| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Aș dori să creez un partid politic în România, dar nu cunosc condițiile pentru înființarea acestuia, avantajele și dezavantajele și cel mai important, cum îmi influențează viața personală? Aș dori un răspuns amplu, orice fel de glumă sau răspunsuri care nu dezvoltă subiectul de mai sus, vor fi ignorate. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt foarte multe partide politice si multe sunt anonime. Acum sunt circa 255 de partide si formatiuni politice. Vezi ca in Parlament sunt doar cateva. Restul stau pe tusa. Trebuie sa ai un atuu pentru a face ceva sa ajungi in Parlament. Mai mult, costa bani infiintarea unui partid. Trebuie sponsori puternici si daca ajungi in Parlament incepe rasplata: pune-ma si pe mine in functia aia, pune-o pe nevasta acolo, pune-o pe amanta acolo, pune-l pe sot dincolo, etc! Viata de familie este compromisa. de aia se despart sau intra cei mai in varsta in politica.
Aici ai un scurt ghid dar asta dureaza luni sau ani: https://www.inovarepublica.ro/ghid-infiintare-partid-politic/

| MotoBlitz explică (pentru Salontanul):

Întotdeauna veniți cu cele mai bune răspunsuri! Mă bucur că mi-ați răspuns. Vă mulțumesc! Seară frumoasă!

| Salontanul a răspuns (pentru MotoBlitz):

Multumesc si eu pentru apreciere! O seara placuta!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai așteaptă o vreme, măcar 1 an să te dumirești din ce-o să trăiești

https://www.tpu.ro/......te-sa-fiu/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai aici ceva dezvoltat și amplu.
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/41241

| johnnny123 a răspuns:

Am și eu două întrebări serioase:

Având în vedere că nu știi nimic despre subiect,
1) de ce vrei să înființezi un partid politic?
2) cum vei atrage alți membri în partid?

| MotoBlitz explică (pentru johnnny123):

1. Pentru că doresc să ajut țară aceasta să ajungă cum a fost cândva pe plan politic, militar, social și cel mai important, să reunesc toți românii și teritoriile fostei Românii Mari
2. Prin faptul că o să fac ce nu au reușit toți acești hoți până acum, o să aloc toate fondurile pentru scopul principal, nebăgând nimic in buzunarul propriu

| johnnny123 a răspuns (pentru MotoBlitz):

Și dacă te-aș întreba CUM vei face asta CONCRET, ce mi-ai răspunde?

Mai exact, ce talente economice, juridice, politice, diplomatice, de comunicare și de strategie posezi?

Pentru că din gură poți să spui orice. Poți să spui "pentru că vreau ca românii să aibă același nivel de trai ca elvețienii, iar România să fie mai puternică decât SUA".

Din păcate, în lumea reală nu este suficient ca un om să "vrea" ceva pentru ca acel ceva să se și întâmple.

| MotoBlitz explică (pentru johnnny123):

Pai vreau să termin facultatea de Drept și apoi să îl întemeiez. Crezi că aș avea șanse?

| johnnny123 a răspuns (pentru MotoBlitz):

"în 9 Decembrie 2022 | MotoBlitz a întrebat:
Salut! Când ma aflu în anumite situații stresante și când se țipă la mine sau mi se atrage atenția, îmi tremură capul, gâtul mâinile, mi se înmoaie picioarele și încep să "fierb" pe dinăuntru (simt o căldură imensă înăuntrul corpului si transpir abundent), uit tot ce aveam de spus, mă bâlbâi și efectiv rămân fără cuvinte, dar cel mai rău este că încep să plâng și sa suspin din orice, fără să ma pot opri. Am încercat să mă controlez, dar NU mă pot opri efectiv"

În condițiile astea, chiar crezi că politica este pentru tine? Cum o să aduci tu România pe noi culmi de progres și civilizație când ție ți se înmoaie picioarele la cea mai mică contră?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MotoBlitz):

Spunea unul că România e împărțită așa

- 30% unii

- 70% multnaționalele

De partide sau guvern sau parlament nu spunea nimic.

DECI - tu dacă îți faci partid și CÂȘTIGI alegerile NU ești nici în ăia 30% și nici în ăia 70% care sunt mulinaționalele.