| BlueAnimal a întrebat:

Salut am si eu nevoie de putin ajutor,cei de la mine (mama,sora,fratele,cumnatul (care este in Anglia)) vor sa faca succesiunea, cumnatul cu sora platesc tot, impozitul casei taxele etc dar eu pe 25 plec in Anglia si nu pot fi prezent la succesiune,si ei vor sa dau imputernicire de semnatura unuia dintre ei sa semneze in locul meu,chestia e ca eu nu am incredere in nici unul ca ii cunosc, si nu stiu ce vor sa semneze in numele meu, ce optiuni am?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa dai procura speciala, pentru reprezentare in procedura succesorala, oricarei persoane in care ai incredere.
Daca n-ai incredere in nimeni atunci trebuie sa te prezinti personal.

| BlueAnimal explică (pentru Ioandelasal):

Daca nu ma pot prezenta personal si nu dau nici procura speciala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BlueAnimal):

Vei fi citat de notar. Daca nu te prezinti nici cu citatie atunci notarul poate da o incheiere de trimitere in instanta de judecata, alti bani si alta "distractie".
Parerea mea este sa dai procura speciala chiar si unei rude, specificand expres ca este numai pentru acceptarea succesiunii (daca nu ai dat declaratie de acceptare) si dezbaterea acesteia.

| BlueAnimal explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu stiu ce o sa accepte in locul meu, de exemplu nu poate sa semneze ca cedeaza in favoare cuiva sau ca in loc de 60mp primesc 30mp etc nu trebuie sa stiu ce semneaza in locul meu inainte sa il autorizez sa faca asta? Iar eu nu pot sa fiu prezent ca am dat o groaza de bani pe bilet si nu il pot returna.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BlueAnimal):

Nu este cazul sa accepte ceva sau nu, notarul public da fiecarui mostenitor cota legala din toate bunurile imobile si mobile ce compun masa succesorala, fara a atribui in concret vreun bun. Abia dupa inscrierea in CF a dreptului de proprietate a mostenitorilor, fiecare cu cota atribuita, urmeaza ca acestia sa faca partajul bunurilor, daca o sa cada de acord.

| BlueAnimal explică (pentru Ioandelasal):

Ok,deci ce imi recomandati sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BlueAnimal):

Ti-am mai raspuns: sa faci procura speciala unei rude sau prieten.