executarii, dupa sustinerea examinarii teoretice si practice.

| StimabiluI a răspuns:

Câți cm cubi are motocicleta pe care o conduceai în fișa tehnică? Și ce putere instalată?