| William a întrebat:

Salut, as vrea sa va intreb daca stiti ceva despre pasapoartele biometrice si acele cipuri. Cand vor fi introduse la noi in tara? Si cand vor fi facute oblicatorii?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au fost deja introduse si sunt obligatorii. Pe cip se stocheaza datele personale, imaginea faciala si amprentele a doua degete. Numai bine!

| William explică (pentru Ioandelasal):

Spune-mi te rog unde sunt obligatorii, in ce tara?

| Ioandelasal a răspuns (pentru William):

Vorbim de Romania, nu?

| William explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar nu am vazut nicaieri sa scrie ca is obligatorii acele cipuri, nici pasapoarte biometrice sau buletine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru William):

Citeste OUG 97/2005, cu md.si compl. ulterioare, privind actele de identitate si L.248/2005, privind pasapoartele, cu md.si compl. ulterioare si te lamuresti.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Se elibereaza deja de prin 2009 pasapoarte si permise de conducere biometrice!