| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut. Am și eu următoarea problema, pe care mi-am cam făcut-o cu mana mea.
Casa pe care am construit-o in urma cu 20 de ani și am investit in tot acest timp este pe numele tatălui care a murit în urma cu ceva timp. Acum,în viața rămânând mama,doua surori și eu. Cele doua surori, mai deștepte decât mine au primit case și ele la rândul lor pe numele lor, iar acum a rămas casa mea. Ne aflam intr-o situație conflictuală și acum vor și ele partea lor, practic din toată munca mea mai rămân cu 25%. Exista vreo cale, ceva, sa primesc mai mult? Am destule facturi pentru diverse lucruri din casa, facturi de utilități toate pe numele meu ...chiar nu știu ce să mai fac...

19 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu cred ca ai ce sa faci din punct de vedere legal. Poate doar sa incerci sa te intelegi cu ele omeneste. Bai frate, dar ce urat! Stiind ele, surori fiindu-ti, ca tu ai construit casa pe banii tai, acum vin sa ceara o parte din ea?! sad

| Catrice a răspuns:

Nu ii pasa nimănui ca tu ai plătit facturile ca doar nu era sa plătească ele ce consumi tu.

| anonimg a răspuns:

Să nu-ți fie lipită inima de nimic de pe acest pământ. Dacă ai tu posibilitatea, ia tu casa și despăgubește pe surorile tale. Mai devreme sau mai târziu nenorocirea se va abate asupra surorilor tale și vor cerși mila ta.

| mihai69 a răspuns:

Consultă un avocat bun. Sau scrie pe avocatnet.
Sigur poți face ceva, depinde ce acte doveditoare ai păstrat care să dovedească cele spuse de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tatăl tău a lăsat in scris dorința lui de a-ți lăsa casa atunci poate ai o șansă cu un avocat. Încearcă să fii și tu șarpe să le zici ca dacă își lasă ele moștenirea în acte le ajuți tu așa nescris.

| Lukasssz a răspuns:

Faci tu un testament ca si cum ar fi al tatalui tau (ii imiti scrisul ) si gata, vorbesti cu un avocat si gata.

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu există înscrisuri lăsate de tatal tău: testament, acte de vânzare - cumparare, etc, atunci:
Soția moștenește 50% din averea defunctului + cotă parte din restul adică 25% din cealaltă jumătate! Tu la fel ca și surorile tale ai dreptul la 25% din jumătate - nu 25% din întreg. Sunteți 4 moștenitori care aveți părti egale din a doua jumătate, prima fiind dreptul soțului supraviețuitor!

În concluzie convinge-o pe mama ta să-ți facă testament pentru partea ei: 50% + 25% din cealaltă jumătate și pe surorile tale să renunțe la partea lor cu obligația din partea ta de a-ți îngriji mama.
Dacă refuză, vor parte și o primesc de la tine (bani sau teren) au obligația de îngrijire a părintelui supraviețuitor și pot fi date în judecată dacă nu o fac!

Asta pe scurt!
Cel mai bine e să mergi la un avocat!

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru gabicoo):

Referitor la casele date surorilor mele, tatăl meu avea Parkinson, deci, o dificienta mintală este posibil că acele acte sa nu fie tocmai în regulă? Adică să mă pot lega și eu de acest aspect... poate, poate

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Lukasssz):

Pai asta îl poate face și ele...

| Lukasssz a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Pai fi tu mai destept fa tu primul

| Lukasssz a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Fi destept tu macar in al 12-lea ceas.

| gabicoo a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Dacă ai documente medicale care să ateste acest fapt te poți lega de acest aspect! Tu le poți șantaja cu asta!
Mergi la un avocat specializat în treaba asta și propunele o întelegere fie la notar fie prin intermediul unui mediator juridic! Nu le lăsa să te încalece!

| romeo78 a răspuns:

La masa succesorală vin toți moștenitorii de grad 1 sau urmașii acestora.
Urmașii pot da negare la notar că renunță la partea lor.
Referitor la faptul că avea Parkinson, dacă nu există un document oficial al bolii în actele de la casele surorilor nu se mai poate face nimic acum.
Dar, lăcomia umană nu ține cont de rudenie!
Este păcat că nu v-a învățat nimeni ca să faceți un act de donație, vânzare cu întreținere, ca să nu fi avut probleme acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost in situatia ta mi s-a spus din familie sa investesc banii in casa, le-am reprosat : Cand vad ceva pe numele o sa scot banii pana atunci hai pa, nu ma intereseaza vorbe goale. Mai degraba am plecat in chirii
Practic nu ai ce face. legal casa se imparte la fel poti sa iti ei un avocat asa ai sanse sa obtii parte mai mare dar de tot nu poti elimina surorile din mostenire decat daca se retrag ele de buna voie. Iar avocatul costa mii de lei cu rezultat incert.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus masa succesorala va fi de jumatate din casa, cealalta jumatate este a mamei.
Poti obtine mai mult decat mama ta si surorile tale numai daca dovedesti ca ai contribuit singur la constructia casei, tocmai ca aceasta sa-ti revina numai tie.
Mama ta iti poate dona tie partea de casa ce ii revine ori sa faceti contract de intretinere.
Daca nu te intelegi cu surorile si mama ta sa renunte la mostenire atunci nu esti de acord cu procedura succesorala si notarul va da o incheiere de trimitere in instanta.
In orice caz este bine sa vorbesti cu un avocat, cel mai bine unul specializat pe mosteniri, sa-i arati toate actele ce le ai privind constructia si tot ce poti dovedi si acesta te poate sfatui in cunostinta de cauza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai ce sa mai faci, casa se va impărtii in mod egal intre voi, mama ta surorile tale si tu, si notarul stabileste cota fiecaruia si tu vei accepta, daca de la inceput cand ai construit casa o puneai pe numele tau unic proprietar acum nu mai erau discutii, ceea ce ai investit tu in ea ai investit ca ai vrut tu, degeaba mergi cu chitante si facturi sa demonstrezi ca cuiul ăla tu l ai batut tu l ai cumpărat, nu mai conteaza. De ce cand ai construit casa nu ai pus o pe numele tau? Nu stiai ca parintii vor murii si vor incepe discutii cu fratii sau surorile care vor si ei partea lor chiar daca ei nu au bagat niciun leu in casa. Tu nu ai sotie copii?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lukasssz):

Asta este fals in declaratii nenea, si se plăteste cu multa pîrnaie. Bine il inveti.

| Simpatic a răspuns:

Din pacate nu prea ai ce face, iar daca surorile tale sunt neam prost si vor partea lor asta e.
Eu le-as pune la blestem cu lumanare la Biserica, chiar merita, sa vezi in cativa ani cu lacomia se vor curata.
Asa cum spune anonimg nu iei cu tine in Lumea Cealalata nimic, de ce sunt unii asa de lacomi de nu-i mai satura Dracu?

| Wr3nch a răspuns (pentru Lukasssz):

Si ele cheama un expert care compara scrisul, decide ca el a falsificat testamenul si ajunge si fara casa si la inchisoare, mare afacerelaughing Si un testament care nu a fost facut la notar e 0 oricumlaughing