| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu pasapoartele biometrice? Nu credeti ca aceasta lege ingradeste libertatile cetatenesti?

16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Le gasesc necesare si utile.Vechile pasapoarte erau depasite cam de o jumatate de secol. Celor reticenti sa li se dea pasapoarte vechi. Discutiile si speculatiile sunt inutile, oricum se vor generaliza noile pasapoarte. Mira

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Lumea e pro sau contra ca de obicei. Uite iti dau si eu o adresa unde lumea bobogane sau ridica in slavi aceste pasapoarte biometrice. Se pare ca au 18 elemente de identificare in plus fata de alte pasapoarte. Poate ca nu-i chiar atat de bine - asta inseamna ca suntem mai meseriasi la falsificarea lor si trebuie sa fie mai complicate, sau sunt cei de la serviciul de pasapoarte mai usor de corupt si... Nu vreau sa zic mai multe. Oricum in viitor vom avea cip-uri implantate, ca pe astea le iei sau nu le iei cu tine. Pe alea o sa le purtam vrand-nevrand. Se pare ca e spre binele nostru. In plus daca pot fi identificati raufacatorii mai repede sunt de acord. Totusi parca nu la vama ii prindeau si parca si pe vremea lui Ceausescu se fugea din tara... cu toata militia de frontiera.
http://www.evz.ro/......iometrice/

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Dupa ce am vizionat filmul "Zeitgeist: Addendum"..., tot ce mai pot zice... este... sa fie intr-adevar pentru siguranta internationala! sad

| monicaclaudia a răspuns:

Daca sunt de acord.
DA DA DA DA
poate asa cind unu iese din tara noastra nu o sa ne faca de rusine si nu o sa aveam teama sa zicem suntem romani
daca e un document cu care putem fii mai mult controlati chiar daca am un anumit dubiu ((. speram ca eliberează paşaport electronic supranumit şi „biometric", acesta fiind singurul act de identitate asa ca eliminam pina si buletinul.))

assiris
| assiris a răspuns:

"Cine detine informatia detine puterea"
Omul dintotdeauna a fost "pervers" in relatiile cu semenii. Totdeauna se va gasi cineva care sa afle niste informatii confidentiale despre cel de langa el pentru a le folosi in favoarea sa. Si atunci vor apare altii care sa inventeze alte sisteme.
Asta imi aduce aminte de un film francez mai vechi in care in niste cadre, un geamgiu dadea un franc unui copil pentru a merge inainte sa sparga un geam dupa care disparea. Ca din intimplare tocmai atunci aparea geamgiul salvator si rezolva problema. Si un fapt real, un atelier de vulcanizare imprastia pe sosea cuie pentru a determina masinile sa faca pana la atelierul respectiv aparut in fata din intimplare.

| kh1ss a răspuns:

De ce sa ne ingradeasca libertatile? e f f bine... parerea mea

| jahjah a răspuns:

Nu ingradeste libertatile cetatenesti deloc. Ba chiar ne va ajuta si va simplifica multe lucruri si confuzii neplacute! Sa speram ca totul va fi pentru binele nostru! big grin

| VladDu a răspuns:

Sunt contra... uitati-va la filmul "Ingerul digital"

| printmaster a răspuns:

Ne indreptam spre un sistem de control care va avea caracteristicile celui despre care vorbeste Apocalipsa.
E evident ca nu e spre binele nostru si istoria ne arata ca niciun sistem de control nu a avut ca vector binele populatiei.
Monica Claudia a da t un raspuns de care ma temeam si care arata ca gradul de informare si de gandire in perspectiva al nostru e foarte slab. Cel mai bine ca sa nu mai facem tara de rusine ar fi sa fim bagati cu totii la zdup si sa ne sedeze ca sa stam linistiti.
E greu totusi dupa ce esti hranit mental ani de zile de catre uzinele de divertisment sa mai poti gandi independent. Dincolo de motivele subtiri ca "identificarea raufacatorilor" sta motivul principal "controlul populatiei" cinstiti, raufacatori toti la un loc. Iar acest control e departe de a avea drept scop dezvoltarea persoanei, etc.
O sa fim niste sclavi care or sa asculte muzica toata ziua o sa ne imperechem ca apucatii eventual intre sexe de acelasi fel si o sa ne minunam zicand "ce liberi suntem!"

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Toate contrele pornesc de la Zeitgeist si de la Ingerul (acela) digital. Zeitgeist e documentat foarte prost, pe niste surse dubioase, nu merita atentie, iar ingerul digital e un documentar facut in powerpoint de cineva care are probleme grave. De ce nu ganditi logic? CUM poate sa te influenteze un cip care contine poza si amprentele tale? ca doar asta face cip-ul acela, nimic mai mult. nu are GPS, nu are 666, sunt toate nascociri ale cretinilor "ultras". In consecinta, DA, sunt de acord

| bunica a răspuns:

cu aceste pasapoarta nu vor fi de acord doar cei ce au de ascuns ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea este pusa degeaba. Atata timp cat s-a inceput sa se distribuie asemenea pasapoarte si mai sunt si inconstienti care sunt de acord cu ele... mi se pare normal ca se vor inmulti si vom ajunge sa fim obligati sa le avem. Se vorbeste in zadar despre "pro si contra"... Vom avea pasapoarte, vom avea camere de luat vederi in fiecare colt de wc public si fiecare strada pe care ne vom plimba...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt de acord. de ce s-a votat pe furis aceata lege?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Categoric impotriva.Nu cred argumentele celor de la M. A. I. CA SUNT MAI SIGURE, PENTRU CA DEJA AU FOST FALSIFICATE.Doar snobii sau idealistii cred ca e o masura de prevenire a infractionalitatii.In realitate, se vroia introducerea cipului, dar marfa trebuie prezentata cat mai atragator, iar oamenii sa creada ca e pentru binele lor.Infractorilor putin le pasa, oricum se adapteaza din mers, asa s a intamplat mereu, pastila cu sunt imposibil de falsificat suna a propaganda comunista, specifica celor de la MAI.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Guvernul nu are dreptul sa voteze o lege fara parerea noastra, el serveste interesele oamenilor, nu are dreptul sa aplice legi care ingradesc sau anuleaza drepturile omului, daca si guvernul este manipulat de catre agenti secreti infiltrati care urmaresc manipularea lumii, atunci chiar ne indreptam vertiginos spre Noua Ordine Mondiala! Opriti cat se mai poate, azi-maine si internetul va fi controlat de ei, si nu vom mai avea siteuri cu drept la cuvant.

| tupac19 a răspuns:

Cei de la putere vor sa controleze totul. si un pas carte telul lor sunt cipurile big grin...