| Omegasss a întrebat:

am o problema cu un angajator m-am angajat la el pe o perioda de 1 luna si ceva i-am dat toate actele necesare pentru a deschide contractul de munca dar el nu a facut acest lucru deci am lucrat la negru.Acum nu mai lucrez la el si are sa imi dea o suma de bani (o parte din salariu) si tot refuza ma amana si m-am decis sa il reclam la ITM puteti sa imi spuneti va rog cam cum ar sta treaba in aceasta situatie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Discuta cu el, solicita sa-ti plateasca restul de salariu si spune-i ca daca nu-ti plateste il vei reclama la ITM sau o sa-l dai in judecata.
Vezi ca pentru ambele situatii ai nevoie de probe in privinta faptului ca ai lucrat si ca nu ti-a dat intregul salariu, fara aceste probe nu rezolvi nimic.

| KodrutZ a răspuns:

Pai tu ai mers la munca fara sa ai nimic semnat? Ghinion breh.

| RAY a răspuns:

Cata bataie de joc in tara asta de rahat, din pacate nu prea ai ce face decat sa pui reclamatie si cum toti sunt hoti va plati ceva si gata, nu ai ce face in tara asta de rahat nu ai, data viitoare ai grija, si eu am patit-o ca tine, asa sunt patroni romanii niste gunoaie

| DjSheepyOfficial a răspuns:

In aceasta situatie nu prea poti face nimic deoarece nu poti sa faci dovada ca ai lucrat la el si nu tiai primit salariul! La ITM il poti reclama si daca ai norocul sa mai aibe vreun angajat la negru atunci o va pati!