| razvangabriel96 a întrebat:

Astazi mi-a venit o citatie de la politie sa ma prezint maine la sectia de politie la ora 16, nu scrie de ce m-au chemat s i scrie ca trebuie sa merg c parintele eu fiind minor. acum 1-2 luni vine un nene la mine ca i-am spart cauciucurile eu cu inca 2 prieteni pentru faptul ca pe noi ne-a vazut pe acolo si vorbeam,dupa o saptamana vine un alt nene si zice ca i-am spart in aceiasi seara si lui cauciucurile, dau vina pe noi si noi nu am facut nimic si ala de vine la o saptamana ne zice ca daca nu vrem sa depuna plangere la politie sa venim sa ii muncim prin curte. ce sa le zic la politisti? e citatie de aia in care zice cca in caz de neprezentare se v-a aplicat art 198 si jos organ de cercetare al politiei judiciare happy. ce sa fac?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la politie si spune ca n-ai nici o vina, nu tu ai spart cauciucurile. Referirea este la art.198 din Codul de procedura penala care prevede sanctionarea cu amenda a celui care nu da curs citatiei organului penal.
Daca nu esti vinovat nu o sa patesti nimic, oricum reclamantul si politia trebuie sa stranga dovezi ca esti vinovat, nu ajunge doar ce spune reclamantul. Numai bine!

| razvangabriel96 explică (pentru Ioandelasal):

Pai el zice ca are martor pe unu care ne-a vazut ca stateam la banca acolo happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru razvangabriel96):

Martorul v-a vazut ca stateati pe banca, nu ca spargeati cauciucuri. Si apoi un martor nu este destul, trebuie cel putin doi.

| razvangabriel96 explică (pentru Ioandelasal):

Asa e noi doar am stat la banca si nu am facu nimic :

| Filip23 a răspuns:

Man, daca politistul e destept si voi le-ati spart, va prinde. Daca stii ca nu esti de vina, du-te fara frica, o sa iti puna intrebari, poate o sa scrii ceva, dar nu are ce sa iti faca.

| Buii a răspuns:

Mergi linistit la politie si incearca sa fii cat mai increzator in tine, nu te lasa descurajat de ei pentru ca, chair daca vei avea parintii langa tine, vor incerca sa te descurajeze. Vezi despre ce este vorba si raspunzi prin adevar la tot ce iti zice, asta daca chiar nu ai facut nimic. Daca ai facut, atunci poti minti cu acelasi calm happy

| razvangabriel96 explică (pentru Buii):

Pai treaba e ca nu am facut nimic, si mai vin si aia 2 cu care am fost pe afara happy

| Wesson a răspuns:

Din moment ce batranul nu are dovada, nu are nici un drept sa te acuze.

Keep calm and go to the police.

| razvangabriel96 explică:

El zice ca are dovezi, ca ne-a vazut cineva ca stateam pe acolo

| Alicamai a răspuns:

Du-te la politie vezi ce se intampla vor face ancheta si cam asta e tongue Succes!

| TriXeE a răspuns:

Stai linistit. Unii colegi de la mine din clasa au vrut sa ii desumfle cauciucurile doamnei de romana si in fine doamna a aflat si a chemat politia si colega respectiva care a vrut sa ii desumfle roata a dat vina pe mine. Doamna ne-a chemat pe fiecare la politie dar ea in declaratie scrisese cu totul altceva ca cica am vrut sa ii spargem masinalaughing. La politie am dat o declaratie si apoi m-a trimis acasa. Acelasi lucru o sa faca si cu tine. Te duci sa dai declaratie si spui exact cum s-a intamplat.

| anamaria0492 a răspuns:

Explica-le parintilor..si se va rezolva

| qToshyba a răspuns:

Spune-le sa te duca la detecotrul de minciuni laughing
acolo sigur iti dovedesti nevinovatiaa