| nowar a întrebat:

Aş vrea cât mai curând să-mi retrag dosarul de la facultate. Acum aş urma anul 2 de licență, dar încă am o restanță la sport din primul an. Am încercat să vorbesc cu profesorul dar nu s-a rezolvat înainte de vacanța de vară.
Pe scurt, ideea e că vreau să știu cum se procedează în cazul acesta, ar trebui sa plătesc restanța aia? Nu mi se poate aproba cererea de retragere dacă am o restanță la o disciplină opțională (vorba vine) cum e sportul?

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Esti dus?!--- iti arunci la gunoi munca, creditele castigate, pentru o "amarata" de disciplina in conditiile in care, la orice facultate, se poate reface disciplina in anul urmator, platind numai taxa de refacere disciplina.
Cat priveste retragerea de la studii, da, se poate!--- nu conteaza restantele.

| nowar explică (pentru alessia5158):

Nu era vorba de acea disciplina. Eu imi vreau sa renunt din alte motive, intrebam doar daca acea restanta m-ar incurca, sau ma rog daca trebuie platita.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

E OPȚIONALĂ, nu are nicio legătură cu alea obligatorii...și eu am, dar nu îmi pasă.

| Andersen2k18 a răspuns:

Posibil ca va trebui sa platesti restanta pentru ati retrage dosarul. Dar de ce vrei sa te lasi de facultate, ti-a dat seama ca nu iti place? Ca nu e potrivita pentru tine?

| nowar explică (pentru Andersen2k18):

Nu consider că diploma de licență/master îmi este absolut necesară pentru domeniul de design grafic, pe lângă asta, faptul că oricum mă duc degeaba irosind timp, cât cursurile se predau cu dezinteres. Nu o vorbesc doar din proprie experiență, ci și din ce mi-au spus același lucru persoane mai mari decât mine. Am alte planuri în prezent. Prefer să îmi cumpăr cele necesare mie, să investesc într-o tableta grafica, spre exemplu decât să le umplu buzunarele celor din conducere.

| nowar explică (pentru Andersen2k18):

Exact. Nu sunt singura persoană în situația asta.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru nowar):

Si te-ai reorientat spre altceva sau vrei sa muncesti?

| nowar explică (pentru Andersen2k18):

Lucrez deja.

| VisSs a răspuns:

Renunti pentru o restanta la sport rolling on the floor
O s-o duci bine in viata

| nowar explică (pentru VisSs):

Okay, s-o duci tu binewinking

| VisSs a răspuns (pentru nowar):

Pai frate, e o materie optionala de un credit si poti s-o dai si in anul 3 cat timp ai numarul de credite sa treci anul
Daca la un asa hop gata te-ai reorientat in viata
La primul proiect de grafica ce mai faci? laughing))))))))
Ca-i mai greu decat o restanta la sport

Daca esti in Cluj la grafica stiu ce prostii de materii aveti care nu va invata nimic dar licenta voastra e chiar usoara si nu strica sa ai o diploma la timpul ei decat sa regreti peste cativa ani si sa te reapuci, e aiurea

| nowar explică (pentru VisSs):

Nu ma las de facultate din cauza acelei restante, jeez. Aveam oricum de gand sa ma las, intrebam daca ma pot retrage in cazul in care am o restanta. Am fost pe grafica, si e bataie de joc. Nu conteaza daca licenta e usoara sau nu, nu e vorba de asta. Facultatea o voi face, dar nu aici. Nu te pripii sa dai niste raspunsuri aiurea daca nu cunosti situatia.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru nowar):

Daca vrei sa te duci in strainatate e si mai greu ca aici, costurile sunt enorme. Oricum succes in ce vei face, pana la urma trebuie sa faci ce iti place si ce te atrage.

| nowar explică (pentru Andersen2k18):

Multumesc!