| TheJoker69 a întrebat:

Am pus zilele astea un pistol airsoft pe arc la vanzare stricat, dar am mentionat in anunt acest lucru, adica ca il vand pentru piese sau sa il repare cineva, cumparatorul credea ca functioneaza si acum cred ca mi-a facut plangere la politie, eu am toate dovezile ca am mentionat acest lucru in anunt.
Dar intrebarea mea este ce pot pati? Mentionez si faptul ca sunt minor.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ti-a facut plangere penala pentru inselaciune.
Chiar daca l-ai inselat nu vei fi pedepsit penal, fiind minor se va lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
Daca dovedesti ca l-ai instiintat ca arma este defecta atunci nu poti fi sanctionat.
De asemenea nu se va lua nici o masura daca ai sub 14 ani.

| TheJoker69 explică (pentru Ioandelasal):

Am 16 ani, pot primi amenda sau ceva pentru ca am trimis arma pe numele meu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheJoker69):

Nu o sa patesti nimic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art 58
(10) Armele și dispozitivele neletale prevăzute în categoria E din anexă pot fi procurate în România de orice persoană care a împlinit vârsta de 18 ani. Airsofturile sunt din categoria neletale. Dar, ne avand dreptul sa detii (n-ai 18 ani) arme neletale (chiar), daca-ti face plangere o incurci. Nu o incurci pentru ca ai vandut o arma defecta daca in specificatii spui ca este defecta. O incurci ca n-ai 18 ani.
Citeste si aici: https://www.airsoft-cluj.ro/practicarea-airsoftului-legislatie.html

| TheJoker69 explică (pentru Salontanul):

Si ce pot pati?
Amenda sau ceva?

| TheJoker69 explică (pentru Salontanul):

Adica arma a fost cumparata de cineva de 18 plus si eu o foloseam la airsoft doar, dar se poate intampla ceva ca am trimis-o pe numele meu?