| Ionut2143 a întrebat:

Am terminat liceul, m-am inscris la facultate si de ieri am inceput lucrul la McDonald's. Contractul ii pe perioada nedeterminata. Lucrez la 8 ore pana incepe faculta. Dupa ce incepe si faculta si vad ca nu merge si faculta si lucru, pot sa le zic ca nu mai merge si nu mai vreau sa lucrez? Nu o sa se intample nimic daca am lucrat doar 2 luni?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iti depui demisia cand vrei, tinand cond de zilele de preaviz in care esti obligat sa ramai

| matrix100 a răspuns:

Eu cred ca cei de la macdonalds au si program part time de 4 ore. Ai putea sa vorbesti cu seful tau si sa-l intrebi daca se poate asa ceva

| Ionut2143 explică (pentru matrix100):

Se poate, dar si cu faculta si cu lucrul mai ales ca ii in alt cartier fata de unde locuiesc eu nu prea merge...acuma 2 luni mai merge sa mai fac un ban.

| Drack550 a răspuns:

Deci tu poti sta cat vrei la McDonald's, sa lucrezi, poti pleca si dupa o saptamana, pentru ca nu cred ca ai vreo clauza in contract in care scrie ca trebuie neaparat sa lucrezi 8 luni, 2 ani ...Nu conteaza unde lucrezi, poti pleca din momentul in care nu iti mai convine sau vrei sa mergi in alta parte sau doresti sa nu mai lucrezi.Cand incepi facultatea poti sa lasi Mc-ul fara probleme.Succes.

| Ionut2143 explică (pentru Drack550):

Deci pot sa stau linistit. Faza ii ca parca vreau sa lucrez la 4 ore si in timpul facultatii, dar naspa ii ca McDonald's ii situat in alt cartier. Trebuie sa fac 20 min cu tramvaiul si cine mai are chef de naveta cand vine de la faculta...